En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
11/07
Walbrzych
Opole
239.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Ben Swift
Sky Procycling
5u49'57"
2
Elia Viviani
Liquigas - Cannondale
z.t
3
Tom Boonen
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
4
John Degenkolb
Argos-Shimano
z.t
5
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
z.t
6
Daniele Bennati
RadioShack - Nissan
z.t
7
Theo Bos
Rabobank
z.t
8
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Linus Gerdemann
RadioShack - Nissan
z.t
10
Alexander Serebryakov
Team Type 1
z.t
11
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
z.t
12
Francesco Lasca
Caja Rural
z.t
13
Mickael Delage
FDJ - BigMat
z.t
14
Elia Favilli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
15
Mathew Hayman
Sky Procycling
z.t
16
Frederico Rocchetti
Utensilnord Named
z.t
17
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
z.t
18
Rafael Andriato
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
19
Alexander Kristoff
Katusha Team
z.t
20
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
21
Pierpaolo De Negri
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
22
Filippo Baggio
Utensilnord Named
z.t
23
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
z.t
24
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
25
Alexander Kolobnev
Katusha Team
z.t
26
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
27
Manuele Mori
Lampre - ISD
z.t
28
Michal Kwiatkowski
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
29
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
30
Tiago José Pinto Machado
RadioShack - Nissan
z.t
31
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
32
Fumiyuki Beppu
Orica-GreenEDGE
z.t
33
Alexandre Geniez
Argos-Shimano
z.t
34
Arnaud Démare
FDJ - BigMat
z.t
35
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
36
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
37
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Lars Boom
Rabobank
z.t
39
Paul Martens
Rabobank
z.t
40
Dmytro Krivtsov
Lampre - ISD
z.t
41
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
42
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
43
Jure Kocjan
Team Type 1
z.t
44
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
45
Bruno Pires
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
46
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
47
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
48
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Francesco Failli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
50
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
51
Karol Domagalski
Caja Rural
z.t
52
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
53
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
54
Rafal Majka
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
55
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
56
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
57
Laszlo Bodrogi
Team Type 1
z.t
58
Xavier Florencio Cabre
Katusha Team
z.t
59
Gabriel Rasch
FDJ - BigMat
z.t
60
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
61
Moreno Moser
Liquigas - Cannondale
z.t
62
Christophe Le Mével
Garmin - Sharp
z.t
63
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
z.t
64
Andrea Pasqualon
Colnago - CSF Inox
z.t
65
Bartlomiej Matysiak
CCC Polkowice
z.t
66
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
67
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
68
Oleg Berdos
Utensilnord Named
z.t
69
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Sharp
z.t
70
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
71
Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
72
Matteo Trentin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
73
David Lopez Garcia
Movistar Team
z.t
74
Alexander Riabkin
Caja Rural
z.t
75
Grégory Rast
RadioShack - Nissan
z.t
76
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
77
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
78
Thomas Peterson
Garmin - Sharp
z.t
79
Takashi Miyazawa
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
80
Marco Pinotti
BMC Racing Team
z.t
81
Jussi Veikkanen
FDJ - BigMat
z.t
82
Garikoitz Bravo Oiarbide
Caja Rural
z.t
83
Matti Breschel
Rabobank
z.t
84
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
85
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
z.t
86
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
87
Denys Kostyuk
Lampre - ISD
z.t
88
Marco Canola
Colnago - CSF Inox
z.t
89
Egor Silin
Astana Pro Team
z.t
90
Winner Andrew Anacona
Lampre - ISD
z.t
91
Stefano Locatelli
Colnago - CSF Inox
z.t
92
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
93
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
94
Martijn Verschoor
Team Type 1
z.t
95
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
96
Vegard Stake Laengen
Team Type 1
z.t
97
Mikhail Ignatyev
Katusha Team
z.t
98
Bert De Backer
Argos-Shimano
z.t
99
Patxi Javier Vila Errandonea
Utensilnord Named
z.t
100
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
op 17"
101
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
102
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
op 20"
103
Wilco Kelderman
Rabobank
z.t
104
Thomas Bertolini
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 22"
105
Ramon Sinkeldam
Argos-Shimano
z.t
106
Gianni Meersman
Lotto - Belisol Team
z.t
107
Joost Posthuma
RadioShack - Nissan
z.t
108
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
109
Simon Geschke
Argos-Shimano
z.t
110
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
111
Thomas Damuseau
Argos-Shimano
z.t
112
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
113
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
114
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
115
Enrique Sanz
Movistar Team
op 27"
116
Roger Kluge
Argos-Shimano
op 42"
117
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
118
Gerald Ciolek
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 49"
119
Graeme Brown
Rabobank
op 59"
120
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'09"
121
Hayden Roulston
RadioShack - Nissan
z.t
122
Marek Rutkiewicz
CCC Polkowice
z.t
123
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
124
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
125
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
126
Jan Bakelants
RadioShack - Nissan
z.t
127
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
128
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
129
Björn Leukemans
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
130
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
131
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
132
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
133
Jurgen Van De Walle
Lotto - Belisol Team
z.t
134
Gatis Smukulis
Katusha Team
z.t
135
Edward King
Liquigas - Cannondale
z.t
136
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
137
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
z.t
138
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
139
Rémi Cusin
Team Type 1
z.t
140
Julien El Fares
Team Type 1
z.t
141
Mathieu Perget
Ag2r - La Mondiale
z.t
142
Sonny Colbrelli
Colnago - CSF Inox
z.t
143
Filippo Fortin
Team Type 1
z.t
144
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
145
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
z.t
146
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
147
Gregor Gazvoda
Ag2r - La Mondiale
z.t
148
Gabriele Bosisio
Utensilnord Named
z.t
149
Tomasz Kiendys
CCC Polkowice
z.t
150
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
151
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
152
Thor Hushovd
BMC Racing Team
z.t
153
Kenny Elissonde
FDJ - BigMat
z.t
154
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
z.t
155
Timothy Duggan
Liquigas - Cannondale
z.t
156
Marco Zanotti
Utensilnord Named
z.t
157
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Orica-GreenEDGE
z.t
158
Danail Petrov Andonov
Caja Rural
z.t
159
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
160
Tomas Vaitkus
Orica-GreenEDGE
z.t
161
Lukasz Bodnar
Bank BGZ
z.t
162
Andrea Di Corrado
Colnago - CSF Inox
z.t
163
Pawel Cieslik
Bank BGZ
z.t
164
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Procycling
z.t
165
Mateusz Taciak
CCC Polkowice
z.t
166
Michael Matthews
Rabobank
z.t
167
Davide Mucelli
Utensilnord Named
z.t
168
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
169
Bartosz Huzarski
Team Netapp
z.t
170
Sylvain Georges
Ag2r - La Mondiale
z.t
171
Julian Dean
Orica-GreenEDGE
z.t
172
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
op 2'26"
173
Alex Dowsett
Sky Procycling
op 2'39"
174
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
op 2'57"
175
Roman Kreuziger
Astana Pro Team
op 3'05"
176
Robert Wagner
RadioShack - Nissan
z.t
177
Jimmy Casper
Ag2r - La Mondiale
op 3'11"
178
Diego Caccia
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 3'20"
179
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Euskaltel - Euskadi
op 4'23"
180
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 5'30"
181
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 7'05"
182
Dominique Rollin
FDJ - BigMat
op 7'21"
183
Davide Cimolai
Lampre - ISD
z.t
184
Massimo Graziato
Lampre - ISD
z.t
185
Gaetan Bille
Lotto - Belisol Team
z.t
186
Rudiger Selig
Katusha Team
z.t
187
Vladimir Isaychev
Katusha Team
z.t
188
Alexander Porsev
Katusha Team
z.t
189
Adrian Kurek
Utensilnord Named
z.t
190
Damian Walczak
BDC - Marcpol Team
z.t
191
William Bonnet
FDJ - BigMat
z.t
192
Arnaud Courteille
FDJ - BigMat
z.t
193
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
194
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
op 9'22"
195
Heinrich Haussler
Garmin - Sharp
op 9'41"
196
Manuel Antonio Cardoso Leal
Caja Rural
op 10'20"
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares