En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Normandie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
23/03
Grand-Couronne
Elbeuf
72 km
Result
Standings
1
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
1u38'03"
2
Cyrille Patoux
z.t
3
Barry Markus
Rabobank CT
z.t
4
Jonas Ahlstrand
Team Cykelcity
z.t
5
Yoeri Havik
Cyclingteam De Rijke
z.t
6
Benjamin Verraes
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
7
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
8
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
9
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
z.t
10
Remco Te Brake
Cyclingteam De Rijke
z.t
11
Timothy Dupont
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
12
Christopher De Souza
z.t
13
Zakkari Dempster
Rapha Condor - Sharp
z.t
14
Tosh Van der Sande
z.t
15
Christoph Pfingsten
Cyclingteam De Rijke
z.t
16
Tino Thömel
Team NSP
z.t
17
Jetse Bol
Rabobank CT
z.t
18
Arnaud Démare
z.t
19
Andrew Fenn
An Post-Sean Kelly
z.t
20
Sebastian Balck
Team Cykelcity
z.t
21
Nicolas Vereecken
z.t
22
Jonas Vangenechten
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
23
Jacob Fiedler
Team NSP
z.t
24
Graham Briggs
Rapha Condor - Sharp
z.t
25
Benoît Sinner
z.t
26
Stig Broeckx
z.t
27
Philippe Legrand
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
28
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
29
Sander Oostlander
Cyclingteam De Rijke
z.t
30
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
z.t
31
Kristian House
Rapha Condor - Sharp
z.t
32
Markus Fothen
Team NSP
z.t
33
Jack Bauer
Endura Racing
z.t
34
Andrei Solomennikov
Itera-Katusha
z.t
35
René Hooghiemster
z.t
36
Walt De Winter
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
37
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke
z.t
38
Tomasz Olejnick
z.t
39
Niels Brouzes
z.t
40
Stian Remme
Joker Merida
z.t
41
Markus Eichler
Team NSP
z.t
42
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
43
Gilles Devillers
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
44
Johan Lindgren
Team Cykelcity
z.t
45
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
46
Christer Rake
Joker Merida
z.t
47
Mathieu Simon
z.t
48
Wouter Wippert
z.t
49
Thomas Vedel Kvist
Glud & Marstrand - LRO
z.t
50
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
51
Alexander Kholodov
Itera-Katusha
z.t
52
Jimmy Turgis
z.t
53
Olivier Pardini
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
54
Sergey Firsanov
Itera-Katusha
z.t
55
Michal Olejnik
z.t
56
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
z.t
57
Vegard Stake Laengen
Joker Merida
z.t
58
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
z.t
59
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
z.t
60
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
z.t
61
Tobias Ludvigsson
Team Cykelcity
z.t
62
Gaetan Bille
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
63
Wesley Kreder
Rabobank CT
z.t
64
Michael Olsson
Team Cykelcity
z.t
65
Franck Vermeulen
z.t
66
Luke Rowe
z.t
67
Troels Ronning Vinther
Glud & Marstrand - LRO
z.t
68
Quentin Havé
z.t
69
Jonathan Tiernan-Locke
Rapha Condor - Sharp
z.t
70
Florent Gougeard
z.t
71
Tom Dumoulin
Rabobank CT
z.t
72
Bouke Kuiper
z.t
73
Moreno Hofland
Rabobank CT
z.t
74
Bob Schoonbroodt
Cyclingteam De Rijke
z.t
75
Ronan Racault
Big Mat - Auber 93
z.t
76
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
77
Benoît Jarrier
z.t
78
Mark Christian
z.t
79
Niklas Aakvik
Plussbank Cervélo
z.t
80
Julien Gonnet
z.t
81
Jack Anderson
Endura Racing
z.t
82
Frederik Wilmann
Joker Merida
z.t
83
Reinbert Cornelis Wielinga
Itera-Katusha
z.t
84
Johan Landstrom
Team Cykelcity
z.t
85
Lorents Ola Aasvold
Plussbank Cervélo
z.t
86
Bjorn Thurau
Team NSP
z.t
87
Jean-Simon Carre
z.t
88
Alexandre Gratiot
z.t
89
Oystein Stake Laengen
Plussbank Cervélo
z.t
90
Klaas Sys
z.t
91
Kasper Linde Jorgensen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
92
Jérémy Ortiz
z.t
93
Dries Depoorter
z.t
94
Nicolas Bazin
Big Mat - Auber 93
z.t
95
Erick Rowsell
z.t
96
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
97
Sebastien Harbonnier
z.t
98
Yann Guyot
z.t
99
Dan Craven
Rapha Condor - Sharp
z.t
100
Daniel Holm Foder
Glud & Marstrand - LRO
z.t
101
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
102
Guillaume Malle
z.t
103
David Boutville
z.t
104
Alexandre Lemair
z.t
105
Stephane Rossetto
z.t
106
Roy Boeve
z.t
107
Freddy Bichot
op 22"
108
Maxime Le Montagner
op 24"
109
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Plussbank Cervélo
op 30"
110
Alexis Bodiot
op 32"
111
Willem Wauters
z.t
112
Jeroem Lepla
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
113
Torgeir Strandberg
Plussbank Cervélo
z.t
114
Thomas Sprengers
z.t
115
Niels Vandyck
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
116
Sebastian Kvaalsvoll
Plussbank Cervélo
op 46"
117
René Obst
Team NSP
op 51"
118
Stef Van Zummeren
z.t
119
Casey Munro
Rapha Condor - Sharp
op 1'22"
120
Dries Baetse
op 1'30"
121
Wim Botman
op 0"
122
Thomas Moses
op 2'12"
123
Kévin Denis
z.t
124
Michiel Janssen
op 2'15"
125
Arthur Vanoverberghe
z.t
126
Steven De Neef
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 0"
127
Bart van Haaren
op 4'10"
128
Jonathan Mould
z.t
129
Christer Jensen
Joker Merida
op 9'29"
130
Etienne Pieret
z.t
131
Michael Berling
Glud & Marstrand - LRO
z.t
132
Callum Wilkinson
Endura Racing
z.t
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares