En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sazka Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
06/08
Moravská Třebová
Dlouhe Strane
148.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kamiel Bonneu
Sport Vlaanderen - Baloise
3u49'24"
2
Anthon Charmig
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
3
Johannes Staune-Mittet
Jumbo-Visma Development Team
z.t
4
Kevin Colleoni
Team BikeExchange - Jayco
op 2"
5
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
6
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
7
Oscar Onley
Development Team DSM
op 6"
8
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 9"
9
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
10
Riccardo Zoidl
Team Vorarlberg
z.t
11
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 11"
12
Max Poole
Development Team DSM
op 14"
13
Archie Ryan
Jumbo-Visma Development Team
z.t
14
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 18"
15
Abner Santiago Umba Lopez
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 32"
16
Domenico Pozzovivo
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
17
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
op 1'00"
18
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 1'09"
19
Henok Mulubrhan
Bardiani CSF Faizane'
z.t
20
Piotr Pekala
Santic-Wibatech
op 1'16"
21
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
22
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
op 1'19"
23
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 1'20"
24
Florian Lipowitz
Bora - HansGrohe
z.t
25
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
op 1'26"
26
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
op 1'27"
27
Andrii Ponomar
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 1'29"
28
Lorenzo Milesi
Development Team DSM
op 2'35"
29
Jan Maas
Team BikeExchange - Jayco
op 2'45"
30
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'58"
31
Alexander Tarlton
Team Lotto - Kern Haus
op 3'07"
32
Nickolas Zukowsky
Human Powered Health
op 3'08"
33
Michal Schuran
ATT Investments
op 3'19"
34
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
35
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange - Jayco
op 3'29"
36
Anders Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
op 3'50"
37
Tomas Kopecky
A Bloc CT
op 3'56"
38
Callum Macleod
A Bloc CT
z.t
39
Artur Sowinski
Voster Ats Team
op 4'03"
40
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
op 4'37"
41
Ole Theiler
Team Lotto - Kern Haus
op 4'56"
42
Jonas Koch
Bora - HansGrohe
op 5'11"
43
Filip Reha
Elkov - Kasper
op 5'37"
44
Jenno Berckmoes
Sport Vlaanderen - Baloise
op 6'00"
45
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
op 6'30"
46
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
47
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
48
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
49
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
op 8'06"
50
Nils Sinschek
A Bloc CT
op 8'16"
51
Chad Haga
Human Powered Health
op 8'23"
52
Luca Rastelli
Bardiani CSF Faizane'
op 8'33"
53
Omar El Gouzi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
54
Vito Braet
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
55
Miká Heming
ATT Investments
op 9'55"
56
Jiri Petrus
ATT Investments
z.t
57
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
58
Meindert Weulink
A Bloc CT
z.t
59
Patrick Reißig
Maloja Pushbikers
z.t
60
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
61
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
62
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
63
Alexander Evans
Maloja Pushbikers
op 10'48"
64
Samuel Tuka
Dukla Banska Bystrica
op 10'51"
65
Marco Tizza
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 10'57"
66
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 11'32"
67
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 12'31"
68
Matthias Reutimann
Team Vorarlberg
z.t
69
Jack Burke
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
70
Karel Camrda
ATT Investments
z.t
71
Rick Pluimers
Jumbo-Visma Development Team
op 12'55"
72
William Blume Levy
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
73
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
74
Luca Chirico
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 14'08"
75
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
76
Damien Howson
Team BikeExchange - Jayco
op 14'41"
77
Tanel Kangert
Team BikeExchange - Jayco
z.t
78
Michael Boros
Elkov - Kasper
op 14'55"
79
Stijn Appel
A Bloc CT
z.t
80
Jakob Geßner
Team Lotto - Kern Haus
z.t
81
Antti-Jussi Juntunen
A Bloc CT
z.t
82
Max Benz-kuch
Maloja Pushbikers
z.t
83
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
84
Mario Gamper
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
85
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
86
Jan Kaspar
ATT Investments
op 15'15"
87
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
88
Martin Marcellusi
Bardiani CSF Faizane'
op 15'38"
89
Rune Herregodts
Sport Vlaanderen - Baloise
op 16'01"
90
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 17'01"
91
Tilen Finkst
Adria Mobil
z.t
92
Matús Stocek
ATT Investments
op 17'41"
93
Tomás Obdrzalek
Elkov - Kasper
z.t
94
Kristijan Koren
Adria Mobil
z.t
95
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
z.t
96
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
97
Arvid de Kleijn
Human Powered Health
z.t
98
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
99
Paul Double
Human Powered Health
z.t
100
Colin Joyce
Human Powered Health
z.t
101
Tim Van Dijke
Jumbo - Visma
z.t
102
David Per
Adria Mobil
z.t
103
Christian Maximilian Koch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
104
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
op 18'26"
105
Felix James Meo
Maloja Pushbikers
z.t
106
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
z.t
107
Samuel Kovac
Dukla Banska Bystrica
op 19'31"
108
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 21'33"
109
Aljaz Colnar
Adria Mobil
z.t
110
Tim Naberman
Team DSM
op 22'04"
111
Lukas Ruegg
Team Vorarlberg
z.t
112
Tomas Barta
ATT Investments
z.t
113
Attilio Viviani
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
114
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 26'07"
115
Pavel Bittner
Team DSM
z.t
116
Matthew Gibson
Human Powered Health
z.t
117
Moritz Kärsten
Development Team DSM
z.t
118
Alex Colman
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
119
Lukás Sokolik
Dukla Banska Bystrica
z.t
120
Tord Gudmestad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
121
Josef Dirnbauer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
122
Per Strand Hagenes
Jumbo-Visma Development Team
z.t
123
Mateusz Kostanski
Voster Ats Team
z.t
124
Barnabas Peak
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
125
Tyler Stites
Human Powered Health
z.t
126
Daniel Bichlmann
Maloja Pushbikers
z.t
127
Johan Meens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
128
Damian Papierski
Voster Ats Team
z.t
129
Jesus David Pena Jimenez
Team BikeExchange - Jayco
z.t
130
Marcel Meisen
Team Lotto - Kern Haus
z.t
131
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
132
Iver Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
133
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
z.t
134
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
z.t
Daniel Munoz Giraldo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
DNF
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
DNS
Mike Schuch
A Bloc CT
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares