En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Taihu Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
09/11
Wujin
Wujin
96.5 km
Result
Standings
Points
1
Jonathan Breyne
Crelan - Euphony
1u37'33"
2
Boris Shpilevskiy
Lokosphinx
z.t
3
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
4
Yuriy Metlushenko
Torku Sekerspor
z.t
5
Alois Kankovsky
ASC Dukla Praha
z.t
6
Christophe Premont
Crelan - Euphony
z.t
7
Alex Wohler
Team Budget Forklifts
z.t
8
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
z.t
9
Mark Sehested Pedersen
Blue Water Cycling
z.t
10
Simon Buttner
z.t
11
Federico Butto'
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
12
Armands Becis
Rietumu - Delfin
z.t
13
Ruslan Karimov
Team Velo Reality
z.t
14
Darío Hernandez
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
15
Rasmus Guldhammer
Blue Water Cycling
z.t
16
Kevin Peeters
Crelan - Euphony
z.t
17
Jesse Kerrison
Team Budget Forklifts
z.t
18
Justin Jules
La Pomme Marseille
z.t
19
Robert Sweeting
5 Hour Energy
z.t
20
Andris Smirnovs
Rietumu - Delfin
z.t
21
Tuulkhangai Tuguldur
z.t
22
Yat Wai Chan
z.t
23
Xinyang Liu
Max Success Sports
z.t
24
Tan Peng Yuan
RTS Racing Team
z.t
25
Altanzul Altansukh
z.t
26
Julien Liponne
z.t
27
Hamza Merdj
Velo Club Sovac
z.t
28
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
29
Uldis Alitis
Rietumu - Delfin
z.t
30
Nikita Abramov
Team Velo Reality
z.t
31
Iraida Garcia Ocasio
z.t
32
Siu Wai Ko
z.t
33
Zhi Hui Jiang
Max Success Sports
z.t
34
Daniel Mestre
Carmim - Tavira
z.t
35
Marcelo Felipe
Team 7 Eleven Pres. by Road Bike Philippines
z.t
36
Chao Hua Xue
Max Success Sports
z.t
37
Burr Ho
z.t
38
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
39
Abderrahmane Mehdi Hamza
Velo Club Sovac
z.t
40
Lars Pria
Rietumu - Delfin
z.t
41
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
42
Lok Chun Wu
z.t
43
Taylor Sheldon
5 Hour Energy
z.t
44
Dimitriy Sorokins
Rietumu - Delfin
z.t
45
Gleb Gorbachev
z.t
46
Bruno Matos Sancho
Carmim - Tavira
z.t
47
Sébastien Jullien
z.t
48
Juan Carlos Riutort Martinez
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
49
Francisco Mancebo Perez
5 Hour Energy
z.t
50
Jacob Nielsen
Blue Water Cycling
z.t
51
Jiri Hochmann
ASC Dukla Praha
z.t
52
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
53
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
z.t
54
Frantisek Sisr
ASC Dukla Praha
z.t
55
Christian Parrett
5 Hour Energy
z.t
56
Mouhssine Lahsaini
z.t
57
David Da Silva Livramento
Carmim - Tavira
z.t
58
Mark John Lexer Galedo
Team 7 Eleven Pres. by Road Bike Philippines
z.t
59
Yusup Abrekov
Team Velo Reality
z.t
60
Nabil Baz
Velo Club Sovac
z.t
61
Shengjun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
62
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
63
Gleb Moiseev
China Jilun Cycling Team
z.t
64
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
65
Jacob Kauffmann
Team Budget Forklifts
z.t
66
Christian Jersild Jensen
Blue Water Cycling
z.t
67
Nan Wu
Max Success Sports
z.t
68
Thomas Rostollan
La Pomme Marseille
z.t
69
Filipe Afonso Válter Pereira
Carmim - Tavira
z.t
70
Jacob Kjeldsen
Blue Water Cycling
z.t
71
Michael Vink
z.t
72
Erdenesuren Munkhtulga
z.t
73
Nelson Martin
Team 7 Eleven Pres. by Road Bike Philippines
z.t
74
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
z.t
75
Ondrej Vendolsy
ASC Dukla Praha
z.t
76
Moisés Dueñas Nevado
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
77
Henrique Casimiro
Carmim - Tavira
z.t
78
Clément Saint Martin
La Pomme Marseille
z.t
79
Baler Ravina
Team 7 Eleven Pres. by Road Bike Philippines
z.t
80
Martin Blaha
ASC Dukla Praha
z.t
81
Antoine Lavieu
La Pomme Marseille
z.t
82
Frédéric Amorison
Crelan - Euphony
z.t
83
Reinier Honig
Crelan - Euphony
z.t
84
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
z.t
85
Jamsran Ulziibaatar
z.t
86
Klaas Sys
Crelan - Euphony
z.t
87
Volodymyr Zagorodniy
Kolss Cycling Team
z.t
88
Ahmet Akdylek
z.t
89
Oleksandr Polivoda
Atlas Personal - Jakroo
z.t
90
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
91
Joshua Lucas Prete
Team Budget Forklifts
z.t
92
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
93
Nathaniel English
5 Hour Energy
z.t
94
Maral-Erdene Batmunkh
z.t
95
Fayçal Hamza
Velo Club Sovac
op 1'09"
96
Vojtech Hacecky
ASC Dukla Praha
op 1'17"
97
Blair Windsor
Team Budget Forklifts
op 1'38"
98
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
op 0"
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares