En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
OVO Energy Tour of Britain
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
14/09
Altrincham
Manchester
165 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jacob Scott
SwiftCarbon Pro Cycling
59
2
Dries De Bondt
Corendon - Circus
35
3
Dylan van Baarle
Team INEOS
34
4
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
22
5
Eddie Dunbar
Team INEOS
21
6
Pavel Sivakov
Team INEOS
18
7
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
18
8
Mathieu van der Poel
Corendon - Circus
15
9
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
15
10
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
14
11
Matthew Holmes
Madison Genesis
14
12
Pete Williams
SwiftCarbon Pro Cycling
12
13
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
11
14
Philipp Walsleben
Corendon - Circus
11
15
James Fouche
Team Wiggins Le Col
11
16
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins Le Col
10
17
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
10
18
Rory Townsend
Canyon dhb p/b Bloor Homes
10
19
Gianni Moscon
Team INEOS
9
20
Simon Clarke
EF Education First Pro Cycling Team
8
21
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
7
22
Harry Tanfield
Team Katusha Alpecin
6
23
Matthew Bostock
Canyon dhb p/b Bloor Homes
6
24
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
5
25
Ben Swift
Team INEOS
5
26
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
5
27
Robert Scott
Team Wiggins Le Col
5
28
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
5
29
Amund Groendahl Jansen
Team Jumbo - Visma
4
30
Chris Hamilton
Team Sunweb
4
31
Mike Teunissen
Team Jumbo - Visma
3
32
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
3
33
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
3
34
Koen Bouwman
Team Jumbo - Visma
3
35
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
2
36
Ryan Christensen
Canyon dhb p/b Bloor Homes
2
37
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
2
38
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
2
39
Mark Renshaw
Team Dimension Data
2
40
Frederik Frison
Lotto - Soudal
2
41
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
1
42
Tanel Kangert
EF Education First Pro Cycling Team
1
43
Alexander Kamp Egested
Riwal Readynez Cycling Team
1
44
Florian Stork
Team Sunweb
1
45
Edward Laverack
SwiftCarbon Pro Cycling
1
46
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
1
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares