En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Taihu Lake
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
15/10
Jinhu
Jinhu
73.6 km
Result
Final Classification
Points
1
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
1u35'55"
2
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
3
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
4
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
5
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
6
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
7
Youcef Reguigui
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
8
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
9
Keigo Kusaba
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
10
Zhang Zheng
z.t
11
Blake Quick
St. George Continental Cycling Team
z.t
12
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
13
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
14
Mattia Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
15
Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
16
Muhamad Hakimi Haiqal Ahmad Sabri
z.t
17
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
18
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
19
Nicola Venchiarutti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
20
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
21
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
22
Batuhan Özgür
z.t
23
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
24
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
25
Kwun Hei Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
26
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
z.t
27
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
28
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
29
Juanyong Wang
z.t
30
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
31
Simone De Rosa
z.t
32
Hu Li
z.t
33
Aliaksei Shnyrko
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
34
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
35
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
36
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
37
Mohamad Saari Amri Abd Rasim
z.t
38
Michael Vink
St. George Continental Cycling Team
z.t
39
Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
40
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
41
Shaiful Adlan Shukri
z.t
42
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
43
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
44
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
45
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
46
Erik Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
47
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
48
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
49
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
50
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
z.t
51
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
52
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
53
Hao Liu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
54
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
55
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
56
Pak Hang Ng
HKSI Pro Cycling Team
z.t
57
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
58
Alexandre Delettre
Delko Marseille Provence KTM
z.t
59
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
60
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
61
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
62
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
63
Rostyslav Zhukovskyi
Ferei Pro Cycling Team
z.t
64
Trond Hakon Trondsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
65
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
66
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
67
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
68
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
69
Chien-Liang Chen
z.t
70
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
71
Bailey Walters
z.t
72
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
73
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
74
Tegele Yi
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
75
Dzianis Mazur
z.t
76
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
77
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
78
Guanhua Xue
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
79
Weijie Hou
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
80
Chengshuo Miao
z.t
81
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
82
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
z.t
83
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
84
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
85
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
86
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
87
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
88
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
z.t
89
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
90
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
91
Mathew Zenovich
St. George Continental Cycling Team
z.t
92
Meng Yan
z.t
93
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
z.t
94
Muhamad Afiq Huznie Othman
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
95
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
96
Dylan Kennett
St. George Continental Cycling Team
z.t
97
Simon Carr
Delko Marseille Provence KTM
z.t
98
Daihou Li
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
99
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
100
Chao Zeng
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
101
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
102
Ryan Cavanagh
St. George Continental Cycling Team
z.t
103
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
104
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
z.t
105
Thomas Hubbard
St. George Continental Cycling Team
z.t
106
Junnan Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
107
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
z.t
108
Sum Lui Ng
HKSI Pro Cycling Team
z.t
109
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
110
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
111
Chun Kin Lai
z.t
112
Andris Vosekalns
z.t
113
He Jiang
op 18"
114
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 1'11"
Hang Shi
Giant Cycling Team
DNS
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares