En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Normandie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
30/03
Gouville-sur-Mer
Martinvast
159.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
3u50'21"
2
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
op 1"
3
Frantisek Sisr
Elkov - Author
z.t
4
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
5
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
z.t
6
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
z.t
7
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
z.t
8
Arvid de Kleijn
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
9
Connor Swift
Madison Genesis
z.t
10
Joris Vincent
z.t
11
Florian Vermeersch
Lotto - Soudal U23
z.t
12
Fabian Lienhard
IAM Excelsior
z.t
13
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
z.t
14
Théo Nonnez
Groupama - FDJ CT
z.t
15
Dylan Kowalski
z.t
16
Steffen Munk Christiansen
Team ColoQuick
z.t
17
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
z.t
18
Daragh O'Mahony
z.t
19
Quentin Guex
IAM Excelsior
z.t
20
Yannis Yssaad
z.t
21
Jonas Abrahamsen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
22
Stef Krul
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
23
Marijn van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
24
Kobe Goossens
Lotto - Soudal U23
z.t
25
Ward Vanhoof
Lotto - Soudal U23
z.t
26
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
z.t
27
Jason van Dalen
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
28
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
29
Ole Forfang
Joker BMI
z.t
30
Florian Maitre
z.t
31
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
32
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
33
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
z.t
34
Simon Pellaud
IAM Excelsior
z.t
35
Thomas Joseph
Tarteletto - Isorex
z.t
36
Davide Orrico
Team Vorarlberg Santic
z.t
37
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker BMI
z.t
38
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
39
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
40
Brendan Rhim
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
41
Quentin Venner
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
42
Enzo Bernard
z.t
43
Dominik Bauer
Team Dauner | Akkon
z.t
44
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
45
Daniel Bligaard
z.t
46
Stein-Erik Eriksen
z.t
47
Thomas Joly
z.t
48
Anders Skaarseth
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
49
Clément Saint Martin
z.t
50
Oivind Lukkedal
Joker BMI
z.t
51
Tanner Putt
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
52
Miguel Bryon
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
53
Clément Davy
Groupama - FDJ CT
z.t
54
Benjamin Wolfe
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
55
Julian Lino
z.t
56
Martin Schäppi
IAM Excelsior
z.t
57
Alexandre Billon
z.t
58
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
59
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
60
Jose Manuel Diaz Gallego
Team Vorarlberg Santic
z.t
61
Morgan Kneisky
Groupama - FDJ CT
z.t
62
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
63
David Riviere
z.t
64
Andre Sotberg
Team Coop
z.t
65
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
z.t
66
Thomas Champion
z.t
67
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
68
Tiago Antunes
SEG Racing Academy
z.t
69
Michal Schlegel
Elkov - Author
z.t
70
Julien Guay
z.t
71
Silas Clemmensen
Team Waoo
z.t
72
Jelle Donders
Team Dauner | Akkon
op 19"
73
Michael Kukrle
Elkov - Author
op 24"
74
Thomas Denis
op 25"
75
Michael Cuming
Madison Genesis
op 28"
76
Robert Kessler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
77
Jeremy Cornu
z.t
78
Joey Walker
Madison Genesis
op 33"
79
Barnabas Peak
SEG Racing Academy
z.t
80
Antoine Devanne
op 1'57"
81
Erik Nordsaeter Resell
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
82
Johan Price-Pejtersen
Team ColoQuick
op 1'58"
83
Jack Burke
Leopard Pro Cycling
op 2'02"
84
Maël Boivin
op 2'12"
85
Tom Van Vuchelen
Wallonie-Bruxelles Development Team
op 5'18"
86
Michael Carbel Svendgaard
Team Waoo
z.t
87
Torkil Veyhe
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
88
Lars Saugstad
Uno - X Norwegian Development Team
op 5'44"
89
Fridtjof Roeinaas
Joker BMI
z.t
90
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
op 8'26"
91
Jannik Steimle
Team Vorarlberg Santic
z.t
92
Jordan Levasseur
z.t
93
Romain Bacon
op 9'53"
94
Kristian Kulset
Uno - X Norwegian Development Team
op 10'04"
95
Quentin Guicheteau
z.t
96
Tom Paquot
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
97
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Waoo
z.t
98
Martin Mortensen
Team Waoo
z.t
99
Christopher Piry
z.t
100
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
101
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
z.t
102
Johan Langballe
Team Waoo
z.t
103
Nicolas Garbet
z.t
104
Steven Tronet
z.t
105
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
z.t
106
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
107
Maximilien Picoux
z.t
108
Jean Lou Watrelot
z.t
109
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
z.t
110
Marc Dörrie
Team Lotto - Kern Haus
z.t
111
Dylan Page
IAM Excelsior
z.t
112
Clement Orceau
z.t
113
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
114
Kevin Inkelaar
Groupama - FDJ CT
z.t
115
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
z.t
116
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
z.t
117
Sonny Bridier
z.t
118
Andzs Flaksis
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
119
Lars Oreel
Team Dauner | Akkon
z.t
120
Gaëtan Lemoine
z.t
121
Andreas Vangstad
Joker BMI
z.t
122
Erick Rowsell
Madison Genesis
z.t
123
Jonathan McEvoy
Madison Genesis
z.t
124
Justin Oien
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
z.t
125
Philipp Mamos
Team Dauner | Akkon
z.t
126
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
z.t
127
Alois Kankovsky
Elkov - Author
z.t
128
Christian Moberg Jörgensen
Team ColoQuick
op 13'46"
129
Henrik Evensen
Joker BMI
z.t
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
DNF
Matis Louvel
DNF
Jarne Van De Paar
Lotto - Soudal U23
DNF
Markus Hoelgaard
Uno - X Norwegian Development Team
DNS
Brent Van Moer
Lotto - Soudal U23
DNS
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares