En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sazka Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
06/08
Olomouc
Pustevny
203.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
8u35'18"
2
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
op 7"
3
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 10"
4
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 17"
5
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
op 19"
6
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
op 22"
7
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
8
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
op 26"
9
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 28"
10
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
op 30"
11
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
op 32"
12
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
13
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
op 34"
14
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
op 46"
15
Edoardo Zardini
Vini Zabù
op 50"
16
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
op 51"
17
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 53"
18
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
19
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
op 1'00"
20
Anton Kuzmin
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Rune Herregodts
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'02"
22
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 1'03"
23
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 1'10"
24
Immanuel Stark
P & S Metalltechnik
op 1'13"
25
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'26"
26
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
27
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'36"
28
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
29
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'38"
30
Sergei Chernetski
Gazprom - Rusvelo
z.t
31
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
33
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
34
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 1'52"
35
Meindert Weulink
A Bloc CT
op 2'06"
36
Roberto Gonzalez
Vini Zabù
op 2'07"
37
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 2'21"
38
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'24"
39
Lars Hohmann
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 2'39"
40
Aden James Paterson
A Bloc CT
op 2'48"
41
Jens Van Den Dool
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 3'06"
42
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
op 3'15"
43
Corey Davis
Maloja Pushbikers
op 3'34"
44
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 3'47"
45
Jonas Koch
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 3'54"
46
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
op 4'09"
47
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
op 4'27"
48
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'33"
49
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
50
Luca Dreßler
Team Lotto - Kern Haus
op 4'51"
51
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
op 4'53"
52
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
op 4'58"
53
Riccardo Lucca
Gazprom - Rusvelo
z.t
54
Daniel Pearson
Vini Zabù
op 5'10"
55
Andi Bajc
Team Felbermayr Simplon Wels
op 5'42"
56
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
57
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
op 6'12"
58
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
op 6'16"
59
Dion Smith
Team BikeExchange
op 6'19"
60
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 7'04"
61
Luke Durbridge
Team BikeExchange
op 7'27"
62
Petr Kelemen
Elkov - Kasper
op 7'28"
63
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
op 7'29"
64
Pawel Franczak
Voster Ats Team
op 7'58"
65
Mike Schuch
A Bloc CT
op 7'59"
66
Miká Heming
Maloja Pushbikers
op 9'49"
67
Andrea Di Renzo
Vini Zabù
op 9'50"
68
David Per
Adria Mobil
op 10'02"
69
Stijn Daemen
A Bloc CT
op 10'32"
70
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 10'43"
71
Ziga Groselj
Team Felbermayr Simplon Wels
op 11'15"
72
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 11'43"
73
Brent Bookwalter
Team BikeExchange
z.t
74
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
op 11'48"
75
Stijn Appel
A Bloc CT
op 12'00"
76
Callum Scotson
Team BikeExchange
op 12'20"
77
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
op 12'58"
78
Veljko Stojnic
Vini Zabù
op 13'33"
79
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 13'43"
80
Andrea Bartolozzi
Vini Zabù
op 13'47"
81
Marco Friedrich
Team Felbermayr Simplon Wels
op 14'14"
82
Mathias Vacek
Gazprom - Rusvelo
op 14'17"
83
Dylan Bouwmans
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 15'37"
84
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 15'44"
85
Aljaz Colnar
Adria Mobil
op 16'07"
86
Bostjan Murn
Adria Mobil
op 18'58"
87
Pierre-Pascal Keup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
88
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
op 19'12"
89
Jack Bauer
Team BikeExchange
op 19'24"
90
Mel Van der Veekens
A Bloc CT
op 20'04"
91
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
op 21'36"
92
Tom Lindner
P & S Metalltechnik
op 21'51"
93
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 21'56"
94
Alexander Evans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 21'59"
95
Edvin Lovidius
Leopard Pro Cycling
op 22'02"
96
Leonardo Tortomasi
Vini Zabù
z.t
97
Tim Torn Teutenberg
Leopard Pro Cycling
op 22'11"
98
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
99
Fabian Schormaier
Team Felbermayr Simplon Wels
op 24'33"
100
Colin Heiderscheid
Leopard Pro Cycling
z.t
101
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
op 24'40"
102
Mario Spengler
Team Lotto - Kern Haus
op 27'24"
103
Sylwester Janiszewski
Voster Ats Team
op 28'23"
104
Daniel Bichlmann
Maloja Pushbikers
op 29'00"
105
Nils Sinschek
A Bloc CT
z.t
106
Adne Koster
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 30'23"
107
Damian Papierski
Voster Ats Team
z.t
108
Szymon Krawczyk
Voster Ats Team
op 31'14"
109
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
op 34'32"
110
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
op 36'57"
111
Robert Retschke
P & S Metalltechnik
op 39'19"
112
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
op 40'44"
113
Laurin Von Stetten
Maloja Pushbikers
op 45'17"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares