En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
05/07
Curmatura Stezii
Arena Platos Paltinis
12.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
26'47"
2
Stefan De Bod
Astana Qazaqstan Team
op 4"
3
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 15"
4
Cian Uijtdebroeks
Bora - HansGrohe
z.t
5
Javier Romo Oliver
Astana Qazaqstan Team
op 37"
6
Chris Harper
Jumbo - Visma
op 43"
7
James Gene Piccoli
Israel - Premier Tech
op 57"
8
Johannes Adamietz
Saris Rouvy Sauerland Team
op 1'02"
9
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
op 1'09"
10
Dylan Sunderland
Global 6 Cycling
op 1'16"
11
Marco Murgano
Team Corratec
op 1'17"
12
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
op 1'18"
13
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
op 1'26"
14
Emil Dima
Giotti Victoria Savini Due
op 1'27"
15
Andrea Piccolo
z.t
16
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 1'29"
17
Carl Fredrik Hagen
Israel - Premier Tech
op 1'32"
18
Jan Barta
Elkov - Kasper
op 1'50"
19
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
op 1'52"
20
Sebastian Berwick
Israel - Premier Tech
op 1'54"
21
Simone Ravanelli
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 1'56"
22
Abner Santiago Umba Lopez
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 1'57"
23
Filippo Conca
Lotto Soudal
z.t
24
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
25
Piotr Brozyna
Hre Mazowsze Serce Polski
op 2'08"
26
Julian Lino
Bike Aid
op 2'09"
27
Riccardo Zoidl
Team Vorarlberg
z.t
28
Luis-Joe Lührs
Bora - HansGrohe
op 2'10"
29
Nils Sinschek
A Bloc CT
op 2'14"
30
Remy Rochas
Cofidis
z.t
31
Immanuel Stark
P & S Benotti
op 2'17"
32
Martin Marcellusi
Bardiani CSF Faizane'
op 2'23"
33
Serghei Tvetcov
Wildlife Generation Pro Cycling
op 2'28"
34
Alessio Martinelli
Bardiani CSF Faizane'
op 2'29"
35
Alexander Evans
Maloja Pushbikers
op 2'30"
36
Davide Baldaccini
Team Corratec
op 2'32"
37
Jaka Primozic
Hrinkow Advarics
op 2'33"
38
Michael Konczer
Hrinkow Advarics
op 2'37"
39
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 2'38"
40
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
op 2'41"
41
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
op 2'49"
42
Alessandro Monaco
Giotti Victoria Savini Due
op 2'51"
43
Szymon Tracz
Ef Education - Nippo Development Team
op 2'54"
44
Isaac Del Toro Romero
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
op 2'55"
45
Manuele Tarozzi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
46
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
op 2'57"
47
Yusuke Kadota
Ef Education - Nippo Development Team
op 3'06"
48
Karel Camrda
ATT Investments
op 3'07"
49
Torbjørn Andre Røed
op 3'11"
50
Giulio Masotto
Team Corratec
op 3'14"
51
Andre Sotberg
op 3'18"
52
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
z.t
53
Carlos Barbero Cuesta
Lotto Soudal
op 3'22"
54
Max Benz-kuch
Maloja Pushbikers
op 3'24"
55
Meindert Weulink
A Bloc CT
op 3'28"
56
Jan Kaspar
ATT Investments
op 3'29"
57
François Bidard
Cofidis
op 3'30"
58
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
op 3'32"
59
Matteo Amella
Team Corratec
op 3'38"
60
Cristian Raileanu
Sakarya Bb Pro Team
op 3'40"
61
Trym Brennsæter
Ef Education - Nippo Development Team
op 3'44"
62
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 3'45"
63
Ukko Iisakki Peltonen
Global 6 Cycling
op 3'48"
64
Tomás Jakoubek
ATT Investments
op 3'51"
65
Petr Klabouch
ATT Investments
z.t
66
Conor Schunk
Global 6 Cycling
op 3'53"
67
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
op 3'56"
68
Iustin-Ioan Vaidian
Mentorise Elite Team Cfx
op 3'58"
69
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
70
Tim Van Dijke
Jumbo - Visma
op 4'03"
71
Pascal Eenkhoorn
Jumbo - Visma
op 4'06"
72
Eric Lutter
P & S Benotti
z.t
73
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 4'09"
74
José Manuel Gutierrez Revuelta
op 4'10"
75
Karel Tyrpekl
ATT Investments
op 4'16"
76
Tom Lindner
P & S Benotti
op 4'17"
77
Luca Chirico
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 4'22"
78
Antti-Jussi Juntunen
A Bloc CT
op 4'23"
79
Michal Schuran
ATT Investments
z.t
80
Guy Sagiv
Israel - Premier Tech
op 4'27"
81
Callum Macleod
A Bloc CT
op 4'28"
82
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
z.t
83
Atsushi Oka
Ef Education - Nippo Development Team
op 4'29"
84
Ioan Dobrin
Mentorise Elite Team Cfx
z.t
85
Sebastian Niehues
Bike Aid
op 4'30"
86
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 4'33"
87
Michele Gazzoli
Astana Qazaqstan Team
op 4'35"
88
Jozsef-Attila Malnasi
Giotti Victoria Savini Due
z.t
89
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 4'40"
90
Nicolas Dalla Valle
Giotti Victoria Savini Due
z.t
91
Patrick Reißig
Maloja Pushbikers
op 4'45"
92
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 4'47"
93
Yevgeniy Gidich
Astana Qazaqstan Team
op 4'54"
94
Nicolas Sessler
Global 6 Cycling
z.t
95
Kamil Malecki
Lotto Soudal
op 4'56"
96
Matyas Kopecky
Team Novo Nordisk
op 5'03"
97
Lukas Ruegg
Team Vorarlberg
op 5'06"
98
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
z.t
99
Tobias Nolde
P & S Benotti
op 5'17"
100
Carlos Alfonso Garcia Trejo
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
op 5'23"
101
Leonardo Zavala Pantoja
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
op 5'27"
102
David Dekker
Jumbo - Visma
op 5'35"
103
Paul Rudys
Maloja Pushbikers
op 5'36"
104
Serban Luncan
op 5'37"
105
John Mandrysch
P & S Benotti
op 5'38"
106
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 5'41"
107
Hijiri Oda
Ef Education - Nippo Development Team
op 5'43"
108
Ewan Mackie
Saris Rouvy Sauerland Team
op 5'46"
109
Adriano Brogi
Giotti Victoria Savini Due
op 5'50"
110
Hamish Beadle
Team Novo Nordisk
op 5'55"
111
Timon Loderer
Hrinkow Advarics
op 5'57"
112
Wesley Mol
Bike Aid
op 6'05"
113
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
op 6'06"
114
Manuel Bosch
Hrinkow Advarics
op 6'08"
115
Nurbergen Nurlykhassym
Astana Qazaqstan Team
op 6'14"
116
Oleksandr Shevchenko
op 6'19"
117
Nicolas Cote
op 6'23"
118
Mattew-Denis Piciu
Mentorise Elite Team Cfx
op 6'28"
119
Rudiger Selig
Lotto Soudal
op 6'29"
120
Kiaan Watts
Global 6 Cycling
op 6'44"
121
Philip Weber
Maloja Pushbikers
z.t
122
Martin Laas
Bora - HansGrohe
op 6'57"
123
Michal Pomorski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
124
Tomás Obdrzalek
Elkov - Kasper
op 7'06"
125
Jose Antonio Escarcega Mendizabal
A.R. Monex Cx Pro Cycling Team
op 7'17"
126
Joren Bloem
A Bloc CT
op 7'29"
127
Taj Jones
Israel - Premier Tech
op 7'35"
128
Stefano Gandin
Team Corratec
op 7'43"
Rainer Kepplinger
Hrinkow Advarics
DNS
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics
DNS
Hugo Toumire
Cofidis
DNS
Yehor Dementyev
OTL
Stefan Dragoiu
Mentorise Elite Team Cfx
OTL
Gergely Szarka
Giotti Victoria Savini Due
OTL
Xandres Vervloesem
Lotto Soudal
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares