En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Algarve
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
22/02
Albufeira
Alto do Malhão
169.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
4u16'25"
2
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
op 2"
3
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
op 4"
4
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
5
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 5"
6
Simon Geschke
CCC Team
op 14"
7
Manuel Antunes Amaro
W52 / FC Porto
z.t
8
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
9
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 19"
10
Tim Wellens
Lotto Soudal
op 21"
11
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
op 22"
12
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo - Louletano
op 24"
13
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
14
Frederico Figueiredo
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
op 27"
15
Greg Van Avermaet
CCC Team
z.t
16
Ilan Van Wilder
Team Sunweb
op 33"
17
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
op 52"
18
Andreas Leknessund
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
19
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
20
Xandro Meurisse
Circus - Wanty Gobert
op 56"
21
Gabriel Silva Luís Gomes
Kelly / Inoutbuild / Udo
op 1'00"
22
Alejandro Manuel Marques Porto
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
op 1'02"
23
Ben Swift
Team Ineos Grenadiers
op 1'07"
24
Michal Kwiatkowski
Team Ineos Grenadiers
z.t
25
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
26
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52 / FC Porto
op 1'20"
27
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Pro Team
z.t
28
Torjus Sleen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
29
Philippe Gilbert
Lotto Soudal
op 1'42"
30
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
op 1'44"
31
Geraint Thomas
Team Ineos Grenadiers
op 2'23"
32
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
33
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
34
Kristian Sbaragli
Alpecin - Fenix
op 2'36"
35
Juan Fernando Calle Hurtado
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
36
Joaquim Silva
Miranda - Mortagua
z.t
37
Filipe Silva Luís Fernandes
Radio Popular - Boavista
z.t
38
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
39
Alberto Gallego Ruiz
Radio Popular - Boavista
op 2'44"
40
Simone Petilli
Circus - Wanty Gobert
op 2'45"
41
Daniel Mestre
W52 / FC Porto
op 3'06"
42
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
op 3'47"
43
Michael Schär
CCC Team
z.t
44
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana Pro Team
op 3'57"
45
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Matteo Trentin
CCC Team
op 4'22"
47
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
48
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
op 4'27"
49
Markus Hoelgaard
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
50
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
51
Tim Declercq
Deceuninck - Quick Step
z.t
52
Nathan Van Hooydonck
CCC Team
op 4'33"
53
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 4'49"
54
Nils Politt
Israel Start-Up Nation
z.t
55
Tiago José Pinto Machado
Efapel
op 4'53"
56
Stefan Küng
Groupama - FDJ
op 4'58"
57
Rohan Dennis
Team Ineos Grenadiers
z.t
58
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Kelly / Inoutbuild / Udo
op 5'59"
59
Gonçalo Carvalho
Radio Popular - Boavista
op 6'25"
60
Anders Skaarseth
Uno-X Norwegian Development Team
op 6'48"
61
Mathieu van der Poel
Alpecin - Fenix
op 7'02"
62
Hugo De Matos Sancho
Miranda - Mortagua
z.t
63
Casper Pedersen
Team Sunweb
z.t
64
Joao Rodrigues
W52 / FC Porto
op 7'16"
65
Ricardo Mestre
W52 / FC Porto
z.t
66
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52 / FC Porto
z.t
67
David De La Fuente Rasilla
Aviludo - Louletano
z.t
68
Miguel Martins Afonso Silva
Radio Popular - Boavista
z.t
69
Henrique Casimiro
Kelly / Inoutbuild / Udo
z.t
70
Rafael Gonçalo Leaça
L.A. Aluminios / L.A. Sport
z.t
71
Cameron Wurf
Team Ineos Grenadiers
z.t
72
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
z.t
73
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
74
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
75
Gijs Van Hoecke
CCC Team
z.t
76
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
z.t
77
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
78
Neto Rafael Lourenço
Kelly / Inoutbuild / Udo
z.t
79
Luis Mendonca
Efapel
op 7'31"
80
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
op 7'33"
81
Brent Van Moer
Lotto Soudal
op 7'45"
82
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
83
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 8'42"
84
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Norwegian Development Team
op 9'02"
85
Daniel Hoelgaard
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
86
Nicolas Saenz Ballesteros
Efapel
z.t
87
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 9'11"
88
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
z.t
89
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
op 9'30"
90
Kristian Kulset
Uno-X Norwegian Development Team
op 9'59"
91
Filipe Gaisita André Ramalho
L.A. Aluminios / L.A. Sport
op 11'02"
92
Patrick Bevin
CCC Team
z.t
93
Oscar Hernandez
Aviludo - Louletano
z.t
94
Jesus Del Pino Corrochano
Aviludo - Louletano
z.t
95
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
96
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
z.t
97
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
98
Danny van Poppel
Circus - Wanty Gobert
z.t
99
Wesley Kreder
Circus - Wanty Gobert
z.t
100
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 11'10"
101
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
op 11'12"
102
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
103
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
104
Davide Martinelli
Astana Pro Team
z.t
105
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
z.t
106
Diego Lopez Fuentes
Euskaltel - Euskadi
z.t
107
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
108
Aimé Degendt
Circus - Wanty Gobert
op 11'21"
109
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
op 11'35"
110
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 12'20"
111
Tom Devriendt
Circus - Wanty Gobert
op 13'18"
112
Joao Benta
Radio Popular - Boavista
op 14'41"
113
Daniel Freitas
Miranda - Mortagua
z.t
114
Bruno Duarte Ferreira Silva
L.A. Aluminios / L.A. Sport
z.t
115
Marco Mathis
Cofidis
op 15'18"
116
David Ribeiro
L.A. Aluminios / L.A. Sport
z.t
117
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
118
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
z.t
119
Jean-Pierre Drucker
Bora - HansGrohe
z.t
120
Marvin Scheulen
L.A. Aluminios / L.A. Sport
z.t
121
Gaspar Gonçalves
Miranda - Mortagua
z.t
122
De Sousa Venceslau Fernandes
Kelly / Inoutbuild / Udo
z.t
123
Nico Denz
Team Sunweb
z.t
124
Alvaro Trueba Diego
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
z.t
125
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
z.t
126
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 16'24"
127
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
128
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
129
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
130
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
131
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
132
Nikolas Maes
Lotto Soudal
z.t
133
Tom Bohli
UAE Team Emirates
z.t
134
Frederik Frison
Lotto Soudal
z.t
135
Jonathan Dibben
Lotto Soudal
z.t
136
João Barbosa
Miranda - Mortagua
z.t
137
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
Miranda - Mortagua
z.t
138
Jasha Sütterlin
Team Sunweb
op 16'35"
139
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
op 16'58"
140
Luke Rowe
Team Ineos Grenadiers
z.t
141
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Kelly / Inoutbuild / Udo
z.t
142
Nils Eekhoff
Team Sunweb
z.t
143
Rafael Andrade Hugo Nunes
Radio Popular - Boavista
z.t
144
Emanuel Duarte
L.A. Aluminios / L.A. Sport
z.t
145
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
146
Jorge Magelhaes
W52 / FC Porto
z.t
147
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Aviludo - Louletano
z.t
148
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
op 17'02"
149
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
150
Fábio Costa
Kelly / Inoutbuild / Udo
op 17'20"
151
Fabio Sabatini
Cofidis
op 17'38"
152
Elia Viviani
Cofidis
op 18'12"
153
Simone Consonni
Cofidis
op 18'14"
154
Leangel Rubén Linarez Meneses
Miranda - Mortagua
op 18'15"
155
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
156
Miguel Leite Carlos Salgueiro
L.A. Aluminios / L.A. Sport
z.t
157
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
op 18'18"
158
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 18'19"
159
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 18'20"
160
Boy van Poppel
Circus - Wanty Gobert
op 18'22"
161
Gerard Armillas Pubill
Efapel
op 18'23"
162
Tiago Antunes
Efapel
op 19'12"
163
Alexandre Feiteira César Martingil
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
op 21'57"
164
André Piedade Evangelista
Aviludo - Louletano
z.t
165
David Da Silva Livramento
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
op 23'59"
166
Filipe Afonso Válter Pereira
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
op 24'00"
167
Alexander Grigoriev
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares