En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucle de l'Artois
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
30/03
Saint-Pol-sur-Ternoise
Hesdin
178 km
Result
Standings
1
Louis Verhelst
Etixx - iHNed
4u20'55"
2
Gerry Druyts
z.t
3
Alberto Cecchin
Team Nippo - De Rosa
z.t
4
Rolf Nyborg Broge
Designa Køkken - Knudsgaard
z.t
5
Berden de Vries
Cyclingteam Jo Piels
z.t
6
Sascha Weber
Team Differdange - Losch
z.t
7
César Bihel
Team Differdange - Losch
z.t
8
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
z.t
9
Alexander Kamp Egested
Team Cult Energy
z.t
10
Michael Olsson
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
11
Xandro Meurisse
z.t
12
Michael Reihs
Team Cult Energy
z.t
13
Erwan Brenterch
z.t
14
Dieter Bouvry
Etixx - iHNed
z.t
15
Anthony Colin
z.t
16
Johan Coenen
Team Differdange - Losch
z.t
17
Alex Frame
Thüringer Energie Team
z.t
18
Sjors Roosen
Cyclingteam Jo Piels
z.t
19
Clément Lhotellerie
Colba - Superano Ham
z.t
20
Fredrik Ludvigsson
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
21
Lukasz Wisniowski
Etixx - iHNed
z.t
22
Oscar Landa
Team Oster Hus - Ridley
z.t
23
Christian Moberg Jörgensen
Team Cult Energy
z.t
24
Fredrik Strand Galta
Team Oster Hus - Ridley
z.t
25
Florian Sénéchal
Etixx - iHNed
z.t
26
André Steensen
Team Cult Energy
z.t
27
Sven Jodts
Colba - Superano Ham
op 1'17"
28
Elias Van Breussegem
Doltcini - Flanders
op 1'20"
29
Geert van der Weijst
Cyclingteam Jo Piels
op 1'30"
30
Edward Clancy
Rapha Condor JLT
z.t
31
Victor Fobert
Colba - Superano Ham
z.t
32
Julian Alaphilippe
Etixx - iHNed
z.t
33
Oskar Nisu
z.t
34
Jef Van Meirhaeghe
z.t
35
Simon Holt
Team Differdange - Losch
z.t
36
Maxim Averin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
37
Lasse Norman Hansen
Blue Water Cycling
z.t
38
Denis Flahaut
Colba - Superano Ham
z.t
39
Kenzie Boutté
Doltcini - Flanders
z.t
40
Bram de Kort
Cyclingteam Jo Piels
z.t
41
Ritchie Denolf
z.t
42
Yu Takenouchi
Colba - Superano Ham
z.t
43
Jan Brockhoff
Thüringer Energie Team
z.t
44
Llewwellyn Kinch
z.t
45
Eamon Lucas Franck
z.t
46
Joachim Tolles
z.t
47
Nicolas Pelleriaux
z.t
48
Koen Bouwman
Cyclingteam Jo Piels
z.t
49
Wouter Daniels
z.t
50
Arnaud Descamps
z.t
51
Nikodemus Holler
Thüringer Energie Team
z.t
52
Gilles Loncin
z.t
53
Jake Tanner
Doltcini - Flanders
z.t
54
Jacob Gye Madsen
Designa Køkken - Knudsgaard
z.t
55
Christophe Masson
z.t
56
Lander Seynaeve
z.t
57
Hayden McCormick
z.t
58
Jean Lesèche
z.t
59
Moritz Schaffner
Thüringer Energie Team
z.t
60
Alexander Gingsjö
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
61
Mathieu Chiocca
Atlas Personal - Jakroo
z.t
62
Sindre Eid Hermansen
Ringeriks - Kraft Look
z.t
63
Leonardo Pinizzotto
Team Nippo - De Rosa
z.t
64
Jasha Sütterlin
Thüringer Energie Team
z.t
65
Maximilian Schachmann
Thüringer Energie Team
z.t
66
Thibault Guillou
z.t
67
Kristian House
Rapha Condor JLT
z.t
68
Kristoffer Sommer Wormsen
Ringeriks - Kraft Look
z.t
69
August Jensen
Team Oster Hus - Ridley
z.t
70
Ludwig Laffille
z.t
71
Troels Ronning Vinther
Team Cult Energy
z.t
72
Robert Pölder
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
73
Daniel Hoelgaard
Etixx - iHNed
z.t
74
Max Emil Boholm Korner
Ringeriks - Kraft Look
z.t
75
Steven Lammertink
Cyclingteam Jo Piels
z.t
76
Nicolas Baldo
Atlas Personal - Jakroo
z.t
77
Florian Salzinger
Atlas Personal - Jakroo
z.t
78
James McCallum
Rapha Condor JLT
z.t
79
Filip Eidsheim
Team Oster Hus - Ridley
z.t
80
Alexander Mork
Designa Køkken - Knudsgaard
z.t
81
Tomohiro Hayakawa
Team Nippo - De Rosa
z.t
82
Victor Campenaerts
z.t
83
Anders Kristoffersen
Ringeriks - Kraft Look
z.t
84
Kasper Linde Jorgensen
Team Cult Energy
z.t
85
Arron Buggle
Rapha Condor JLT
z.t
86
Joshua Atkins
z.t
87
Jérôme Grevin
z.t
88
Daniel Holm Foder
Blue Water Cycling
z.t
89
Shinichi Fukushima
Team Nippo - De Rosa
z.t
90
Stef Van Zummeren
z.t
91
Rasmus Guldhammer
Blue Water Cycling
z.t
92
Marius André Hafsas
Ringeriks - Kraft Look
z.t
93
Daniel Dominguez Barragan
Doltcini - Flanders
z.t
94
Connor Oleary
Bontrager Cycling Team
z.t
95
Nathan Wilson
Bontrager Cycling Team
z.t
96
Mads Meyer
Designa Køkken - Knudsgaard
z.t
97
Philip Lindau
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
98
Jonas Nordkroggaard
Designa Køkken - Knudsgaard
z.t
99
Thomas Vernaeckt
Doltcini - Flanders
z.t
100
Thibault Huche
z.t
101
Sjef De Wilde
Team Differdange - Losch
z.t
102
Phillip Müller
op 2'05"
103
Manabu Ishibashi
Team Nippo - De Rosa
op 5'28"
104
Tanzou Tokuda
Team Nippo - De Rosa
z.t
105
Emiel Vermeulen
op 9'01"
106
Niels Van Dorsselaer
Colba - Superano Ham
op 9'11"
107
Gert-Jan Van Immerseel
Doltcini - Flanders
op 10'23"
108
Felix English
Rapha Condor JLT
z.t
109
Edward Laverack
Rapha Condor JLT
op 11'30"
110
Aske Vorre Louring
Blue Water Cycling
z.t
111
Gwen Talonneau
z.t
112
Daniel Eaton
z.t
113
Mark Sehested Pedersen
Blue Water Cycling
z.t
114
Oystein Fiska
Ringeriks - Kraft Look
op 22'45"
115
Micha Glowatzki
z.t
116
Justin Mauch
op 24'08"
Christian Bertilsson
Team People4You - Unaas Cycling
DNF
Adrien Chenaux
Atlas Personal - Jakroo
DNF
Mickael Delattre
DNF
Kristian Dyrnes
Team Oster Hus - Ridley
DNF
Nicholas Henrik Hammersland
Team Oster Hus - Ridley
DNF
Pierre-Henri Jung
DNF
Dylan Kowalski
DNF
Kévin Lesellier
DNF
Steeve Meilleur
DNF
Paavo Paajanen
Team Differdange - Losch
DNF
Simon Schultheis
DNF
Hendrik Werner
DNF
Mathiass Westergaard
Designa Køkken - Knudsgaard
DNF
Justin Wolf
DNF
Yoakim Van den Abbeele
DNF
2019
2013
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares