En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Eurométropole Tour
Result
1
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
4u08'32"
2
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
3
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
4
Danny van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
5
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
z.t
6
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
z.t
7
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Luca Mozzato
B&B Hotels p/b KTM
z.t
9
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
10
Samuel Leroux
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
z.t
11
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
12
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
13
Ludovic Robeet
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
14
Amaury Capiot
Team Arkéa - Samsic
z.t
15
Tosh Van der Sande
Lotto Soudal
z.t
16
Xandro Meurisse
Alpecin - Fenix
z.t
17
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
z.t
18
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
19
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
20
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
op 3"
21
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
op 5"
22
Luke Rowe
Ineos Grenadiers
z.t
23
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
z.t
24
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
25
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
26
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
z.t
27
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
28
Michael Valgren Andersen
EF Education - Nippo
op 7"
29
Stan Van Tricht
Deceuninck - Quick Step
z.t
30
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
op 10"
31
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
op 12"
32
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 14"
33
Baptiste Planckaert
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
34
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
35
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
z.t
36
Laurenz Rex
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
37
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
38
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
39
Adrien Petit
TotalEnergies
z.t
40
Niccolo Bonifazio
TotalEnergies
z.t
41
Aaron Gate
Black Spoke Pro Cycling
z.t
42
Fredrik Dversnes
Team Coop
z.t
43
Elia Viviani
Cofidis
z.t
44
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
z.t
45
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
z.t
46
Emiel Vermeulen
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
z.t
47
Pier-André Coté
Rally Cycling
z.t
48
Colin Joyce
Rally Cycling
z.t
49
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
50
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
51
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
52
Benjamin Declercq
Team Arkéa - Samsic
z.t
53
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
55
Christophe Noppe
Team Arkéa - Samsic
z.t
56
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
57
Campbell Stewart
Black Spoke Pro Cycling
z.t
58
Fabian Lienhard
Groupama - FDJ
z.t
59
Bram Welten
Team Arkéa - Samsic
z.t
60
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Cyril Lemoine
B&B Hotels p/b KTM
z.t
62
Stefan Bissegger
EF Education - Nippo
z.t
63
Leonardo Basso
Ineos Grenadiers
z.t
64
Lennert Teugels
Tarteletto - Isorex
z.t
65
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
66
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
67
Philippe Gilbert
Lotto Soudal
z.t
68
Owain Doull
Ineos Grenadiers
z.t
69
Arjen Livyns
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
70
Michal Golas
Ineos Grenadiers
z.t
71
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
72
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
z.t
73
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
op 23"
74
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
op 25"
75
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
z.t
76
Jannik Steimle
Deceuninck - Quick Step
op 28"
77
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
op 29"
78
Morten Hulgaard
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
79
Lars Saugstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
80
Taco van der Hoorn
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
81
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
op 36"
82
Jean-Pierre Drucker
Cofidis
op 44"
83
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
op 45"
84
Fabien Grellier
TotalEnergies
op 59"
85
Max Walscheid
Team Qhubeka NextHash
op 1'16"
86
Hugo Toumire
Cofidis
z.t
87
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
88
Jens Debusschere
B&B Hotels p/b KTM
z.t
89
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
z.t
90
Bert De Backer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
91
Jeremy Lecroq
B&B Hotels p/b KTM
z.t
92
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
z.t
93
Gil d'Heygere
Tarteletto - Isorex
z.t
94
Jonas Castrique
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
95
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
96
Jacob Relaes
Tarteletto - Isorex
z.t
97
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
98
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
99
Sergei Chernetski
Gazprom - Rusvelo
z.t
100
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
z.t
101
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
102
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
103
Jonas Rutsch
EF Education - Nippo
z.t
104
Ward Vanhoof
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
105
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
106
Jonas Vangenechten
B&B Hotels p/b KTM
op 2'06"
107
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
z.t
108
Kamil Malecki
Lotto Soudal
z.t
109
Valentin Tabellion
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
z.t
110
Maximilien Picoux
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
z.t
111
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
z.t
112
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
113
Tom Sexton
Black Spoke Pro Cycling
z.t
114
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
115
Frederik Frison
Lotto Soudal
z.t
116
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 4'04"
117
Andre Carvalho
Cofidis
z.t
118
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
119
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
120
Daan Hoole
Trek - Segafredo
z.t
121
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
122
Robin Carpenter
Rally Cycling
z.t
123
Stephen Bassett
Rally Cycling
z.t
124
Sebastian Langeveld
EF Education - Nippo
z.t
125
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
126
Kristian Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'47"
127
Boris Vallee
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
128
Mitchell Docker
EF Education - Nippo
op 5'00"
129
Quentin Jauregui
B&B Hotels p/b KTM
z.t
130
Adam De Vos
Rally Cycling
z.t
131
Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
z.t
132
Clément Davy
Groupama - FDJ
z.t
133
Julius Johansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
Erik Baska
Bora - HansGrohe
DNF
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
DNF
Tom Bohli
Cofidis
DNF
Thomas Bonnet
TotalEnergies
DNF
Logan Currie
Black Spoke Pro Cycling
DNF
Guillaume Dauschy
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Arvid de Kleijn
Rally Cycling
DNF
Mathias De Witte
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Fabien Doubey
TotalEnergies
DNF
James Fouche
Black Spoke Pro Cycling
DNF
Kobe Goossens
Lotto Soudal
DNF
Daniel Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Emilien Jeannière
TotalEnergies
DNF
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
DNF
Jordan Levasseur
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Eirik Lunder
Team Coop
DNF
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
DNF
Johan Price-Pejtersen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
DNF
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
DNF
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
DNF
Niki Terpstra
TotalEnergies
DNF
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
DNF
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
DNF
Kiaan Watts
Black Spoke Pro Cycling
DNF
Alexander White
Black Spoke Pro Cycling
DNF
Cameron Wurf
Ineos Grenadiers
DNF
Alfdan De Decker
Tarteletto - Isorex
DNF
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Result
Palmares