En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Czech Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/08
Olomouc
Unicov
177 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sacha Modolo
Lampre - Merida
4u25'10"
2
Wouter Wippert
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
3
Matteo Malucelli
Unieuro Wilier
z.t
4
Alessandro Fedeli
Unieuro Wilier
z.t
5
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
6
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
7
Alois Kankovsky
Whirlpool - Author
z.t
8
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
9
Marco Zanotti
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
10
Ivan Garcia Cortina
Klein Constantia
z.t
11
Jeremy Lecroq
Klein Constantia
z.t
12
Johim Ariesen
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
13
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
14
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
15
Vincent Baestaens
Beobank - Corendon
z.t
16
Frantisek Sisr
Klein Constantia
z.t
17
Jordi Simon Casulleras
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
18
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
19
Kamil Gradek
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
20
Jonas Koch
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
21
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
22
Davide Cimolai
Lampre - Merida
z.t
23
Marko Kump
Lampre - Merida
z.t
24
Alexander Wachter
Tirol Cycling Team
z.t
25
Sebastian Langeveld
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
26
Simone Petilli
Lampre - Merida
z.t
27
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
28
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
29
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
30
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
z.t
31
Ryohei Komori
Aisan Racing Team
z.t
32
Mattia Viel
Unieuro Wilier
z.t
33
Kristoffer Skjerping
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
34
Jim Lindenburg
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
35
Tijmen Eising
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
36
Thijs van Beusichem
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
37
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
z.t
38
Joris Blokker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
39
Clemens Fankhauser
Tirol Cycling Team
z.t
40
Giovanni Carboni
Unieuro Wilier
z.t
41
Mario Schoibl
Amplatz - BMC
z.t
42
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Sprandi Polkowice
z.t
43
Michal Brazda
Whirlpool - Author
z.t
44
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
45
Alex Turrin
Unieuro Wilier
z.t
46
Tomas Buchacek
Whirlpool - Author
z.t
47
Peter Kusztor
Amplatz - BMC
z.t
48
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
49
Michal Schlegel
Klein Constantia
z.t
50
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
z.t
51
Oscar Riesebeek
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
52
Patrick Bevin
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
53
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
54
Wietse Bosmans
Beobank - Corendon
z.t
55
Matej Drinovec
Adria Mobil
z.t
56
Jhonnatan Manuel Narvaez
Klein Constantia
z.t
57
Ruben Zepuntke
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
58
Jiri Polnický
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
59
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
60
Stef Krul
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
61
Jan Tratnik
Amplatz - BMC
z.t
62
Daan Hoeyberghs
Beobank - Corendon
z.t
63
Maximilian Kuen
Amplatz - BMC
z.t
64
Andi Bajc
Amplatz - BMC
z.t
65
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
66
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
67
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
68
Martin Hunal
Whirlpool - Author
z.t
69
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
70
Andreas Umhaller
Amplatz - BMC
z.t
71
Jarno Gmelich
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
72
Jure Golcer
Adria Mobil
z.t
73
Karel Hnik
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
74
Pawel Cieslik
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
75
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
76
Sjoerd Kouwenhoven
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
77
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
78
Patrick Bosman
Tirol Cycling Team
z.t
79
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
80
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
81
Roman Kustadinchev
Gazprom - Rusvelo
z.t
82
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
83
Andreas Walzel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
84
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
85
Dennis Paulus
Tirol Cycling Team
z.t
86
Roman Lehky
Klein Constantia
z.t
87
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
88
Massimo Graziato
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
89
Pavel Camrda
Whirlpool - Author
z.t
90
Marcel Neuhauser
Tirol Cycling Team
z.t
91
Bartosz Warchol
Whirlpool - Author
z.t
92
Josef Cerny
CCC Sprandi Polkowice
z.t
93
Chun Kai Feng
Lampre - Merida
z.t
94
Jack Bauer
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
95
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
96
Rémi Cavagna
Klein Constantia
z.t
97
Tomohiro Hayakawa
Aisan Racing Team
z.t
98
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
99
Adam Stachowiak
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
100
Jan Kovar
Whirlpool - Author
z.t
101
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
102
Sven van Luijk
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
103
Pawel Charucki
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
104
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
105
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
z.t
106
Lukas Zeller
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
107
Michael Kukrle
Whirlpool - Author
z.t
108
Bram Nolten
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
109
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
110
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
111
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
112
Ryan Mullen
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
113
Mattia Frapporti
Unieuro Wilier
z.t
114
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
115
Ludwig De Winter
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
116
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
z.t
117
Masakazu Ito
Aisan Racing Team
z.t
118
Hideto Nakane
Aisan Racing Team
z.t
119
Robbie van Bakel
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
120
Jimmy Duquennoy
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
121
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
z.t
122
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
123
Jasper Ockeloen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
124
János Pelikán
Amplatz - BMC
z.t
125
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
126
Derk Abel Beckeringh
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
127
Alessandro Malaguti
Unieuro Wilier
op 21"
128
Marco Molteni
Unieuro Wilier
z.t
129
Alan Marangoni
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
130
Gang Xu
Lampre - Merida
z.t
131
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
op 6'02"
132
James Glasspool
Team Novo Nordisk
z.t
133
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
op 6'03"
134
Kirill Sveshnikov
Gazprom - Rusvelo
op 6'09"
135
Hiroaki Harada
Aisan Racing Team
op 8'07"
Daniel Auer
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Adam Toupalik
Beobank - Corendon
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares