En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
La Roue Tourangelle
Result
1
Rory Townsend
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
4u53'16"
2
Gerben Thijssen
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
3
Pierre Barbier
Cic U Nantes Atlantique
z.t
4
Arvid de Kleijn
Tudor Pro Cycling Team
z.t
5
Anthony Perez
Cofidis
z.t
6
Timothy Dupont
Tarteletto - Isorex
z.t
7
Paul Penhoet
Groupama - FDJ
z.t
8
Eddy Fine
Cofidis
z.t
9
Tord Gudmestad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
10
Donavan Vincent Grondin
Team Arkéa - Samsic
z.t
11
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
12
Emmanuel Morin
Cic U Nantes Atlantique
z.t
13
Emilien Jeannière
TotalEnergies
z.t
14
Romain Cardis
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
15
Edo Goldstein
Team Ecoflo Chronos
z.t
16
Madis Mihkels
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
17
Lilian Calmejane
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
18
Maikel Zijlaard
Tudor Pro Cycling Team
z.t
19
Stanislaw Aniolkowski
Human Powered Health
z.t
20
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
z.t
21
Stian Edvardsen-Fredheim
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
22
Antoine Raugel
Ag2r Citroën Team
z.t
23
Andre Carvalho
Cofidis
z.t
24
Kenny Molly
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
25
Nils Brun
Tudor Pro Cycling Team
z.t
26
Bram Welten
Groupama - FDJ
z.t
27
Fredrik Dversnes
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
28
Xabier Berasategi Garmendia
Euskaltel - Euskadi
z.t
29
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
z.t
30
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
31
Théo Delacroix
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
32
Toon Clynhens
Team Flanders - Baloise
z.t
33
Ryan Christensen
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
34
Mathis Le Berre
Team Arkéa - Samsic
z.t
35
Jérémy Leveau
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
36
Fabien Grellier
TotalEnergies
z.t
37
Noah Vandenbranden
Team Flanders - Baloise
z.t
38
Sebastian Kolze Changizi
Tudor Pro Cycling Team
z.t
39
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
40
Jacob Scott
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
41
Dries De Pooter
Intermarché - Circus - Wanty
op 12"
42
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
43
Benjamin Thomas
Cofidis
op 46"
44
Thomas Boudat
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
op 47"
45
Niccolo Bonifazio
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
46
Mael Guegan
Cic U Nantes Atlantique
op 52"
47
Jason Tesson
TotalEnergies
z.t
48
Damien Girard
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
49
Harrison Wood
Cofidis
z.t
50
Aaron Gate
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
51
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
op 59"
52
Nicolas Rivard
Team Ecoflo Chronos
op 1'24"
53
Enzo Paleni
Groupama - FDJ
z.t
54
Flavien Maurelet
St Michel - Mavic - Auber93
op 1'41"
55
Julius Johansen
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
56
Thomas Joseph
Tarteletto - Isorex
z.t
57
Marcus Sander Hansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
58
Jean-Louis Le Ny
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
59
Brieuc Rolland
Groupama - FDJ CT
z.t
60
Maxime Jarnet
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
61
Jenno Berckmoes
Team Flanders - Baloise
op 2'05"
62
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
op 2'14"
63
Valentin Tabellion
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
64
Davide Cimolai
Cofidis
op 2'31"
65
Miká Heming
Tudor Pro Cycling Team
op 3'58"
66
Niklas Larsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
67
Simon Pellaud
Tudor Pro Cycling Team
z.t
68
August Jensen
Human Powered Health
z.t
69
Adrien Petit
Intermarché - Circus - Wanty
op 5'12"
70
Chad Haga
Human Powered Health
op 5'18"
71
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
op 5'22"
72
Jacob Relaes
Tarteletto - Isorex
z.t
73
Enekoitz Azparren Irurzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
74
Florian Rapiteau
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
75
Paul Lapeira
Ag2r Citroën Team
op 6'03"
76
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
77
Louis Coqueret
Team Ecoflo Chronos
op 8'40"
78
Valentin Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
79
Colin Savioz
Groupama - FDJ CT
z.t
80
Lenaic Langella
Team Ecoflo Chronos
z.t
81
Wessel Krul
Human Powered Health
z.t
82
Len De Pauw
Tarteletto - Isorex
z.t
83
Mitchel Fitzsimons
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
84
Ådne Holter
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
85
Tuur Dens
Team Flanders - Baloise
z.t
86
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
87
Anthony Maldonado
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
88
Nicolas Debeaumarche
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
89
Andréa Mifsud
Nice Metropole Cote d'Azur
z.t
90
Celestin Guillon
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
z.t
91
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
op 8'50"
Edouard Bonnefoix
Nice Metropole Cote d'Azur
DNF
Florian Carpentier
Team Ecoflo Chronos
DNF
Léo Danes
Cic U Nantes Atlantique
DNF
Thomas Denis
Van Rysel - Roubaix Lille Métropole
DNF
Thomas Devaux
St Michel - Mavic - Auber93
DNF
Vince Gerits
Team Flanders - Baloise
DNF
Matthew Gibson
Human Powered Health
DNF
Jordan Jegat
Cic U Nantes Atlantique
DNF
Yael Joalland
Cic U Nantes Atlantique
DNF
Matisse Julien
Team Ecoflo Chronos
DNF
Julian Lino
Nice Metropole Cote d'Azur
DNF
Luke Mudgway
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
DNF
Axel Narbonne Zuccarelli
Nice Metropole Cote d'Azur
DNF
Lasse Norman Hansen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Paul Ourselin
TotalEnergies
DNF
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
DNF
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
DNF
Mathys Rondel
Tudor Pro Cycling Team U23
DNF
Kobe Vanoverschelde
Tarteletto - Isorex
DNF
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
DNF
Aaron Verwilst
Team Flanders - Baloise
DNF
Jonas Walton
Team Ecoflo Chronos
DNF
Ethan Batt
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
DNS
Elias Maris
Team Flanders - Baloise
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Result
Palmares