En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China II
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
12/09
Gucheng
Xiangyang Laohekou
139 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Wouter Wippert
Drapac Cycling
2u53'16"
2
Mattia Gavazzi
Christina Watches - Kuma
z.t
3
Boris Shpilevskiy
RTS-Santic Racing Team
z.t
4
Marco Benfatto
Continental Team Astana
z.t
5
Adrian Banaszek
BDC - Marcpol Team
z.t
6
Kamil Gradek
BDC - Marcpol Team
z.t
7
Tino Thömel
Team Stuttgart
z.t
8
Michael Schweizer
Synergy Baku Cycling Project
z.t
9
Jack Beckinsale
Avanti Cycling Team
z.t
10
Fabian Schnaidt
Team Vorarlberg
z.t
11
Anthony Giacoppo
Avanti Cycling Team
z.t
12
Jordi Simon Casulleras
Team Ecuador
z.t
13
Jiri Hochmann
Team Dukla Praha
z.t
14
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
z.t
15
Milan Kadlec (1)
Team Dukla Praha
z.t
16
Nikodemus Holler
Team Stuttgart
z.t
17
Sébastien Jullien
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
18
Bayron Guama de la Cruz
Team Ecuador
z.t
19
Andriy Kulyk
Kolss Cycling Team
z.t
20
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
21
Neil Van der Ploeg
Avanti Cycling Team
z.t
22
Daniel Dominguez Barragan
Christina Watches - Kuma
z.t
23
Yikui Niu
Team Lvshan Landscape
z.t
24
Zhao Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
z.t
25
Altanzul Altansukh
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
z.t
26
Pavel Gatskiy
Continental Team Astana
z.t
27
Maral-Erdene Batmunkh
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
z.t
28
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
z.t
29
Albert Torres Barcelo
Team Ecuador
z.t
30
Angel de Julian Vazquez
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
31
Segundo Navarrete
Team Ecuador
z.t
32
Jasper Ockeloen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
33
Jonas Orset
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
34
Jose Ragonessi
Team Ecuador
z.t
35
Marco Hoekstra
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
36
Jonathan Cantwell
Drapac Cycling
z.t
37
Joris Blokker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
38
Zhikang Gao
Hengxiang Cycling Team
z.t
39
Erdenesuren Munkhtulga
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
z.t
40
Ha Jeon Jung
Seoul Cycling Team
z.t
41
Jake Tanner
Christina Watches - Kuma
z.t
42
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
z.t
43
Marco Zanotti
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
44
Adam Stachowiak
BDC - Marcpol Team
z.t
45
Bram Nolten
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
46
Heng Liu
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
47
Sebastian Forke
Christina Watches - Kuma
z.t
48
Martin Reinert
Team Stuttgart
z.t
49
Malcom Rudolph
Drapac Cycling
z.t
50
Vojtech Hacecky
Team Dukla Praha
z.t
51
Boots Ryan Cayubit
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
52
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
z.t
53
Ivaïlo Gabrovski
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
54
Chao Hua Xue
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
55
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
56
Lijun Bai
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
57
Ying Chuan Gu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
58
Ok Cheol Kim
Seoul Cycling Team
z.t
59
Ruslan Karimov
RTS-Santic Racing Team
z.t
60
Max Walsleben
Team Stuttgart
z.t
61
Morten Morland
Team Sparebanken Sor
z.t
62
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
63
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
z.t
64
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
65
Edgar Nohales Nieto
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
66
Antonio Di Battista
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
67
Rick van Breda
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
68
Denis Rugovac
Team Dukla Praha
z.t
69
Michele Scartezzini
Continental Team Astana
z.t
70
Blazej Janiaczyk
BDC - Marcpol Team
z.t
71
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
72
Aaron Donnelly
Avanti Cycling Team
z.t
73
Stefan Schumacher
Christina Watches - Kuma
z.t
74
Marc Garby
Christina Watches - Kuma
z.t
75
Jan Kraus
Team Dukla Praha
z.t
76
Matthew Brammeier
Synergy Baku Cycling Project
z.t
77
Robert Radosz
BDC - Marcpol Team
z.t
78
Markus Eibegger
Synergy Baku Cycling Project
z.t
79
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
80
Travis Meyer
Drapac Cycling
z.t
81
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
z.t
82
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
83
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
z.t
84
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Sparebanken Sor
z.t
85
Kanstantsin Klimiankou
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
86
Kristian Aasvold
Team Sparebanken Sor
z.t
87
Chris Joven
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
88
Simone Stortoni
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
89
Mihkel Raim
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
90
Nazar Jumabekov
China Wuxi Jilun Cycling Team
z.t
91
Grischa Janorschke
Team Vorarlberg
z.t
92
Andrey Mizurov
RTS-Santic Racing Team
z.t
93
Volodymyr Kogut
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
94
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Kuma
z.t
95
Martin Blaha
Team Dukla Praha
z.t
96
Liang Dong
Team Lvshan Landscape
z.t
97
Nikolay Zhurkin
RTS-Santic Racing Team
z.t
98
Ki Seok Lee
Seoul Cycling Team
z.t
99
Nurbolat Kulimbetov
Continental Team Astana
z.t
100
Sam Davis
Avanti Cycling Team
z.t
101
Pawel Bernas
BDC - Marcpol Team
z.t
102
Florian Nowak
Team Stuttgart
z.t
103
Mark John Lexer Galedo
Team 7 Eleven Road Bike Philippines
z.t
104
William Clarke
Drapac Cycling
z.t
105
Vadim Galeyev
Continental Team Astana
z.t
106
Seok Hyun Ham
Seoul Cycling Team
op 13"
107
Nan Wu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
108
Jack Anderson
Drapac Cycling
op 15"
109
Karlo Aia
China Wuxi Jilun Cycling Team
op 25"
110
Peng Gao (°1993)
op 26"
111
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
op 36"
112
Christopher Muche
Team Stuttgart
op 1'36"
113
Zhandos Bizhigitov
Continental Team Astana
op 2'15"
Jørgen Rydland Hodnebrog
Team Sparebanken Sor
DNF
Jun-Oh Kwon
Seoul Cycling Team
DNS
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares