En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Istarsko Proljece-Istrian Spring Trophy
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
13/03
Pazin
Umag
136 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
2u27'50"
2
Bartosz Rudyk
Santic-Wibatech
z.t
3
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
z.t
4
Tom Lindner
P & S Benotti
z.t
5
Sebastian Mora Vedri
Manuela Fundacion
z.t
6
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
7
Colby Simmons
Jumbo-Visma Development Team
z.t
8
Nelson Andres Soto Martinez
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
9
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
z.t
10
Patryk Stosz
Voster Ats Team
z.t
11
Gianmarco Garofoli
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
12
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
13
Dries De Pooter
Hagens Berman Axeon
z.t
14
Jakub Murias
Voster Ats Team
z.t
15
Tilen Finkst
Adria Mobil
z.t
16
Mario Gamper
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
17
Yeisson Ferney Casallas Rincon
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
18
Tomas Barta
ATT Investments
z.t
19
Sven Redmann
Rad-Net Rose Team
z.t
20
Finn Roumen
z.t
21
Alexander Gratzer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
22
Bas Van Belle
z.t
23
Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
24
Anže Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
25
Sean Flynn
Swiss Racing Academy
z.t
26
Mathias Flückiger
Thömus Maxon
z.t
27
Felix Engelhardt
Tirol KTM Cycling Team
z.t
28
Welay Berhe
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
29
Matevz Govekar
Tirol KTM Cycling Team
z.t
30
Szymon Krawczyk
Voster Ats Team
z.t
31
Felix Ritzinger
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
32
Marvin Hammerschmid
Hrinkow Advarics
z.t
33
Petr Kelemen
Swiss Racing Academy
z.t
34
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
z.t
35
Edgar Andres Pinzon Villalba
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
36
Fabio Christen
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
37
Juan Carlos Lopez
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
38
Harold Martin Lopez Granizo
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
39
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
40
Jaka Primozic
Hrinkow Advarics
z.t
41
Jelte Krijnsen
z.t
42
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
43
Nicolas Vinokurov
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
44
Niklas Jagerstal
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
45
Daniel Jimenez Martinez
Manuela Fundacion
z.t
46
Dario Lillo
Deschacht - Hens - Maes
z.t
47
Ursin Spescha
z.t
48
Vid Jeromel
Cycling Team Kranj
z.t
49
Matthew Riccitello
Hagens Berman Axeon
z.t
50
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
51
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
52
Jack Burke
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
53
Stefan Brandlmeier
Santic-Wibatech
z.t
54
Jan Sommer
z.t
55
Darren Rafferty
Hagens Berman Axeon
z.t
56
Isaac Canton Serrano
Manuela Fundacion
z.t
57
Tobias Nolde
P & S Benotti
z.t
58
Alex Baudin
Swiss Racing Academy
z.t
59
Tijmen Graat
Jumbo-Visma Development Team
z.t
60
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
61
Fabian Schormaier
Santic-Wibatech
z.t
62
Alessio Martinelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
63
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
64
Tjalle De Bruin
z.t
65
Ethan Villaneda
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
66
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
67
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
z.t
68
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
69
Szymon Rekita
Voster Ats Team
z.t
70
Edvin Lovidius
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
71
Martin Marcellusi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
72
Johannes Adamietz
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
73
Marco Friedrich
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
74
Antonio Barac
Meridiana Kamen Team
z.t
75
German Dario Gomez Becerra
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
76
Martin Messner
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
77
David Per
Adria Mobil
z.t
78
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
79
Archie Ryan
Jumbo-Visma Development Team
z.t
80
Daniel Sporysch
ATT Investments
z.t
81
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
82
Yugi Tsuda
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
83
Piotr Pekala
Santic-Wibatech
z.t
84
Matic Zumer
z.t
85
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics
z.t
86
Michal Rotter
ATT Investments
z.t
87
Logan Mclain
Tirol KTM Cycling Team
z.t
88
Julian Borresch
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
89
Matija Lojen
z.t
90
Trym Bjørner Westgaard Holther
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
91
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
92
Alessandro Pinarello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
93
Viktor Filutas
Adria Mobil
z.t
94
Rainer Kepplinger
Hrinkow Advarics
z.t
95
Martí Vigo Del Arco
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
96
Philipp Hofbauer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
97
Ivan Romeo Abad
Hagens Berman Axeon
z.t
98
Jan Kaspar
ATT Investments
z.t
99
Nik Cemazar
Adria Mobil
z.t
100
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
z.t
101
Corey Davis
Maloja Pushbikers
z.t
102
Rafael Steven Pineda Pineda
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
103
Karel Vacek
Tirol KTM Cycling Team
z.t
104
Giulio Pellizzari
Bardiani CSF Faizane'
z.t
105
Michal Schuran
ATT Investments
z.t
106
Toby Perry
Hagens Berman Axeon
z.t
107
Manuel Bosch
Hrinkow Advarics
z.t
108
Philip Weber
Maloja Pushbikers
op 1'32"
109
Elia Carta
op 14'15"
110
Franklin Chacon
Manuela Fundacion
z.t
111
Doriand Percrule
Team Novo Nordisk Development
z.t
112
Célestin Wattelle
Team Novo Nordisk Development
z.t
113
Moritz Czasa
z.t
114
Arthur Lennè
z.t
115
Axandre Van Petegem
Jumbo-Visma Development Team
z.t
116
Jernej Hribar
Ljubljana Gusto Santic
z.t
117
Matteo Bertrand
Meridiana Kamen Team
z.t
118
Gregor Matija Cerne
Meridiana Kamen Team
z.t
119
Pawel SzÓstka
Santic-Wibatech
z.t
120
Vedad Karic
Meridiana Kamen Team
z.t
121
Jakub Havrlant
ATT Investments
z.t
122
Niek Voogt
z.t
123
Tom Mai
z.t
124
Marko Pavlic
z.t
125
Hugo Lennartsson
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
126
Luka Ziherl
Cycling Team Kranj
z.t
127
Luka Turkulov
Cycling Team Kranj
z.t
128
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Santic
z.t
129
Kvasina Filip
Meridiana Kamen Team
z.t
130
Luke Wilk
P & S Benotti
z.t
131
Michel Aschenbrenner
P & S Benotti
z.t
132
Teo Pecnik
Ljubljana Gusto Santic
z.t
133
Eric Lutter
P & S Benotti
z.t
134
Felix James Meo
Maloja Pushbikers
z.t
135
Liam Bertazzo
Maloja Pushbikers
z.t
136
Davide Toneatti
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
Oliver Wulff Frederiksen
Ef Education - Nippo Development Team
DNF
Linus Kvist
Motala Aif Serneke Allebike
DNF
Santiago Mesa Pietralunga
Manuela Fundacion
DNF
Brandon Alejandro Rojas Vega
Drone Hopper - Androni Giocattoli
DNF
Mihael Stajnar
DNF
Lukas Vernersson
Motala Aif Serneke Allebike
DNF
Patrick Haller
Santic-Wibatech
DNS
Leon Heinemann
Rad-Net Rose Team
DNS
Moritz Kretschy
Rad-Net Rose Team
DNS
Timon Loderer
Hrinkow Advarics
DNS
Szymon Tracz
Ef Education - Nippo Development Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares