En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Taihu Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
10/10
Jinhu
Jinhu
88.5 km
Result
Standings
Points
1
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
1u53'44"
2
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
3
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
z.t
4
Natnael Ocbit
z.t
5
Andriy Kulyk
z.t
6
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
7
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
8
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
9
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
10
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
11
Adrián Gonzalez Velasco
Burgos - BH
z.t
12
Leonardo Bonifazio
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
13
Jambaljamts Sainbayar
RTS Racing Team
z.t
14
Erdenesuren Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
15
Zisen Li
z.t
16
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
17
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
18
Tegsh-Bayar Batsaikhan
z.t
19
Ulises Alfredo Castillo Soto
Jelly Belly P/B Maxxis
z.t
20
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
z.t
21
Sirak Tesfom
z.t
22
Hayato Okamoto
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
23
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
z.t
24
Andris Vosekalns
Hengxiang Cycling Team
z.t
25
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
26
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
27
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
28
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
z.t
29
Yakob Abreham
z.t
30
Morgan Smith
St George Continental Cycling Team
z.t
31
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
z.t
32
Evgeny Zotov
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
33
Hugo Angel Velazquez
United Healthcare Cycling Team
z.t
34
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
35
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
36
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
37
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
38
Feng Qiao
z.t
39
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
z.t
40
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
41
Dylan Kennett
z.t
42
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
43
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
44
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
45
Taylor Sheldon
Jelly Belly P/B Maxxis
z.t
46
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
47
Zhaoliang Xu
Giant Cycling Team
z.t
48
Daniel Habtemichael
z.t
49
Angel Fuentes Paniego
z.t
50
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
51
Keegan Swirbul
Jelly Belly P/B Maxxis
z.t
52
Natnael Mebrahtom
z.t
53
Cormac McGeough
z.t
54
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
55
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
56
Oliver Behringer
Team Novo Nordisk
z.t
57
Daihou Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
58
Eric Marcotte
United Healthcare Cycling Team
z.t
59
Shuai Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
60
Rene Guillermo Corella Braun
Jelly Belly P/B Maxxis
z.t
61
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
62
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
63
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
64
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
65
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
66
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
67
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
68
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
69
Gabriel Pons
z.t
70
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
z.t
71
Benjamin Dyball
St George Continental Cycling Team
z.t
72
Antonio Jose Alarcon Gonzalez
z.t
73
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
74
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
z.t
75
Mykhaylo Kononenko
z.t
76
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
77
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
78
Robin Meyer
Delko Marseille Provence KTM
z.t
79
Bingcheng Gu
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
80
Mathew Zenovich
St George Continental Cycling Team
z.t
81
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
82
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
83
Lizhen Wang
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
84
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
85
Chunlong Zhang
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
86
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
87
Pedro Gutierrez
z.t
88
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
89
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
90
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
91
Ryan Cavanagh
St George Continental Cycling Team
z.t
92
Thomas Hubbard
St George Continental Cycling Team
z.t
93
Maxence Moncassin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
94
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
z.t
95
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
96
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
97
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
98
Oleksandr Polivoda
Synergy Baku Cycling Project
z.t
99
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
100
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
101
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
102
Ralph Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
103
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
104
Yue Jiang
op 16"
105
Peng Gao (°1993)
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
106
Benjamin Wolfe
Jelly Belly P/B Maxxis
op 0"
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares