En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Classic Loire Atlantique
Result
1
Anthony Turgis
Cofidis
4u22'37"
2
Loic Chetout
Cofidis
op 1'02"
3
Kevin Ledanois
Fortuneo-Vital Concept
op 1'07"
4
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 1'17"
5
Florian Sénéchal
Cofidis
op 1'18"
6
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
7
Yoann Offredo
FDJ
z.t
8
Pierrick Fédrigo
Fortuneo-Vital Concept
op 2'31"
9
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
10
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
11
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
op 2'34"
12
Dimitri Claeys
Wanty - Groupe Gobert
op 7'05"
13
Romain Combaud
Delko Marseille-Provence KTM
op 7'07"
14
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 8'12"
15
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
16
Quentin Pacher
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
17
Laurent Evrard
Team 3M
z.t
18
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 8'15"
19
Clément Penven
Armee de Terre
op 8'28"
20
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 8'30"
21
Arnaud Gérard
Fortuneo-Vital Concept
z.t
22
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Daan Myngheer
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
24
Christophe Laborie
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
25
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
26
Laurent Pichon
FDJ
z.t
27
Jimmy Raibaud
Armee de Terre
z.t
28
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Floris De Tier
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
30
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
32
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
op 8'35"
33
Thomas Voeckler
Direct Energie
op 8'39"
34
Flavien Dassonville
HP-BTP Auber '93
op 8'49"
35
Antoine Demoitie
Wanty - Groupe Gobert
op 8'50"
36
Yoann Barbas
Armee de Terre
op 13'53"
37
Anthony Maldonado
HP-BTP Auber '93
z.t
38
Jerome Mainard
Armee de Terre
z.t
39
Jimmy Turgis
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
40
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
41
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Maxime Renault
HP-BTP Auber '93
z.t
43
Miguel Angel Benito Diez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
45
Julien Guay
HP-BTP Auber '93
z.t
46
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
47
Yannick Martinez
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
48
Thierry Hupond
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
49
Tiziano Dall'Antonia
Androni Giocattoli
z.t
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Alex Aranburu Deba
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Yoann Bagot
Cofidis
DNF
Nicolas Baldo
Team Roth
DNF
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
DNF
Rudy Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
DNF
Jean-Marc Bideau
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Dieter Bouvry
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Maxime Cam
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Edwig Cammaerts
Team 3M
DNF
Bryan Coquard
Direct Energie
DNF
Jeremy Cornu
Direct Energie
DNF
Marco d'Urbano
Team Roth
DNF
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
DNF
Gertjan De Vos
Team 3M
DNF
Florent Delfosse
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Thomas Deruette
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Julien Duval
Armee de Terre
DNF
Julien El Fares
Delko Marseille-Provence KTM
DNF
Brice Feillu
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Romain Feillu
HP-BTP Auber '93
DNF
Thibault Ferasse
Armee de Terre
DNF
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille-Provence KTM
DNF
Murilo Antonio Fischer
FDJ
DNF
Marc Fournier
FDJ
DNF
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Pierre Gouault
HP-BTP Auber '93
DNF
Fabien Grellier
Direct Energie
DNF
Yann Guyot
Armee de Terre
DNF
Piotr Havik
Team 3M
DNF
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Tony Hurel
Direct Energie
DNF
Jon Ander Insausti Irastorza
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Jimmy Janssens
Team 3M
DNF
Benoît Jarrier
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
DNF
Fabrice Jeandesboz
Direct Energie
DNF
Gert Joeaar
Cofidis
DNF
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
DNF
Olivier Le Gac
FDJ
DNF
Guillaume Levarlet
HP-BTP Auber '93
DNF
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Lorrenzo Manzin
FDJ
DNF
Tristan Marguet
Team Roth
DNF
Mark McNally
Wanty - Groupe Gobert
DNF
David Menut
HP-BTP Auber '93
DNF
Francis Mourey
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Alberto Nardin
Androni Giocattoli
DNF
Peio Olaberria
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
DNF
Frank Pasche
Team Roth
DNF
Anthony Perez
Cofidis
DNF
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Daniele Ratto
Androni Giocattoli
DNF
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Thomas Rostollan
Armee de Terre
DNF
Jérémy Roy
FDJ
DNF
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Marc Sarreau
FDJ
DNF
Bob Schoonbroodt
Team 3M
DNF
Lander Seynaeve
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Robin Stenuit
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Colin Chris Stüssi
Team Roth
DNF
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
DNF
Roland Thalmann
Team Roth
DNF
Nicola Toffali
Team Roth
DNF
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Maxime Vantomme
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNF
Kenny Willems
Team 3M
DNF
Rino Zampilli
Team Roth
DNF
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Jaap de Man
Team 3M
DNF
Dries Van Gestel
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Kenneth Van Rooy
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Info
Parcours
Result
Palmares