En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Normandie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
24/03
Gacé
Argentan
160.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Casper Van Uden
Development Team DSM
3u49'23"
2
Paul Penhoet
Groupama - FDJ CT
z.t
3
Emilien Jeannière
z.t
4
Killian Theot
z.t
5
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
z.t
6
Riley Sheehan
Premier Tech U23 Cycling Project
z.t
7
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
z.t
8
Liam Slock
Lotto - Soudal U23
z.t
9
Florian Dauphin
z.t
10
Nathan Vandepitte
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
11
Charles-Étienne Chrétien
Premier Tech U23 Cycling Project
z.t
12
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
13
Luca Van Boven
Lotto - Soudal U23
z.t
14
Léo Bouvier
Bike Aid
z.t
15
Jensen Plowright
Groupama - FDJ CT
z.t
16
Pavel Bittner
Development Team DSM
z.t
17
Charlie Quarterman
z.t
18
Lennert Van Eetvelt
Lotto - Soudal U23
z.t
19
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
20
Florian Maitre
z.t
21
Luke Lamperti
Trinity Racing
z.t
22
Alexander Hajek
Trinity Racing
z.t
23
Derek Gee
Israel Cycling Academy
z.t
24
Nolann Mahoudo
z.t
25
Dylan Kowalski
z.t
26
Guillaume Dauschy
Premier Tech U23 Cycling Project
z.t
27
Oliver Knudsen
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
28
Simon Vitzthum
z.t
29
Thomas Bonnet
z.t
30
Jasper Haest
Volkerwessels Cycling Team
z.t
31
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
32
Aaron Van Der Beken
Lotto - Soudal U23
z.t
33
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
34
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
z.t
35
Mathis Le Berre
z.t
36
Romain Chan Tsin
z.t
37
Kévin Avoine
z.t
38
Tim Naberman
Team DSM
z.t
39
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
40
Guerand Le Pennec
z.t
41
Nicolas Rivard
Premier Tech U23 Cycling Project
z.t
42
Jordan Levasseur
z.t
43
Thomas Acosta
z.t
44
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
45
Florentin Lecamus
z.t
46
Victor Broex
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
47
Michiel Lambrecht
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
48
Jesse James Ewart
Bike Aid
z.t
49
Jelle Declerck
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
50
Julian Lino
Bike Aid
z.t
51
Rens Tulner
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
52
David Boutville
z.t
53
Dylan Sunderland
Global 6 Cycling
z.t
54
Francis Juneau
Premier Tech U23 Cycling Project
z.t
55
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
56
Robin Plamondon
Premier Tech U23 Cycling Project
op 9"
57
Nicolas Marthe
z.t
58
Antonin Corvaisier
z.t
59
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
60
Lucas Grolier
z.t
61
Thibault D'Hervez
z.t
62
Ewen Costiou
z.t
63
Yohann Simon
z.t
64
Ilan Larmet
z.t
65
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ CT
op 14"
66
Adrien Boichis
Trinity Racing
op 39"
67
Wesley Mol
Bike Aid
z.t
68
Marco Frigo
Israel Cycling Academy
z.t
69
Kinfe Hailemichael
Global 6 Cycling
z.t
70
Leo Gullickson
z.t
71
Alfred George
z.t
72
Matthieu Jeannes
z.t
73
Lennert Teugels
Tarteletto - Isorex
z.t
74
Joseph Pidcock
Groupama - FDJ CT
z.t
75
Nils Wolffenbuttel
Volkerwessels Cycling Team
z.t
76
Lucas Boniface
z.t
77
Baptiste Veistroffer
op 1'02"
78
Branko Huys
Lotto - Soudal U23
z.t
79
Maxime Dransart
z.t
80
James Mitri
Global 6 Cycling
z.t
81
Nicolas Hamon
z.t
82
Jason Oosthuizen
z.t
83
Romain Bacon
z.t
84
Kilyan Houcke
z.t
85
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
z.t
86
Alastair Mackellar
Israel Cycling Academy
z.t
87
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
op 1'35"
88
Noah Bögli
z.t
89
Robin Meyer
op 2'22"
90
Nicolas Sessler
Global 6 Cycling
z.t
91
Timo de Jong
Volkerwessels Cycling Team
op 2'38"
92
Patrick Eddy
Development Team DSM
op 3'10"
93
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
op 3'59"
94
Enzo Leijnse
Development Team DSM
z.t
95
Matéo Carlot
op 4'09"
96
Rasmus Bøgh Wallin
Restaurant Suri - Carl Ras
op 9'48"
97
Albert Holm
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
98
Siebe Roesems
Trinity Racing
z.t
99
Daan van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
z.t
100
Nicolas Malle
z.t
101
Tobias Mørch Kongstad
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
102
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
103
Maxime De Poorter
Tarteletto - Isorex
z.t
104
Jord Baak
Volkerwessels Cycling Team
z.t
105
Celestin Guillon
z.t
106
Sebastian Nielsen
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
107
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
108
Coen Vermeltfoort
Volkerwessels Cycling Team
z.t
109
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Global 6 Cycling
op 9'52"
110
Thibault Valognes
z.t
111
Mathias Alexander E. Larsen
Restaurant Suri - Carl Ras
op 9'54"
112
Raphael Clemencio
op 10'32"
113
Brent Van de Kerkhove
Tarteletto - Isorex
z.t
114
Dominik Bieler
z.t
115
Tristan Jussaume
z.t
116
Daniel Babor
Elkov - Kasper
z.t
117
Damien Ridel
z.t
118
Luke Feuerhelm
z.t
119
Gabriel Shipley
z.t
120
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
z.t
121
Martin Desmortreux
z.t
122
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
z.t
123
Sven Redmann
Rad-Net Rose Team
z.t
124
Alessandro Tuscano
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
125
Matthew Rice
Lotto - Soudal U23
z.t
126
Benjamin Cornu
z.t
127
Lucas Jacques
Bingoal Pauwels Sauces WB Development
z.t
128
Tom Chauvin
z.t
129
Cooper Johnson
op 13'44"
130
Alexis Caresmel
z.t
131
Jesse De Rooij
Bike Aid
z.t
132
Paul Cordon
op 17'54"
133
Antonin Heron
op 23'25"
Lomig Le Clec'h
DNF
Simon Michel
DNF
Ukko Iisakki Peltonen
Global 6 Cycling
DNF
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares