En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Eurométropole
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
04/10
Mons
Tournai
153.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
15u31'19"
2
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
op 7"
3
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
op 11"
4
Matthias Brandle
IAM Cycling
op 16"
5
Olivier Pardini
Verandas Willems Cycling Team
op 18"
6
Dries Devenyns
IAM Cycling
op 19"
7
Reto Hollenstein
IAM Cycling
op 21"
8
Johan Le Bon
FDJ
op 22"
9
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
10
Anton Vorobyev
Katusha
op 25"
11
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
op 27"
12
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
z.t
13
Sean De Bie
Lotto - Soudal
op 29"
14
Matthieu Ladagnous
FDJ
op 30"
15
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
op 33"
16
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
17
Viktor Manakov
Leopard Development Team
op 34"
18
Gaetan Bille
Verandas Willems Cycling Team
op 36"
19
Mike Teunissen
TEAMLottoNL - Jumbo
op 40"
20
Twan Castelijns
TEAMLottoNL - Jumbo
op 43"
21
Nils Politt
Katusha
op 44"
22
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
23
Dimitri Claeys
Verandas Willems Cycling Team
z.t
24
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
op 45"
25
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
z.t
26
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
op 47"
27
Gert Joeaar
Cofidis
op 49"
28
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 51"
29
Maarten Wynants
TEAMLottoNL - Jumbo
op 52"
30
Fredrik Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
31
Pim Ligthart
Lotto - Soudal
op 54"
32
Kristian Haugaard Jensen
Leopard Development Team
op 56"
33
Maurits Lammertink
Roompot Oranje Peloton
z.t
34
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 57"
35
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
op 58"
36
Jan Dieteren
Leopard Development Team
op 59"
37
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
38
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
op 1'00"
39
Alexander Krieger
Leopard Development Team
z.t
40
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
41
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'03"
42
Florian Sénéchal
Cofidis
op 1'04"
43
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
44
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Liam Bertazzo
SouthEast
op 1'05"
46
Matthieu Boulo
Bretagne - Séché Environnement
z.t
47
Giuseppe Fonzi
SouthEast
z.t
48
Laurent Vandenbak
Leopard Development Team
op 1'07"
49
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
50
Floris Gerts
BMC Racing Team
op 1'10"
51
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
52
Marc Sarreau
FDJ
op 1'14"
53
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
54
Mirko Tedeschi
SouthEast
z.t
55
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
op 1'15"
56
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
op 1'16"
57
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'17"
58
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles
z.t
59
Michael Schär
BMC Racing Team
op 1'19"
60
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
op 1'20"
61
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
op 1'21"
62
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
op 1'22"
63
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles
op 1'23"
64
Gerry Druyts
Vastgoedservice - Golden Palace
op 1'24"
65
Thomas Wertz
Wallonie Bruxelles
op 1'25"
66
Dennis Coenen
Vastgoedservice - Golden Palace
op 1'26"
67
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
op 1'28"
68
Ludwig De Winter
Wallonie Bruxelles
op 1'35"
69
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 1'37"
70
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
op 1'40"
71
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
op 1'42"
72
Rudiger Selig
Katusha
op 1'43"
73
Raymond Kreder
Roompot Oranje Peloton
op 1'44"
74
Jonas Ahlstrand
Cofidis
op 1'45"
75
Dries De Bondt
Verandas Willems Cycling Team
z.t
76
Marco König
Leopard Development Team
op 1'53"
77
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
78
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Ekoi
op 1'54"
79
Dieter Bouvry
Roubaix Lille Metropole
op 1'58"
80
Jakub Mareczko
SouthEast
op 2'03"
81
Felix Pouilly
Roubaix Lille Metropole
op 2'12"
82
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
83
Niels De Rooze
Veranclassic - Ekoi
op 2'18"
84
Danilo Napolitano
Wanty - Groupe Gobert
op 2'19"
85
Serge Pauwels
MTN - Qhubeka
z.t
86
Maxim Belkov
Katusha
op 2'24"
87
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
op 2'25"
88
Louis Verhelst
Cofidis
op 2'26"
89
Justin Jules
Veranclassic - Ekoi
op 2'30"
90
Eugert Zhupa
SouthEast
op 2'54"
91
Joeri Calleeuw
Verandas Willems Cycling Team
op 3'02"
92
Emiel Wastyn
Verandas Willems Cycling Team
op 3'05"
93
Lorrenzo Manzin
FDJ
op 3'07"
94
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
op 3'18"
95
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 3'30"
96
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
op 4'01"
97
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
op 4'17"
98
Christophe Premont
Verandas Willems Cycling Team
op 4'22"
99
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
op 4'29"
100
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
op 4'34"
101
Daniel McLay
Bretagne - Séché Environnement
op 4'36"
102
Tim De Troyer
Wanty - Groupe Gobert
op 4'40"
103
Adrien Petit
Cofidis
op 4'53"
104
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
op 5'08"
105
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
op 5'22"
106
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
op 6'13"
107
Reinier Honig
Roompot Oranje Peloton
op 6'26"
108
Theo Bos
MTN - Qhubeka
op 6'35"
109
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
op 6'49"
110
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
op 7'19"
111
Michael Gogl
Tinkoff - Saxo
op 7'57"
112
Stef Van Zummeren
Verandas Willems Cycling Team
op 9'18"
113
Jelle Goderis
Veranclassic - Ekoi
op 9'34"
114
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
op 9'59"
115
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
op 10'01"
116
Stig Broeckx
Lotto - Soudal
op 10'59"
117
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 11'38"
118
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 11'48"
119
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 13'00"
120
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
op 13'19"
121
Edwig Cammaerts
Veranclassic - Ekoi
op 13'27"
122
Florent Pereira
Ag2r - La Mondiale
op 14'49"
123
Antoine Leleu
Veranclassic - Ekoi
op 15'04"
124
Jayde Julius
MTN - Qhubeka
op 16'20"
125
Patrick Olesen
Leopard Development Team
op 18'33"
126
Thierry Hupond
Team Giant - Alpecin
op 19'00"
127
Simon Pellaud
IAM Cycling
op 21'46"
128
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 22'36"
129
Julien Van den Brande
Veranclassic - Ekoi
op 25'12"
130
Caleb Fairly
Team Giant - Alpecin
op 30'30"
Julien Antomarchi
Roubaix Lille Metropole
DNF
Maxime Cam
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Andrea Dal Col
SouthEast
DNF
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
DNF
Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
DNF
Murilo Antonio Fischer
FDJ
DNF
Marc Fournier
FDJ
DNF
Alexander Geuens
Lotto - Soudal U23
DNF
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
DNF
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
DNF
Massimo Morabito
Leopard Development Team
DNF
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
DNF
Martial Roman
Veranclassic - Ekoi
DNF
Robin Stenuit
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Timothy Stevens
Vastgoedservice - Golden Palace
DNF
Jordi Van Dingenen
Vastgoedservice - Golden Palace
DNF
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
DNF
Franck Bonnamour
Bretagne - Séché Environnement
DNS
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
DNS
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
DNS
Olivier Le Gac
FDJ
DNF
Antwan Tolhoek
Tinkoff - Saxo
DNS
Rick Zabel
BMC Racing Team
DNS
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
DNF
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
DNF
Victor Campenaerts
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Barry Markus
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
DNF
Elie Gesbert
FDJ
DNS
Marco Haller
Katusha
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares