En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de Normandie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
24/03
Brécey
Bagnoles de l'Orne
153 km
Result
Standings
1
Dion Beukeboom
Cyclingteam De Rijke
3u32'11"
2
Erick Rowsell
Endura Racing
z.t
3
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
op 30"
4
Romain Matheou
Veranda Rideau - Super U
z.t
5
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
z.t
6
Tom Devriendt
z.t
7
Steele Von Hoff
Chipotle Development Team
z.t
8
Jonathan McEvoy
Endura Racing
z.t
9
Robin Chaigneau
Koga Cycling Team
z.t
10
Ruslan Tleubayev
Continental Team Astana
z.t
11
Giorgio Brambilla
Leopard - Trek Continental Team
z.t
12
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
13
Wesley Kreder
Rabobank CT
z.t
14
Yoeri Havik
Cyclingteam De Rijke
z.t
15
Michael Olsson
Team Cykelcity.se
z.t
16
Nicolas Vereecken
z.t
17
Benoît Sinner
z.t
18
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
19
Gerry Druyts
z.t
20
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
z.t
21
Bart van Haaren
Koga Cycling Team
z.t
22
Christopher Jennings
Rapha Condor - Sharp
z.t
23
Oscar Riesebeek
Rabobank CT
z.t
24
Dylan van Baarle
Rabobank CT
z.t
25
Stig Broeckx
z.t
26
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
z.t
27
André Steensen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
28
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
29
Alo Jakin
z.t
30
Simon Yates
z.t
31
Cyrille Patoux
z.t
32
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
33
Alexandr Pliuschin
Leopard - Trek Continental Team
z.t
34
Jimmy Turgis
z.t
35
Jasper Stuyven
Bontrager Livestrong Team
z.t
36
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
37
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
38
Jesper Hansen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
39
Scott Thwaites
Endura Racing
z.t
40
Remco Te Brake
Cyclingteam De Rijke
z.t
41
Tom Scully
Chipotle Development Team
z.t
42
Robert Partridge
Endura Racing
z.t
43
Christoph Pfingsten
Cyclingteam De Rijke
z.t
44
Guillaume Malle
Veranda Rideau - Super U
z.t
45
Andrei Solomennikov
Itera-Katusha
z.t
46
Huub Duyn
Cyclingteam De Rijke
z.t
47
Kevin Reza
Team Europcar
z.t
48
Bob Jungels
Leopard - Trek Continental Team
z.t
49
Vladislav Gorbunov
Continental Team Astana
z.t
50
Ryan Eastman
Bontrager Livestrong Team
z.t
51
Freddy Bichot
Veranda Rideau - Super U
z.t
52
Mathieu Desniou
z.t
53
Gavin Mannion
Bontrager Livestrong Team
z.t
54
Michael Cuming
Rapha Condor - Sharp
z.t
55
Sebastien Harbonnier
z.t
56
Jef Van Meirhaeghe
z.t
57
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
58
Jonathan Thiré
Auber '93
z.t
59
Emmanuel van Ruitenbeek
Koga Cycling Team
z.t
60
Johan Mombaerts
Auber '93
z.t
61
Kanstantsin Klimiankou
Continental Team Astana
z.t
62
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
63
Boris Dron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
64
Alexandr Prishpetnyy
Itera-Katusha
z.t
65
Stijn Steels
z.t
66
Andzs Flaksis
Chipotle Development Team
z.t
67
Alistair Slater
z.t
68
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
z.t
69
Lasse Bochmann
Glud & Marstrand - LRO
z.t
70
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
71
Lars Vierbergen
Koga Cycling Team
z.t
72
Louis Verhelst
z.t
73
Franck Vermeulen
Veranda Rideau - Super U
z.t
74
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
75
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
z.t
76
Jim van den Berg
Koga Cycling Team
op 1'16"
77
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
op 1'48"
78
Arnaud Molmy
Veranda Rideau - Super U
z.t
79
Owain Doull
op 2'27"
80
Lawson Craddock
Bontrager Livestrong Team
op 3'17"
81
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
82
Angelo Tulik
Team Europcar
op 4'12"
83
Romain Combaud
z.t
84
Nikita Umerbekov
Continental Team Astana
z.t
85
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke
z.t
86
Jenning Huizenga
Rabobank CT
z.t
87
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
88
Olivier Hofstetter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
89
Sebastian Lander
Glud & Marstrand - LRO
z.t
90
Flavien Maurelet
z.t
91
Alexis Bodiot
z.t
92
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
93
Michael Valgren Andersen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
94
Flavien Dassonville
Auber '93
op 5'09"
95
Alphonse Vermote
op 5'58"
96
Jonas Ahlstrand
Team Cykelcity.se
z.t
97
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
98
Maxim Pokidov
Itera-Katusha
z.t
99
Thomas Moses
op 6'00"
100
Bjorn Thurau
Team Europcar
op 7'09"
101
Wouter Wippert
z.t
102
Henrik Abom
Team Cykelcity.se
z.t
103
Edvin Wilsson
Team Cykelcity.se
z.t
104
Robert Bush
Chipotle Development Team
z.t
105
Romain Delalot
z.t
106
Benoit Drujon
Auber '93
z.t
107
Richard Lang
Rapha Condor - Sharp
z.t
108
James McCallum
Rapha Condor - Sharp
z.t
109
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
110
Ian Wilkinson
Endura Racing
z.t
111
Johan Landstrom
Team Cykelcity.se
z.t
112
Philip Lindau
Team Cykelcity.se
z.t
113
Jasper De Buyst
Bontrager Livestrong Team
z.t
114
Igor Boev
Itera-Katusha
z.t
115
Richard Handley
Rapha Condor - Sharp
z.t
116
David Boutville
z.t
117
Kasper Linde Jorgensen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
118
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
119
Daniel McLay
z.t
120
Christer Rake
Joker Merida
op 8'01"
121
Vegard Robinson Bugge
Joker Merida
z.t
Erwan Brenterch
DNF
Kjell Van Driessche
DNF
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
DNS
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares