En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
06/08
Chorzów
Zabrze
138.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
3u09'59"
2
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
z.t
3
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
4
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
z.t
5
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
6
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
7
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
8
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
9
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
10
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
11
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
13
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
14
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
15
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
16
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
17
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
18
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
19
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
20
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
21
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
22
Lukasz Wisniowski
Team Sky
z.t
23
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
24
Maciej Paterski
Wibatech Merx 7R
z.t
25
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
26
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
27
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
28
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
29
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
30
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
31
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
33
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
34
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
35
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
36
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
38
Enrico Gasparotto
Bahrein - Merida
z.t
39
Eros Capecchi
Quick Step Floors
z.t
40
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
41
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
42
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
43
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
44
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
45
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
46
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
47
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
49
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
50
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
51
Ian Stannard
Team Sky
z.t
52
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
z.t
53
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
54
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
z.t
55
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
56
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
57
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
58
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
59
Michal Golas
Team Sky
z.t
60
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
61
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
62
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
63
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
64
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
65
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
66
Roman Kreuziger
Mitchelton - Scott
z.t
67
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
68
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
69
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
70
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
71
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
72
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
73
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
z.t
74
Mark Padun
Bahrein - Merida
z.t
75
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
76
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
z.t
77
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
78
Laurens De Plus
Quick Step Floors
z.t
79
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
80
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
81
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
82
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
83
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
84
Louis Vervaeke
Team Sunweb
z.t
85
Marek Rutkiewicz
Wibatech Merx 7R
z.t
86
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
87
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
88
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
89
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
90
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
91
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
92
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
93
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
94
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
z.t
95
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
96
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
98
Michal Podlaski
Voster Uniwheels Team
z.t
99
Georg Preidler
Groupama - FDJ
z.t
100
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
101
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
102
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
103
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
104
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
104
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
105
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
106
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
107
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
108
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
z.t
109
Kim Magnusson
Team EF Education First - Drapac
z.t
110
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
111
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
113
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
115
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
z.t
116
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
117
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
z.t
118
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
119
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
120
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
121
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
122
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
123
Kamil Zielinski
Team Hurom
z.t
124
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
125
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
z.t
126
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
127
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
128
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
129
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
130
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
131
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
132
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
133
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
134
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
135
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
z.t
136
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
136
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
137
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
z.t
139
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
140
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
z.t
141
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
142
Adam Stachowiak
Voster Uniwheels Team
z.t
143
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 24"
144
Julián Cardona
Team EF Education First - Drapac
op 31"
145
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
op 34"
146
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
147
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
148
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
op 46"
149
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
op 1'21"
150
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
151
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
op 2'10"
152
Phil Bauhaus
Team Sunweb
op 4'41"
Lennard Hofstede
Team Sunweb
DNS
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares