En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
La Roue Tourangelle
Result
1
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
4u39'03"
2
Bryan Coquard
Cofidis
z.t
3
Sandy Dujardin
TotalEnergies
z.t
4
Thomas Boudat
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
5
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
6
Bram Welten
Groupama - FDJ
z.t
7
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
8
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
z.t
9
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
z.t
10
Emmanuel Morin
Team U Nantes Atlantique
z.t
11
Hugo Page
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
12
Barnabas Peak
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
13
Alex Baudin
Swiss Racing Academy
z.t
14
Gerben Thijssen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
15
Andréa Mifsud
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
16
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
17
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
18
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
19
Jérémy Leveau
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
20
Mael Guegan
Team U Nantes Atlantique
z.t
21
Jens Reynders
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
23
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Maxime Urruty
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
25
Colin Joyce
Human Powered Health
z.t
26
Anthony Perez
Cofidis
z.t
27
Léo Danes
Team U Nantes Atlantique
z.t
28
Kévin Vauquelin
Team Arkéa - Samsic
z.t
29
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
30
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
31
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
z.t
32
Syver Westgaard Waersted
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
33
Pierre Rolland
B&B Hotels - KTM
z.t
34
Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
35
Tony Hurel
St Michel - Auber 93
z.t
36
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
37
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
38
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
z.t
39
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
40
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
op 11"
41
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 13"
42
Axel Mariault
Team U Nantes Atlantique
z.t
43
Fabien Grellier
TotalEnergies
op 19"
44
Valentin Ferron
TotalEnergies
op 41"
45
Tom Devriendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 46"
46
Kamiel Bonneu
Sport Vlaanderen - Baloise
op 57"
47
Enzo Paleni
Groupama - FDJ CT
op 1'39"
48
Yesid Albeiro Pira Parada
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
49
Joris Delbove
St Michel - Auber 93
z.t
50
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
51
Mario Aparicio Muñoz
Burgos - BH
z.t
52
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
53
Paul Lapeira
Ag2r Citroën Team
z.t
54
Valentin Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
55
Simon Dalby
Uno-X Dare Development Team
z.t
56
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
op 1'44"
57
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
z.t
58
Valentin Tabellion
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 2'03"
59
Juan Fernando Calle Hurtado
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
60
Eliot Lietaer
B&B Hotels - KTM
z.t
61
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
z.t
62
Victor Langellotti
Burgos - BH
z.t
63
Alan Jousseaume
TotalEnergies
z.t
64
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'24"
65
Franck Bonnamour
B&B Hotels - KTM
op 2'30"
66
Tristan Delacroix
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
67
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'40"
68
Paul Ourselin
TotalEnergies
z.t
69
Jean Goubert
Nice Metropole Cote D'azur
op 2'43"
70
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
71
Anthony Jullien
Ag2r Citroën Team
op 2'59"
72
Petr Kelemen
Swiss Racing Academy
op 3'21"
73
Iver Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
74
Thibault Ferasse
B&B Hotels - KTM
op 3'42"
75
Calum Johnston
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
76
Eddy Fine
Cofidis
z.t
77
Ricardo Alejandro Zurita Garcia
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
78
Benjamin Thomas
Cofidis
z.t
79
Tuur Dens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
80
Julius Johansen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
81
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
82
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
83
Nicolas Debeaumarche
St Michel - Auber 93
op 4'24"
84
Jonathan Couanon
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
85
Clément Davy
Groupama - FDJ
op 4'29"
86
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
87
Miguel Heidemann
B&B Hotels - KTM
z.t
88
Emiel Vermeulen
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 5'23"
89
Thomas Denis
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
90
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
91
August Jensen
Human Powered Health
z.t
92
Gage Hecht
Human Powered Health
z.t
93
Mihkel Raim
Burgos - BH
z.t
94
Paul Hennequin
Nice Metropole Cote D'azur
op 6'13"
95
Raphael Parisella
B&B Hotels - KTM
op 9'57"
96
Maxime Chevalier
B&B Hotels - KTM
z.t
97
Oscar Pelegri
Burgos - BH
z.t
98
Jules Hesters
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
99
Pier-André Coté
Human Powered Health
z.t
100
Juan Antonio Lopez-Cozar
Burgos - BH
z.t
101
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Axel Zingle
Cofidis
op 12'05"
103
Florian Richard Andrade
Team U Nantes Atlantique
op 12'16"
104
Jordan Jegat
Team U Nantes Atlantique
z.t
105
Louis Richard
Team U Nantes Atlantique
z.t
106
Evaldas Siskevicius
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
107
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Burgos - BH
z.t
108
Jakob Klahre
Swiss Racing Academy
z.t
109
Kristian Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 12'21"
110
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
op 12'27"
111
Loris Trastour
Swiss Racing Academy
op 14'39"
Thomas Champion
Cofidis
DNF
Didier Norberto Merchan Cardona
Drone Hopper - Androni Giocattoli
DNF
Jason Tesson
St Michel - Auber 93
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Result
Palmares