En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China II
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
22/09
Anshun
Anshun
21,3 km
Result
Standings
Points
1
Artem Ovechkin
27'53"
2
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
3
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17"
4
Kaden Groves
St George Continental Cycling Team
op 19"
5
Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
op 21"
6
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 23"
7
Anthony Giacoppo
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
8
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
op 37"
9
Sindre Haugsvaer
op 41"
10
Luke Mudgway
H&R Block Pro Cycling Team
op 43"
11
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
op 44"
12
Zhi Hui Jiang
Mitchelton Bikeexchange
op 45"
13
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
op 47"
14
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
op 48"
15
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
op 49"
16
Mykhaylo Kononenko
op 53"
17
Moritz Malcharek
LKT Team Brandenburg
op 55"
18
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 57"
19
Richard Banusch
LKT Team Brandenburg
op 58"
20
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'02"
21
Cameron Bayly
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 1'05"
22
Sam Crome
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 1'06"
23
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
op 1'07"
24
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'08"
25
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
26
Filippo Zana
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 1'13"
27
Robin Christofer Jurado Lopez
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
28
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
op 1'14"
29
Metkel Eyob
op 1'16"
30
David Galarreta Ugarte
op 1'19"
31
Samuel Jenner
Mitchelton Bikeexchange
op 1'20"
32
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
op 1'22"
33
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
34
Jonas Bokeloh
LKT Team Brandenburg
op 1'23"
35
Ilya Davidenok
Apple Team
op 1'25"
36
Brendon Davids
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 1'26"
37
Nicola Toffali
Sporting / Tavira
op 1'35"
38
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
op 1'39"
39
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
op 1'40"
40
Leo Appelt
LKT Team Brandenburg
op 1'42"
41
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
42
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
op 1'43"
43
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
op 1'44"
44
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1'49"
45
Pedro Gutierrez
op 1'52"
46
Andris Vosekalns
Hengxiang Cycling Team
op 1'54"
47
Oleksii Kasianov
op 1'59"
48
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
op 2'02"
49
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 2'04"
50
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
op 2'10"
51
Mauricio Ortega Ramirez
op 2'12"
52
Orluis Alberto Aular Sanabria
Start Team Gusto
op 2'17"
53
Edgar Nohales Nieto
op 2'21"
54
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
op 2'23"
55
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
op 2'25"
56
Emanuel Mini
Team Novo Nordisk
op 2'28"
57
Leonel Quintero Arteaga
Start Team Gusto
op 2'31"
58
Jean-Denis Thibault
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
59
Andriy Kulyk
op 2'34"
60
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
op 2'35"
61
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
op 2'37"
62
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
op 2'38"
63
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
64
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 2'39"
65
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
66
Chunlong Zhang
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
op 2'40"
67
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 2'42"
68
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 2'46"
69
Jure Rupnik
H&R Block Pro Cycling Team
op 2'47"
70
Philip Weber
LKT Team Brandenburg
op 2'48"
71
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
z.t
72
Jayson Valade
H&R Block Pro Cycling Team
op 2'51"
73
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
op 2'54"
74
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
op 2'55"
75
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
76
Zisen Li
op 2'58"
77
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'00"
78
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
79
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
op 3'04"
80
Artem Tesler
op 3'09"
81
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
op 3'12"
82
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
op 3'14"
83
Aliaksei Shnyrko
RTS Racing Team
z.t
84
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
op 3'15"
85
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'16"
86
Fabio Mazzucco
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 3'17"
87
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
op 3'20"
88
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting / Tavira
op 3'22"
89
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'23"
90
Reid McClure
Team Novo Nordisk
op 3'27"
91
Jan Dieteren
LKT Team Brandenburg
z.t
92
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
op 3'29"
93
David Da Silva Livramento
Sporting / Tavira
op 3'31"
94
Lizhen Wang
Beijing Xds - Innova Cycing Team
op 3'42"
95
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 3'44"
96
Shuai Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
op 3'52"
97
Daihou Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
op 3'55"
98
Moreno Marchetti
Wilier Triestina - Selle Italia
op 3'58"
99
Federico Nicolas Vivas
op 3'59"
100
Anton Ivashkin
Minsk Cycling Club
op 4'03"
101
Feng Qiao
op 4'09"
102
Irwandie Lakasek
Terengganu Cycling Team
op 4'12"
103
Ruslan Karimov
RTS Racing Team
op 4'18"
104
Ignacio Alejandro Espinoza Ibarra
op 4'20"
105
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'21"
106
Jose Eduardo Autran Carrillo
op 4'22"
107
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
op 4'32"
108
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
op 4'52"
109
Ralph Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 5'01"
110
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
op 5'03"
111
Manuel Penalver Aniorte
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 5'31"
Oscar Nehuen Bazan Claveles
Start Team Gusto
DNS
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
OTL
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares