En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Bourges
Result
1
John Degenkolb
Team Argos - Shimano
4u38'00"
2
Arnaud Démare
FDJ.fr
z.t
3
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
5
Davide Appollonio
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
z.t
7
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
8
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Cyril Lemoine
Sojasun
z.t
10
Thomas Damuseau
Team Argos - Shimano
z.t
11
Wesley Kreder
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
12
Tomasz Kiendys
CCC Polsat Polkowice
z.t
13
Kristof Goddaert
IAM Cycling
z.t
14
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
15
Joshua Berry
La Pomme Marseille
z.t
16
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
17
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Séché Environnement
z.t
18
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
z.t
19
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
20
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
21
Alexandre Billon
BigMat - Auber 93
z.t
22
Jaroslaw Marycz
CCC Polsat Polkowice
z.t
23
Julien Simon
Sojasun
z.t
24
Michael Morkov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
25
Christophe Premont
Crelan - Euphony
z.t
26
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
27
Romain Lemarchand
Cofidis
z.t
28
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
29
Mathieu Drujon
BigMat - Auber 93
z.t
30
Cyrille Patoux
Roubaix Lille Metropole
z.t
31
Clément Koretzky
Bretagne - Séché Environnement
z.t
32
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
33
Aliaksandr Kuschynski
Katusha
z.t
34
Gaël Malacarne
Bretagne - Séché Environnement
z.t
35
César Bihel
Team Differdange - Losch
z.t
36
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
37
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
38
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
39
Renaud Dion
Bretagne - Séché Environnement
z.t
40
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Séché Environnement
z.t
41
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
z.t
43
Ioannis Tamouridis
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
45
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
z.t
47
Stephane Rossetto
BigMat - Auber 93
z.t
48
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Euskaltel - Euskadi
z.t
49
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
50
Guillaume Levarlet
Cofidis
z.t
51
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
52
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
z.t
53
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
54
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
z.t
55
William Clarke
Team Argos - Shimano
z.t
56
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
57
Maksim Razumov
Katusha
z.t
58
Boris Zimine
Roubaix Lille Metropole
z.t
59
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
60
Laurent Pichon
FDJ.fr
z.t
61
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
62
Stijn Steels
Crelan - Euphony
z.t
63
Sébastien Hinault
IAM Cycling
z.t
64
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
65
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
66
Jérémy Bescond
Cofidis
z.t
67
Jimmy Engoulvent
Sojasun
z.t
68
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
z.t
69
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
70
Pavel Brutt
Katusha
z.t
71
David Lelay
Sojasun
z.t
72
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
z.t
73
Tom Stamsnijder
Team Argos - Shimano
op 17"
74
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
76
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
77
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
78
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
79
Romain Hardy
Cofidis
z.t
80
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
81
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
82
Klaas Sys
Crelan - Euphony
z.t
83
Johan Coenen
Team Differdange - Losch
op 21"
84
Björn Leukemans
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
85
Kevin Reza
Team Europcar
z.t
86
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
87
Flavien Dassonville
BigMat - Auber 93
z.t
88
Romain Bacon
BigMat - Auber 93
z.t
89
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
90
Brice Feillu
Sojasun
z.t
91
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
92
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
93
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
94
Sébastien Delfosse
Crelan - Euphony
op 25"
95
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
z.t
96
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
97
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
z.t
98
Marko Kump
Team Saxo - Tinkoff
z.t
99
Julien Antomarchi
La Pomme Marseille
z.t
100
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
101
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
102
Dominic Klemme
IAM Cycling
z.t
103
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
104
Rudy Molard
Cofidis
z.t
105
Christophe Laborie
Sojasun
z.t
106
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
107
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
108
Karsten Kroon
Team Saxo - Tinkoff
z.t
109
Robert Vrecer
Euskaltel - Euskadi
z.t
110
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
111
Anthony Geslin
FDJ.fr
op 29"
112
Bryan Coquard
Team Europcar
op 38"
113
Brian Nauleau
Team Europcar
op 49"
114
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
115
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
z.t
116
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 59"
117
Jonathan Hivert
Sojasun
op 1'04"
118
Steve Chainel
Ag2r - La Mondiale
op 1'18"
119
Marco Bandiera
IAM Cycling
op 2'18"
120
Maxim Belkov
Katusha
z.t
121
Josef Cerny
CCC Polsat Polkowice
z.t
122
Lieuwe Westra
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
123
Benoît Vaugrenard
FDJ.fr
z.t
124
Anders Lund
Team Saxo - Tinkoff
op 3'00"
125
Christopher Juul Jensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
Jon Aberasturi Izaga
Euskaltel - Euskadi
DNF
Maxime Anciaux
Wallonie Bruxelles
DNF
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jonathan Breyne
Crelan - Euphony
DNF
Mads Christensen
Team Saxo - Tinkoff
DNF
Kevin Claeys
Crelan - Euphony
DNF
Jonathan Dewitte
Wallonie Bruxelles
DNF
Benoit Drujon
BigMat - Auber 93
DNF
Piotr Gawronski
CCC Polsat Polkowice
DNF
José Gonçalves
La Pomme Marseille
DNF
Simon Holt
Team Differdange - Losch
DNF
Yann Huguet
Team Argos - Shimano
DNF
Vladimir Isaychev
Katusha
DNF
Justin Jules
La Pomme Marseille
DNF
Egidijus Juodvalkis
Crelan - Euphony
DNF
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Losch
DNF
Vytautas Kaupas
Team Differdange - Losch
DNF
Philip Lavery
Cofidis
DNF
Laurent Mangel
FDJ.fr
DNF
Tim Mertens
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Ricardo Mestre
Euskaltel - Euskadi
DNF
Alexander Porsev
Katusha
DNF
Etienne Tortelier
Sojasun
DNF
Steven Tronet
BigMat - Auber 93
DNF
Théo Vimpere
BigMat - Auber 93
DNF
Kevin De Jonghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Sjef De Wilde
Team Differdange - Losch
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1988
1987
1986
1985
1984
1983
Info
Parcours
Result
Palmares