En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Haut Var Matin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
24/02
La Londe-les-Maures
Toulon (Mont Faron)
136 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
12u39'44"
2
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
op 3"
3
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
op 5"
4
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
op 11"
5
Nicolas Edet
Cofidis
op 13"
6
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
op 27"
7
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
op 51"
8
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 1'14"
9
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 1'54"
10
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 2'10"
11
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
op 2'53"
12
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
op 3'12"
13
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
op 3'13"
14
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
op 3'19"
15
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
op 3'41"
16
Julien Simon
Cofidis
op 3'43"
17
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'56"
18
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
op 3'57"
19
Anthony Perez
Cofidis
op 4'03"
20
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
op 4'04"
21
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 4'31"
22
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'54"
23
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
op 5'00"
24
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
op 6'02"
25
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
op 6'06"
26
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 7'34"
27
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 7'46"
28
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
op 8'14"
29
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 8'24"
30
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 8'51"
31
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 9'00"
32
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
op 9'17"
33
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 10'05"
34
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
op 10'22"
35
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 10'43"
36
Davide Rebellin
Sovac
op 10'58"
37
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
op 13'36"
38
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 14'38"
39
Tanel Kangert
EF Education First Pro Cycling Team
op 14'50"
40
Paul Ourselin
Total Direct Energie
op 15'12"
41
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 15'14"
42
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 16'05"
43
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 16'20"
44
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 16'31"
45
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
op 16'50"
46
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
op 17'07"
47
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17'44"
48
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 18'40"
49
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
op 19'23"
50
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
op 20'06"
51
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
op 20'44"
52
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
op 21'55"
53
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 23'15"
54
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 24'31"
55
Camille Thominet
St Michel - Auber93
op 25'27"
56
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 26'06"
57
Laurent Evrard
Sovac
op 26'33"
58
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 29'01"
59
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
op 30'32"
60
Florian Vachon
Team Arkéa- Samsic
op 31'50"
61
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
op 32'21"
62
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
op 32'33"
63
Jaume Sureda
Burgos - BH
op 32'35"
64
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
65
Victor Langellotti
Burgos - BH
op 33'04"
66
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 33'30"
67
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 33'56"
68
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 34'01"
69
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
op 34'32"
70
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
op 35'12"
71
Lachlan David Morton
EF Education First Pro Cycling Team
op 36'46"
72
Angelo Tulik
Total Direct Energie
op 37'49"
73
Steve Morabito
Groupama - FDJ
op 37'56"
74
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 38'01"
75
Emmanuel Morin
Cofidis
op 38'11"
76
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 38'18"
77
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 39'03"
78
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
op 39'31"
79
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
op 39'55"
80
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 40'11"
81
Georg Preidler
Groupama - FDJ
op 40'45"
82
Damien Touzé
Cofidis
op 40'53"
83
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 41'21"
84
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
op 41'48"
85
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 41'51"
86
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
op 42'03"
87
Nicolas Sessler
Burgos - BH
op 42'25"
88
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 43'42"
89
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
op 44'41"
90
Matti Breschel
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
91
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
92
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
op 44'51"
93
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 45'18"
94
Alexander Kamp Egested
Riwal Readynez Cycling Team
op 45'23"
95
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
96
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
op 46'03"
97
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 47'28"
98
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 47'44"
99
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 47'45"
100
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
op 51'34"
101
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
op 55'36"
102
Abderrahmane Mehdi Hamza
Sovac
op 58'56"
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
DNF
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Islam Mansouri
Sovac
DNF
James Mitri
Burgos - BH
DNF
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
DNF
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
DNS
Michael Gogl
Trek - Segafredo
DNS
Mohamed Bouzidi
Sovac
DNF
Moreno Hofland
EF Education First Pro Cycling Team
DNF
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Hamza Mansouri
Sovac
DNF
Nassim Saidi
Sovac
DNF
Matthew Gibson
Burgos - BH
OTL
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares