En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Istarsko Proljece-Istrian Spring Trophy
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
11/03
Porec
Funtana
152 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sean Flynn
Swiss Racing Academy
3u33'35"
2
Matthew Riccitello
Hagens Berman Axeon
op 5"
3
Matevz Govekar
Tirol KTM Cycling Team
op 40"
4
Bartosz Rudyk
Santic-Wibatech
z.t
5
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
z.t
6
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
7
Tomas Barta
ATT Investments
z.t
8
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
z.t
9
Martin Marcellusi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
10
Patryk Stosz
Voster Ats Team
z.t
11
Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
12
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
13
Sebastian Mora Vedri
Manuela Fundacion
z.t
14
Tilen Finkst
Adria Mobil
z.t
15
Colby Simmons
Jumbo-Visma Development Team
z.t
16
Anže Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
17
Gianmarco Garofoli
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
18
Tom Lindner
P & S Benotti
z.t
19
Sven Redmann
Rad-Net Rose Team
z.t
20
Nelson Andres Soto Martinez
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
21
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
z.t
22
Petr Kelemen
Swiss Racing Academy
z.t
23
Michael Garrison
Hagens Berman Axeon
z.t
24
Finn Roumen
z.t
25
Linus Kvist
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
26
Marvin Hammerschmid
Hrinkow Advarics
z.t
27
Jan Sommer
z.t
28
Doriand Percrule
Team Novo Nordisk Development
z.t
29
Mario Gamper
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
30
Liam Bertazzo
Maloja Pushbikers
z.t
31
Jelte Krijnsen
z.t
32
Gregor Matija Cerne
Meridiana Kamen Team
z.t
33
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Santic
z.t
34
Tijmen Graat
Jumbo-Visma Development Team
z.t
35
Fabio Christen
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
36
Daniel Jimenez Martinez
Manuela Fundacion
z.t
37
Franklin Chacon
Manuela Fundacion
z.t
38
Dario Lillo
Deschacht - Hens - Maes
z.t
39
Yeisson Ferney Casallas Rincon
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
40
Vid Jeromel
Cycling Team Kranj
z.t
41
Szymon Tracz
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
42
Arthur Lennè
z.t
43
Timon Loderer
Hrinkow Advarics
z.t
44
Mihael Stajnar
z.t
45
Maxime Lhomme
z.t
46
Jakub Murias
Voster Ats Team
z.t
47
Antonio Barac
Meridiana Kamen Team
z.t
48
Florian Kierner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
49
Mathias Flückiger
Thömus Maxon
z.t
50
Luka Ziherl
Cycling Team Kranj
z.t
51
Brandon Alejandro Rojas Vega
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
52
Niek Voogt
z.t
53
Oliver Wulff Frederiksen
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
54
Jakub Havrlant
ATT Investments
z.t
55
Jaka Primozic
Hrinkow Advarics
z.t
56
Célestin Wattelle
Team Novo Nordisk Development
z.t
57
Michal Schuran
ATT Investments
z.t
58
Ursin Spescha
z.t
59
Felix Ritzinger
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
60
Fabian Schormaier
Santic-Wibatech
z.t
61
Pawel SzÓstka
Santic-Wibatech
z.t
62
Hugo Lennartsson
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
63
Philipp Gebhardt
Rad-Net Rose Team
z.t
64
Dries De Pooter
Hagens Berman Axeon
z.t
65
Alessio Martinelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
66
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
67
Niklas Jagerstal
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
68
Michel Aschenbrenner
P & S Benotti
z.t
69
Darren Rafferty
Hagens Berman Axeon
z.t
70
Ethan Villaneda
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
71
Michal Rotter
ATT Investments
z.t
72
Piotr Pekala
Santic-Wibatech
z.t
73
Jernej Hribar
Ljubljana Gusto Santic
z.t
74
Yugi Tsuda
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
75
Vedad Karic
Meridiana Kamen Team
z.t
76
Welay Berhe
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
77
Alexandre Vinokurov
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
78
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
z.t
79
Luke Wilk
P & S Benotti
z.t
80
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
81
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
82
Karel Vacek
Tirol KTM Cycling Team
z.t
83
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
84
Jack Burke
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
85
Isaac Canton Serrano
Manuela Fundacion
z.t
86
Alexander Gratzer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
87
Leon Heinemann
Rad-Net Rose Team
z.t
88
Juan Carlos Lopez
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
89
Toby Perry
Hagens Berman Axeon
z.t
90
Martin Messner
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
91
Stefan Brandlmeier
Santic-Wibatech
z.t
92
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
93
Edgar Andres Pinzon Villalba
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
94
David Per
Adria Mobil
z.t
95
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
96
Szymon Rekita
Voster Ats Team
z.t
97
Ivan Romeo Abad
Hagens Berman Axeon
z.t
98
Tjalle De Bruin
z.t
99
Nik Cemazar
Adria Mobil
z.t
100
Archie Ryan
Jumbo-Visma Development Team
z.t
101
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
102
Eric Lutter
P & S Benotti
z.t
103
Patrick Haller
Santic-Wibatech
z.t
104
Matija Lojen
z.t
105
Alex Baudin
Swiss Racing Academy
z.t
106
Matic Zumer
z.t
107
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
108
Marko Pavlic
z.t
109
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
110
Manuel Bosch
Hrinkow Advarics
z.t
111
Moritz Czasa
z.t
112
Viktor Filutas
Adria Mobil
z.t
113
Immanuel Stark
P & S Benotti
z.t
114
Philipp Hofbauer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
115
German Dario Gomez Becerra
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
116
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
117
Felix Engelhardt
Tirol KTM Cycling Team
z.t
118
Szymon Krawczyk
Voster Ats Team
z.t
119
Marco Friedrich
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
120
Logan Mclain
Tirol KTM Cycling Team
z.t
121
Rainer Kepplinger
Hrinkow Advarics
z.t
122
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
123
Darren van Bekkum
Jumbo-Visma Development Team
z.t
124
Johannes Adamietz
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
125
Trym Bjørner Westgaard Holther
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
126
Julian Borresch
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
127
Bela Wawro
z.t
128
Moritz Kretschy
Rad-Net Rose Team
z.t
129
Giulio Pellizzari
Bardiani CSF Faizane'
z.t
130
Tobias Nolde
P & S Benotti
z.t
131
Matteo Bertrand
Meridiana Kamen Team
z.t
132
Alessandro Pinarello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
133
Jan Kaspar
ATT Investments
z.t
134
Edvin Lovidius
Motala Aif Serneke Allebike
z.t
135
Teo Pecnik
Ljubljana Gusto Santic
z.t
136
Joan Marti Bennassar Rossello
Manuela Fundacion
z.t
137
Corey Davis
Maloja Pushbikers
z.t
138
Rafael Steven Pineda Pineda
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
139
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
z.t
140
Felix James Meo
Maloja Pushbikers
z.t
141
Bas Van Belle
z.t
142
Philip Weber
Maloja Pushbikers
z.t
143
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics
op 55"
144
Harold Martin Lopez Granizo
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
145
Martí Vigo Del Arco
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
146
Daniel Sporysch
ATT Investments
z.t
147
Luka Turkulov
Cycling Team Kranj
z.t
148
Maks Cvjeticanin
Cycling Team Kranj
z.t
149
Jaka Vovk
Cycling Team Kranj
z.t
150
Robin Rautzenberg
z.t
151
Tom Mai
z.t
152
Jacopo Colladon
Team Novo Nordisk Development
z.t
153
Niels Frigge
op 1'19"
154
Axandre Van Petegem
Jumbo-Visma Development Team
op 1'34"
155
Enej Mertelj
Cycling Team Kranj
z.t
156
Louis Evans
Team Novo Nordisk Development
op 1'41"
157
Santiago Mesa Pietralunga
Manuela Fundacion
z.t
158
Bram Leerkes
op 1'55"
159
Žiga Božič
op 2'07"
160
Kvasina Filip
Meridiana Kamen Team
op 2'15"
161
Nicolas Vinokurov
Astana Qazaqstan Development Team
op 2'20"
162
Toni Franz
op 2'31"
163
Lukas Vernersson
Motala Aif Serneke Allebike
op 2'40"
164
Sacha Bietry
Team Novo Nordisk Development
op 2'49"
165
Elia Carta
op 3'01"
166
Evan Russell
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
167
Davide Toneatti
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
DNF
Abner Santiago Umba Lopez
Drone Hopper - Androni Giocattoli
DNF
Jacob Ahlsson
Motala Aif Serneke Allebike
DNS
Daniel Auer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
DNS
Max-David Briese
Saris Rouvy Sauerland Team
DNS
Florian Lipowitz
Tirol KTM Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares