En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Taihu Lake
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
14/10
Jurong Chishanhu
Jurong Chishanhu
128.8 km
Result
Standings
Points
1
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
2u59'55"
2
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
3
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
4
Dylan Kennett
St. George Continental Cycling Team
z.t
5
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
6
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
7
Nicola Venchiarutti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
8
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
9
Mattia Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
10
Youcef Reguigui
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
11
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
12
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
13
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
14
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
15
Chien-Liang Chen
z.t
16
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
17
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
18
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
19
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
20
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
21
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
22
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
23
Hu Li
z.t
24
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
25
Trond Hakon Trondsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
26
Erik Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
27
Alexandre Delettre
Delko Marseille Provence KTM
z.t
28
Michael Vink
St. George Continental Cycling Team
z.t
29
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
z.t
30
Shaiful Adlan Shukri
z.t
31
Bailey Walters
z.t
32
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
z.t
33
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
34
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
z.t
35
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
36
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
37
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
38
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
39
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
40
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
41
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
42
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
43
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
44
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
45
Mathew Zenovich
St. George Continental Cycling Team
z.t
46
Muhamad Afiq Huznie Othman
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
47
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
48
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
49
Ryan Cavanagh
St. George Continental Cycling Team
z.t
50
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
51
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
52
Simon Carr
Delko Marseille Provence KTM
z.t
53
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
54
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
z.t
55
Simone De Rosa
z.t
56
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 2'33"
57
Zhang Zheng
z.t
58
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
59
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'34"
60
Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
61
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
62
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
63
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
z.t
64
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
65
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
66
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
67
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
68
Andris Vosekalns
z.t
69
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
70
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
71
Meng Yan
z.t
72
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
z.t
73
Chengshuo Miao
z.t
74
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 2'43"
75
Mohamad Saari Amri Abd Rasim
op 3'56"
76
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
77
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
78
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
79
Blake Quick
St. George Continental Cycling Team
z.t
80
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'14"
81
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
82
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
83
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
op 8'40"
84
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 9'30"
85
He Jiang
op 10'43"
86
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
87
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
88
Daihou Li
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
89
Chao Zeng
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
90
Hao Liu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
91
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
92
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
93
Muhamad Hakimi Haiqal Ahmad Sabri
z.t
94
Keigo Kusaba
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
95
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
96
Thomas Hubbard
St. George Continental Cycling Team
z.t
97
Pak Hang Ng
HKSI Pro Cycling Team
op 13'51"
98
Sum Lui Ng
HKSI Pro Cycling Team
z.t
99
Batuhan Özgür
z.t
100
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
101
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
102
Juanyong Wang
z.t
103
Kwun Hei Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
104
Tegele Yi
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
105
Weijie Hou
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
106
Guanhua Xue
Kunbao Sport Continental Cycling Team
op 15'52"
107
Aliaksei Shnyrko
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
108
Dzianis Mazur
z.t
109
Rostyslav Zhukovskyi
Ferei Pro Cycling Team
z.t
110
Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
111
Chun Kin Lai
z.t
112
Junnan Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
113
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
z.t
114
Hang Shi
Giant Cycling Team
z.t
115
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
Kwan Lok Choi
DNF
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares