En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
04/08
Szaflary
Rusinski
15.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
54
2
Olav Kooij
Jumbo - Visma
53
3
Jonathan Milan
Bahrain Victorious
51
4
Max Kanter
Movistar Team
45
5
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
42
6
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
40
7
Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
39
8
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
39
9
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
36
10
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
35
11
Matteo Sobrero
Team BikeExchange - Jayco
32
12
Nikias Arndt
Team DSM
32
13
Quentin Pacher
Groupama - FDJ
29
14
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
28
15
Gerben Thijssen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
26
16
Ben Tulett
Ineos Grenadiers
26
17
Samuele Battistella
Astana Qazaqstan Team
26
18
Kaden Groves
Team BikeExchange - Jayco
26
19
Sergio Andres Higuita
Bora - HansGrohe
25
20
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
23
21
Thymen Arensman
Team DSM
22
22
Stanislaw Aniolkowski
Poland
22
23
Edward Theuns
Trek - Segafredo
20
24
Rémi Cavagna
Quick Step - Alpha Vinyl
20
25
Magnus Sheffield
Ineos Grenadiers
19
26
Marco Brenner
Team DSM
16
27
Marijn van den Berg
EF Education - EasyPost
16
28
Christian Scaroni
Astana Qazaqstan Team
15
29
Felix Gall
Ag2r Citroën Team
14
30
Hugo Page
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
14
31
Elia Viviani
Ineos Grenadiers
14
32
Stephen Williams
Bahrain Victorious
13
33
Ryan Mullen
Bora - HansGrohe
13
34
Lucas Hamilton
Team BikeExchange - Jayco
12
35
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
12
36
Patryk Stosz
Poland
11
37
Mark Padun
EF Education - EasyPost
11
38
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
11
39
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
10
40
Michele Gazzoli
Astana Qazaqstan Team
10
41
Simon Carr
EF Education - EasyPost
9
42
Steff Cras
Lotto Soudal
9
43
Roger Kluge
Lotto Soudal
9
44
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
8
45
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
8
46
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
8
47
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
8
48
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
8
49
Iúri Leitão
Caja Rural - Seguros RGA
8
50
Lawson Craddock
Team BikeExchange - Jayco
7
51
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
6
52
Reto Hollenstein
Israel - Premier Tech
5
53
Mauri Vansevenant
Quick Step - Alpha Vinyl
4
54
Davide Martinelli
Astana Qazaqstan Team
4
55
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
3
56
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
3
57
Michael Hepburn
Team BikeExchange - Jayco
2
58
Tom Bohli
Cofidis
2
59
Bram Welten
Groupama - FDJ
2
60
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
1
61
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
1
62
Bert Van Lerberghe
Quick Step - Alpha Vinyl
1
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares