En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Fuzhou
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
18/11
Yongtai
Yongtai
134 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Ilya Davidenok
Apple Team
13u17'56"
2
Benjamin Dyball
St George Continental Cycling Team
op 12"
3
Xianjing Lyu
Hengxiang Cycling Team
op 21"
4
Yakob Abreham
op 52"
5
Hanibal Gebresilasie
op 59"
6
Marko Pavlic
op 1'03"
7
Mykhaylo Kononenko
op 1'22"
8
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
op 1'30"
9
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 1'34"
10
Nur Amirull Fakhruddin Mazuki
Terengganu Cycling Team
op 1'40"
11
Erik Bergström Frisk
Memil CCN Pro Cycling
op 1'52"
12
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
op 1'59"
13
Natnael Mebrahtom
op 2'12"
14
David Galarreta Ugarte
op 2'37"
15
Natnael Ocbit
op 2'43"
16
Ryan Cavanagh
St George Continental Cycling Team
op 3'19"
17
Jay Dutton
St George Continental Cycling Team
op 3'31"
18
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
op 3'35"
19
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 3'42"
20
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
op 3'48"
21
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
op 3'52"
22
Hannes Bergström Frisk
Memil CCN Pro Cycling
op 4'14"
23
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 4'20"
24
Zisen Li
op 4'25"
25
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
op 4'27"
26
King Lok Cheung
op 4'30"
27
Hoonmin Jun
Seoul Cycling Team
op 4'57"
28
Sora Nomoto
Aisan Racing Team
op 5'04"
29
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Xaurum
op 5'11"
30
Shaiful Adlan Shukri
op 5'17"
31
Alexander Micheal
op 5'18"
32
Vasili Byaliauski
op 5'26"
33
Bingcheng Gu
Beijing Xds - Innova Cycing Team
op 5'27"
34
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Xaurum
op 6'11"
35
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 6'46"
36
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
op 6'55"
37
Petr Fiala
Ac Sparta Praha
op 7'43"
38
Jean-Denis Thibault
H&R Block Pro Cycling Team
op 7'56"
39
Tomas Kalojiros
Ac Sparta Praha
op 8'07"
40
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
z.t
41
Hang Shi
Giant Cycling Team
op 8'48"
42
Kyeongho Min
Seoul Cycling Team
op 9'05"
43
Mathew Zenovich
St George Continental Cycling Team
op 9'08"
44
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
op 9'13"
45
Kota Sumiyoshi
Aisan Racing Team
op 9'49"
46
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
op 9'54"
47
Mel Van der Veekens
Monkey Town Continental Team
op 10'14"
48
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
op 10'18"
49
Wen Chung Huang
Ljubljana Gusto Xaurum
op 10'29"
50
Henning Bommel
op 11'15"
51
Hayato Okamoto
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 11'46"
52
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Xaurum
op 12'21"
53
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 12'23"
54
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
op 12'35"
55
Jan Stöhr
Ac Sparta Praha
op 12'54"
56
Shuai Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
op 13'17"
57
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 13'43"
58
Zamirul Adlisham Zulkeflii
op 15'01"
59
Jin Song Li
Giant Cycling Team
op 15'31"
60
Okcheol Kim
Seoul Cycling Team
op 15'47"
61
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
op 15'53"
62
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
63
Enkhtaivan Bolor-Erdene
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
op 16'19"
64
Pavel Stöhr
Ac Sparta Praha
op 16'52"
65
Zhi Hui Jiang
Mitchelton Bikeexchange
op 16'55"
66
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
op 16'58"
67
Leon Rohde
Heizomat Rad-Net.de
op 17'37"
68
Irwandie Lakasek
Terengganu Cycling Team
op 17'55"
69
Andriy Kulyk
op 17'56"
70
Buyandelger Bolortuya
Project Nico Cote d'Azur
op 18'07"
71
Joey van Rhee
Monkey Town Continental Team
op 18'10"
72
Moritz Malcharek
LKT Team Brandenburg
op 18'30"
73
Jasper Frahm
Heizomat Rad-Net.de
op 18'51"
74
Dylan Kennett
op 19'25"
75
Shotaro Watanabe
Aisan Racing Team
op 19'48"
76
Roy Eefting
Memil CCN Pro Cycling
op 20'21"
77
Samuel Volkers
Memil CCN Pro Cycling
op 20'29"
78
Samuel Jenner
Mitchelton Bikeexchange
op 21'06"
79
Mideum Joo
Seoul Cycling Team
op 21'12"
80
Jonathon Noble
Brisbane Continental Cycling Team
op 21'13"
81
Chun Wing Leung
HKSI Pro Cycling Team
op 21'30"
82
Sofian Nabil Mohd Bakri
Forca Amskins Racing
op 21'36"
83
Buyantogtokh Navaansamdan
Project Nico Cote d'Azur
op 21'44"
84
Daihou Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
op 22'01"
85
Jure Rupnik
H&R Block Pro Cycling Team
op 22'15"
86
Jayson Valade
H&R Block Pro Cycling Team
op 22'40"
87
Azli Najmi Zulkefli
op 22'54"
88
Mohd Fauzan Ahmad Lutfi
op 23'08"
89
Yeongho Seo
Seoul Cycling Team
op 23'16"
90
Kaden Groves
St George Continental Cycling Team
op 23'59"
91
Domenic Weinstein
Heizomat Rad-Net.de
op 25'09"
92
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
op 25'47"
93
Sindre Haugsvaer
op 25'48"
94
Ashley Mackay
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
op 25'54"
95
Haiwang Liu
Giant Cycling Team
op 26'00"
96
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
op 26'41"
97
Junshan Qi
China Continental Team Of Gansu Bank
op 27'49"
98
Yupeng Sun
China Continental Team Of Gansu Bank
op 28'03"
99
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
op 29'24"
100
Batjargal Tsend
op 29'35"
101
Guohui Liang
op 29'41"
102
Liu Manduo
Giant Cycling Team
op 31'04"
103
Robert Orr
Memil CCN Pro Cycling
op 32'05"
104
Hyeonseok Kim
op 32'06"
105
Philip Weber
LKT Team Brandenburg
op 32'43"
106
Anton Muzychkin
Minsk Cycling Club
op 34'25"
107
Thomas Hubbard
St George Continental Cycling Team
op 36'25"
108
Mingdong Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 37'02"
109
Gantumur Bat-Orshikh
op 38'52"
110
Shiki Kuroeda
Aisan Racing Team
op 39'54"
111
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
op 40'41"
112
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
op 42'56"
113
Jiri Nesveda
Ac Sparta Praha
op 45'07"
114
Erdenesuren Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
op 45'47"
115
Amarni Drake
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
op 46'12"
Mingliang Song
China Continental Team Of Gansu Bank
DNF
Eddie Van Heerden
DNF
Hu Li
DNF
Toby Orchard
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
DNS
Muhamad Afiq Huznie Othman
Terengganu Cycling Team
DNS
Freddy Ovett
BMC Racing Team
DNS
Jan Ryba
Ac Sparta Praha
DNS
Xin Cai
China Continental Team Of Gansu Bank
OTL
Bo Li
China Continental Team Of Gansu Bank
OTL
Lizhen Wang
Beijing Xds - Innova Cycing Team
OTL
Fugui Yang
China Continental Team Of Gansu Bank
OTL
Nik Mohd Azwan Zulkiflie
Forca Amskins Racing
DNS
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares