En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Normandie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
23/03
Forges-les-Eaux
Grand-Couronne
84 km
Result
Standings
1
Luke Rowe
6u53'37"
2
Thomas Vedel Kvist
Glud & Marstrand - LRO
op 2"
3
Alexander Wetterhall
Endura Racing
op 3"
4
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
op 4"
5
Jack Bauer
Endura Racing
z.t
6
Sander Oostlander
Cyclingteam De Rijke
op 5"
7
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
op 7"
8
Christoph Pfingsten
Cyclingteam De Rijke
op 10"
9
Freddy Bichot
op 11"
10
René Hooghiemster
op 12"
11
Troels Ronning Vinther
Glud & Marstrand - LRO
z.t
12
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
z.t
13
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
op 14"
14
Nicolas Bazin
Big Mat - Auber 93
z.t
15
Jonas Ahlstrand
Team Cykelcity
z.t
16
Jonas Vangenechten
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 15"
17
Frederik Wilmann
Joker Merida
z.t
18
Tom Dumoulin
Rabobank CT
op 16"
19
Wesley Kreder
Rabobank CT
op 17"
20
Ronan Racault
Big Mat - Auber 93
op 18"
21
Kristian House
Rapha Condor - Sharp
op 19"
22
Zakkari Dempster
Rapha Condor - Sharp
z.t
23
Mathieu Simon
op 20"
24
Bob Schoonbroodt
Cyclingteam De Rijke
z.t
25
Tomasz Olejnick
z.t
26
Niels Brouzes
op 21"
27
Benoît Sinner
op 22"
28
Maxime Le Montagner
op 23"
29
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
30
Gilles Devillers
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
31
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
op 24"
32
Christopher De Souza
op 25"
33
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
34
Stian Remme
Joker Merida
z.t
35
Tobias Ludvigsson
Team Cykelcity
op 26"
36
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
z.t
37
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
38
Wouter Wippert
op 27"
39
Tosh Van der Sande
op 28"
40
Mark Christian
z.t
41
Gaetan Bille
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 29"
42
Benoît Jarrier
op 31"
43
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
z.t
44
Alexis Bodiot
z.t
45
Benjamin Verraes
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 32"
46
Jetse Bol
Rabobank CT
z.t
47
Arnaud Démare
z.t
48
Moreno Hofland
Rabobank CT
z.t
49
Johan Lindgren
Team Cykelcity
op 33"
50
Timothy Dupont
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
51
Quentin Havé
op 34"
52
David Boutville
op 35"
53
Franck Vermeulen
z.t
54
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
op 36"
55
Graham Briggs
Rapha Condor - Sharp
z.t
56
Sebastian Balck
Team Cykelcity
z.t
57
Jérémy Ortiz
op 38"
58
Alexandre Lemair
z.t
59
Cyrille Patoux
z.t
60
Johan Landstrom
Team Cykelcity
op 39"
61
Andrew Fenn
An Post-Sean Kelly
z.t
62
Michael Olsson
Team Cykelcity
op 40"
63
Dries Depoorter
z.t
64
Andrei Solomennikov
Itera-Katusha
op 41"
65
Christer Rake
Joker Merida
z.t
66
Jimmy Turgis
op 42"
67
Jonathan Tiernan-Locke
Rapha Condor - Sharp
op 43"
68
Julien Gonnet
op 44"
69
Vegard Stake Laengen
Joker Merida
op 45"
70
Stephane Rossetto
op 46"
71
Thomas Moses
op 47"
72
Jeroem Lepla
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 48"
73
Stig Broeckx
z.t
74
Alexandre Gratiot
z.t
75
Markus Fothen
Team NSP
z.t
76
Alexander Kholodov
Itera-Katusha
z.t
77
Guillaume Malle
op 49"
78
Roy Boeve
z.t
79
Lorents Ola Aasvold
Plussbank Cervélo
op 50"
80
Michal Olejnik
z.t
81
Klaas Sys
op 51"
82
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
op 52"
83
Christer Jensen
Joker Merida
op 53"
84
Reinbert Cornelis Wielinga
Itera-Katusha
op 55"
85
Steven De Neef
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
86
Niels Vandyck
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
87
Jean-Simon Carre
z.t
88
Sergey Firsanov
Itera-Katusha
z.t
89
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 56"
90
Tino Thömel
Team NSP
op 59"
91
Barry Markus
Rabobank CT
op 1'00"
92
Thomas Sprengers
op 1'01"
93
Florent Gougeard
op 1'02"
94
Oystein Stake Laengen
Plussbank Cervélo
op 1'03"
95
Philippe Legrand
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 1'05"
96
Michael Berling
Glud & Marstrand - LRO
z.t
97
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke
op 1'12"
98
Vegard Breen
Joker Merida
op 1'15"
99
Dan Craven
Rapha Condor - Sharp
op 1'31"
100
Sebastien Harbonnier
z.t
101
Niklas Aakvik
Plussbank Cervélo
z.t
102
Etienne Pieret
op 1'34"
103
Erick Rowsell
z.t
104
Arthur Vanoverberghe
z.t
105
Willem Wauters
z.t
106
Casey Munro
Rapha Condor - Sharp
op 1'35"
107
Kévin Denis
z.t
108
Torgeir Strandberg
Plussbank Cervélo
z.t
109
Yann Guyot
op 1'40"
110
Dries Baetse
op 1'43"
111
Stef Van Zummeren
z.t
112
Bart van Haaren
op 1'51"
113
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand - LRO
op 1'56"
114
Bjorn Thurau
Team NSP
op 2'00"
115
Sebastian Kvaalsvoll
Plussbank Cervélo
op 2'08"
116
Yoeri Havik
Cyclingteam De Rijke
op 2'15"
117
Olivier Pardini
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 2'16"
118
Markus Eichler
Team NSP
op 2'27"
119
Jonathan Mould
op 2'34"
120
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Plussbank Cervélo
op 2'39"
121
Michiel Janssen
op 2'56"
122
Wim Botman
op 2'59"
123
Bouke Kuiper
op 4'15"
124
Jacob Fiedler
Team NSP
op 4'19"
125
Remco Te Brake
Cyclingteam De Rijke
op 4'42"
126
Walt De Winter
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 4'52"
127
René Obst
Team NSP
op 5'13"
128
Callum Wilkinson
Endura Racing
op 5'18"
129
Victor Fobert
op 5'43"
130
Jack Anderson
Endura Racing
op 5'52"
131
Dion Beukeboom
op 6'18"
132
Daniel Holm Foder
Glud & Marstrand - LRO
op 6'21"
133
Nicolas Vereecken
op 6'30"
134
Kasper Linde Jorgensen
Glud & Marstrand - LRO
op 7'45"
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares