En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sazka Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
08/08
Sumperk
Sternberk
174.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
4u21'18"
2
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
3
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 4"
4
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
5
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
op 5"
6
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
7
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
8
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
9
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
10
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
11
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
op 9"
12
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
13
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
14
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
15
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
16
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
op 13"
17
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 16"
18
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 19"
19
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
20
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 36"
21
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
op 48"
22
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
23
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 55"
24
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 1'35"
25
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
26
Roberto Gonzalez
Vini Zabù
z.t
27
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
28
Lars Hohmann
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 1'54"
29
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
30
Brent Bookwalter
Team BikeExchange
z.t
31
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'56"
32
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'59"
33
Dion Smith
Team BikeExchange
z.t
34
Jonas Koch
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'55"
35
Immanuel Stark
P & S Metalltechnik
op 3'43"
36
Corey Davis
Maloja Pushbikers
z.t
37
Rune Herregodts
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
39
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
40
Aden James Paterson
A Bloc CT
z.t
41
Stijn Appel
A Bloc CT
z.t
42
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
43
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
44
Adne Koster
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
45
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
46
Nils Sinschek
A Bloc CT
z.t
47
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
op 4'03"
48
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
z.t
49
Tom Lindner
P & S Metalltechnik
z.t
50
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
51
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
z.t
52
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
53
Sylwester Janiszewski
Voster Ats Team
z.t
54
Jack Bauer
Team BikeExchange
z.t
55
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
56
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
57
Luke Durbridge
Team BikeExchange
z.t
58
Ziga Groselj
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
59
Anton Kuzmin
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Petr Kelemen
Czech Republic
op 4'34"
61
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
z.t
62
Daniel Pearson
Vini Zabù
op 5'25"
63
Veljko Stojnic
Vini Zabù
z.t
64
Andrea Di Renzo
Vini Zabù
z.t
65
Dylan Bouwmans
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
66
Edoardo Zardini
Vini Zabù
z.t
67
Jens Van Den Dool
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
68
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
op 7'09"
69
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
op 7'50"
70
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 8'05"
71
Andi Bajc
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
72
Mathias Vacek
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
74
Mike Schuch
A Bloc CT
z.t
75
Marco Friedrich
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
76
Andrea Bartolozzi
Vini Zabù
z.t
77
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 8'10"
78
Daniel Bichlmann
Maloja Pushbikers
z.t
79
Alexander Evans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
80
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
op 8'34"
81
Callum Scotson
Team BikeExchange
op 8'54"
82
Riccardo Lucca
Gazprom - Rusvelo
z.t
83
Tim Torn Teutenberg
Leopard Pro Cycling
z.t
84
Mario Spengler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
85
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 9'51"
86
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 10'01"
87
Aljaz Colnar
Adria Mobil
z.t
88
Edvin Lovidius
Leopard Pro Cycling
op 14'21"
89
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
op 16'26"
90
Laurin Von Stetten
Maloja Pushbikers
op 20'15"
91
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
op 0"
92
Leonardo Tortomasi
Vini Zabù
z.t
93
Stijn Daemen
A Bloc CT
z.t
94
David Per
Adria Mobil
z.t
95
Luca Dreßler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
96
Miká Heming
Maloja Pushbikers
z.t
97
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
z.t
98
Robert Retschke
P & S Metalltechnik
z.t
99
Pawel Franczak
Voster Ats Team
z.t
100
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
101
Mel Van der Veekens
A Bloc CT
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares