En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Eurométropole
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
02/10
La Louvière
Bellegem
185.8 km
Result
Standings
Points
1
Arnaud Démare
FDJ.fr
4u18'36"
2
Adrien Petit
Cofidis
z.t
3
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
4
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
5
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
6
Jonas Vangenechten
Lotto - Belisol Team
z.t
7
Roy Jans
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
8
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
9
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
10
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
z.t
11
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
12
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
13
Kenneth Vanbilsen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Björn Leukemans
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
15
Tim De Troyer
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
z.t
17
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
18
Jan Ghyselinck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
19
Emiel Wastyn
Verandas Willems
z.t
20
Morgan Lamoisson
Team Europcar
z.t
21
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
22
Marcel Kittel
Team Giant - Shimano
z.t
23
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step
z.t
24
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
25
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
26
Olivier Pardini
Verandas Willems
z.t
27
Gaetan Pons
Color Code - Biowanze
z.t
28
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
29
Theo Bos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
30
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
31
Andrew Ydens
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
32
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
33
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
34
Jelle Mannaerts
Verandas Willems
z.t
35
Romain Zingle
Cofidis
z.t
36
Sébastien Hinault
IAM Cycling
z.t
37
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
z.t
39
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
z.t
40
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step
z.t
41
Jonathan Baratto
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
42
Tom Goovaerts
Veranclassic - Doltcini
z.t
43
Jean-Lou Paiani
Roubaix Lille Metropole
z.t
44
Wouter Mol
Veranclassic - Doltcini
z.t
45
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
46
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
47
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
z.t
48
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
49
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step
z.t
50
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
51
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
z.t
52
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
53
Rudiger Selig
Katusha
z.t
54
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
55
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
56
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
57
Thomas De Gendt
Omega Pharma - Quick Step
z.t
58
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
59
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
60
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step
z.t
61
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
62
Sebastien Carabin
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
63
Romain Cardis
Team Europcar
z.t
64
Gaetan Bille
Verandas Willems
z.t
65
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
66
Martijn Tusveld
Belkin Pro Cycling Team
z.t
67
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step
z.t
68
Thomas Wertz
Color Code - Biowanze
z.t
69
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
70
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
71
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
72
Karsten Kroon
Tinkoff - Saxo
z.t
73
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
74
Jeremy Cornu
Team Europcar
z.t
75
Vegard Breen
Lotto - Belisol Team
z.t
76
Dylan van Baarle
Garmin - Sharp
z.t
77
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
z.t
78
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
79
Florent Delfosse
Color Code - Biowanze
z.t
80
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
z.t
81
Sam Lennertz
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
82
Taruia Frantz Krainer
Team Europcar
z.t
83
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
z.t
84
Jonathan Hivert
Belkin Pro Cycling Team
z.t
85
Xandro Meurisse
Lotto - Belisol Team
z.t
86
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
87
Koen de Kort
Team Giant - Shimano
z.t
88
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
z.t
89
Ludwig De Winter
Color Code - Biowanze
z.t
90
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
91
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
92
Frédéric Amorison
Wallonie Bruxelles
z.t
93
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
94
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
95
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
96
Dylan Girdlestone
Garmin - Sharp
z.t
97
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
98
Dan Craven
Team Europcar
z.t
99
Jerome Kerf
Color Code - Biowanze
z.t
100
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
z.t
101
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
102
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
103
Franck Bonnamour
Bretagne - Séché Environnement
z.t
104
Bob Schoonbroodt
Veranclassic - Doltcini
z.t
105
Sean De Bie
Lotto - Belisol Team
z.t
106
Alexander Porsev
Katusha
z.t
107
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
108
Martin Wesemann
MTN - Qhubeka
z.t
109
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
110
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
111
Bert De Backer
Team Giant - Shimano
z.t
112
Arnaud Geronboux
Color Code - Biowanze
z.t
113
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
114
Joeri Stallaert
Veranclassic - Doltcini
z.t
115
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
116
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
117
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
118
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
119
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Doltcini
z.t
120
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
121
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
z.t
122
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
z.t
123
Floris Smeyers
Verandas Willems
z.t
124
Tiesj Benoot
Lotto - Belisol Team
z.t
125
Roy Curvers
Team Giant - Shimano
z.t
126
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
op 21"
127
Lasse Norman Hansen
Garmin - Sharp
op 25"
128
Tom Veelers
Team Giant - Shimano
op 27"
129
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
op 35"
130
Benjamin Lemontagner
Bretagne - Séché Environnement
op 39"
131
William Bonnet
FDJ.fr
z.t
132
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
op 50"
133
Jeff Peelaers
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
134
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step
op 53"
135
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
136
Kevin Peeters
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
137
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
op 1'00"
138
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
139
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Shimano
op 1'17"
140
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step
z.t
141
Marco Haller
Katusha
op 0"
142
Sébastien Chavanel
FDJ.fr
op 1'51"
143
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
op 1'58"
144
Marc Sarreau
FDJ.fr
op 2'16"
145
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'24"
146
Claudio Imhof
IAM Cycling
z.t
147
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
148
Tom Stamsnijder
Team Giant - Shimano
z.t
149
Nick Wynants
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
150
Alexander Cools
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
151
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
152
Willem Wauters
Verandas Willems
z.t
153
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
154
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
155
Jasper De Buyst
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 0"
156
Nicolas Vereecken
Verandas Willems
z.t
157
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
op 2'48"
158
Bjorn Thurau
Team Europcar
z.t
159
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
160
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 0"
161
Antoine Leleu
Color Code - Biowanze
op 4'06"
162
Kurt Geysen
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
163
Maxime Vekeman
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
164
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
z.t
165
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
166
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
167
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
168
Ian Vansumere
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
169
Alexandre Seny
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
170
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
z.t
171
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Doltcini
z.t
172
Nathan Brown
Garmin - Sharp
op 5'18"
173
Maximilien Picoux
Color Code - Biowanze
z.t
174
Laurent Mangel
FDJ.fr
op 7'14"
175
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
z.t
176
Glenn Vandemaele
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
177
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
178
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
op 8'34"
179
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
180
Rick Ottema
Veranclassic - Doltcini
op 9'10"
181
Darijus Dzervus
Veranclassic - Doltcini
op 15'11"
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares