En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit Franco-Belge
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
30/09
Templeuve
Mouscron
184.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Adam Blythe
Omega Pharma - Lotto
4u17'20"
2
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
3
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
z.t
5
Wim Stroetinga
Team Milram
z.t
6
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet
z.t
7
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
z.t
8
Francesco Chicchi
Liquigas - Doimo
z.t
9
Sébastien Chavanel
FDJ
z.t
10
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
11
Raymond Kreder
Garmin - Transitions
z.t
12
Roy Curvers
Skil - Shimano
z.t
13
Renaud Dion
Roubaix Lille Metropole
z.t
14
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
z.t
15
Romain Matheou
Saur - Sojasun
z.t
16
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank
z.t
17
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
18
Kevin Reza
Bbox Bouygues Telecom
z.t
19
Stijn Neirynck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
20
Simon Zahner
BMC Racing Team
z.t
21
Romain Lemarchand
Big Mat - Auber 93
z.t
22
Nadir Haddou
Big Mat - Auber 93
z.t
23
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
24
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
26
Mathieu Claude
Bbox Bouygues Telecom
z.t
27
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
28
Steven Cozza
Garmin - Transitions
z.t
29
David Boucher
Landbouwkrediet
z.t
30
Bram Tankink
Rabobank
z.t
31
Davy Commeyne
Landbouwkrediet
z.t
32
Jens Keukeleire
Cofidis
z.t
33
Sep Vanmarcke
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
34
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
z.t
35
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
36
Rob Ruijgh
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
37
James Vanlandschoot
Veranda's Willems
z.t
38
Edwig Cammaerts
Lotto - Bodysol
z.t
39
Boris Dron
Lotto - Bodysol
z.t
40
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
41
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Doimo
z.t
42
Antoine Demoitie
Lotto - Bodysol
z.t
43
Travis Meyer
Garmin - Transitions
z.t
44
Gert Steegmans
Team RadioShack
z.t
45
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
z.t
46
Kevyn Ista
Cofidis
z.t
47
Maxime Vantomme
Team Katusha
z.t
48
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
z.t
49
Gijs Van Hoecke
z.t
50
Mikael Cherel
FDJ
z.t
51
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
52
Reinier Honig
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
53
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet
z.t
54
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
55
Jonathan Dufrasne
Qin Cycling Team
z.t
56
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
z.t
57
Jens Debusschere
Omega Pharma - Lotto
z.t
58
Quentin Bertholet
Lotto - Bodysol
z.t
59
Clinton Robert Avery
Team RadioShack
z.t
60
Gilles Devillers
Lotto - Bodysol
z.t
61
Gregory Habeaux
Veranda's Willems
z.t
62
Jochen Deweer
Qin Cycling Team
z.t
63
Kenny Dehaes
Omega Pharma - Lotto
z.t
64
Kevin Thome
z.t
65
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
Robbie McEwen
Team Katusha
z.t
67
Rick Flens
Rabobank
z.t
68
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
69
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
70
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
z.t
71
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
72
Marco Marcato
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
73
Tom Leezer
Rabobank
z.t
74
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
75
André Steensen
Team Saxo Bank
z.t
76
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
77
Johnny Hoogerland
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
78
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
z.t
79
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
80
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
81
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
82
Fabio Sabatini
Liquigas - Doimo
z.t
83
Alessandro Proni
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
84
Cédric Pineau
Roubaix Lille Metropole
z.t
85
Stefan van Dijk
Veranda's Willems
z.t
86
Christophe Brandt
Omega Pharma - Lotto
z.t
87
Gerben Löwik
Omega Pharma - Lotto
z.t
88
Timothy Duggan
Garmin - Transitions
z.t
89
Geert Verheyen
Landbouwkrediet
z.t
90
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Christophe Premont
Lotto - Bodysol
z.t
92
Romain Bacon
Big Mat - Auber 93
z.t
93
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
94
Thomas Degand
Veranda's Willems
z.t
95
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
z.t
96
Laszlo Bodrogi
Team Katusha
z.t
97
Staf Scheirlinckx
Omega Pharma - Lotto
z.t
98
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
99
Caleb Fairly
Garmin - Transitions
z.t
100
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet
z.t
101
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
z.t
102
Gianni Meersman
FDJ
z.t
103
Cole House
BMC Racing Team
z.t
104
Geert Steurs
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
105
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
106
Sven Van Den Houte
Veranda's Willems
z.t
107
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
108
Wim De Vocht
Team Milram
z.t
109
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
110
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
111
Nikolas Maes
Quick Step
z.t
112
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
113
Dries Devenyns
Quick Step
z.t
114
Gorik Gardeyn
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
115
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
z.t
116
Alessandro Fantini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
117
Gatis Smukulis
Ag2r - La Mondiale
z.t
118
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet
z.t
119
Nikolay Trusov
Team Katusha
z.t
120
Benoît Daeninck
Roubaix Lille Metropole
z.t
121
Rafaa Chtioui
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
122
Jonathan Breyne
Qin Cycling Team
z.t
123
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
124
Kevin Van Impe
Quick Step
z.t
125
Romain Zingle
Cofidis
z.t
126
David Deroo
Skil - Shimano
z.t
127
Denis Galimzyanov
Team Katusha
z.t
128
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
129
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
130
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
131
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
132
Markus Eichler
Team Milram
z.t
133
Alexandre Lemair
Roubaix Lille Metropole
z.t
134
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
z.t
135
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
z.t
136
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
137
Elia Viviani
Liquigas - Doimo
z.t
138
Maciej Paterski
Liquigas - Doimo
z.t
139
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
140
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
141
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
z.t
142
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
143
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
144
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
145
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
146
Tom Boonen
Quick Step
z.t
147
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
z.t
148
Olivier Bonnaire
FDJ
z.t
149
Jeroem Lepla
z.t
150
Jurgen Van den Broeck
Omega Pharma - Lotto
z.t
151
Johan Vansummeren
Garmin - Transitions
z.t
152
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
153
Alberto Ongarato
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
154
Matthew Busche
Team RadioShack
z.t
155
Roger Kluge
Team Milram
z.t
156
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
157
Riccardo Riccò
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
158
Frédéric Guesdon
FDJ
z.t
159
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Doimo
z.t
160
Francesco Reda
Quick Step
z.t
161
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
z.t
162
Sven Renders
Veranda's Willems
z.t
163
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
164
Davide Cimolai
Liquigas - Doimo
z.t
165
Andy Cappelle
Veranda's Willems
z.t
166
Juraj Sagan
Liquigas - Doimo
z.t
167
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
z.t
168
Arnaud Gérard
FDJ
z.t
169
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
z.t
170
Jeffry Louder
BMC Racing Team
z.t
171
Robert Gesink
Rabobank
z.t
172
Bert De Backer
Skil - Shimano
z.t
173
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
174
Stefan Schäfer
Team Milram
z.t
175
Bauke Mollema
Rabobank
z.t
176
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
z.t
177
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
op 23"
178
Dieter Cappelle
Veranda's Willems
op 24"
179
Adrien Petit
Cofidis
op 0"
180
Kris Boeckmans
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 3'09"
181
Kevin Seeldraeyers
Quick Step
op 3'18"
182
Francesco Van Coppernolle
Qin Cycling Team
z.t
183
Michael Weicht
Team Milram
op 3'19"
184
Ben Hermans
Team RadioShack
z.t
185
Anthony Roux
FDJ
op 3'42"
186
Justin Van Hoecke
Qin Cycling Team
op 4'55"
187
Jonathan Dewitte
Lotto - Bodysol
z.t
Jocelyn Bar
Roubaix Lille Metropole
DNF
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
DNF
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
DNF
Andreas Stauff
Quick Step
DNF
Tristan Valentin
Cofidis
DNF
Ingmar De Poortere
Qin Cycling Team
DNF
Ricardo van der Velde
Garmin - Transitions
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares