En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
06/07
Sibiu
Sibiu
2.2 km
Result
Standings
1
Andrei Nechita
Tusnad Cycling Team
3'25"
2
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
op 2"
3
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
4
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
5
George Harper
One Pro Cycling
op 3"
6
Mauro Finetto
Unieuro Wilier
z.t
7
Dennis Bakker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
8
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 4"
9
Maros Kovac
Dukla Banska Bystrica
op 5"
10
Davide Viganò
Androni Giocattoli
z.t
11
Matteo Malucelli
Unieuro Wilier
op 6"
12
Peter Schulting
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
13
Gustav Erik Larsson
Team Coloquick
z.t
14
Steele Von Hoff
One Pro Cycling
op 7"
15
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
16
Kristian Haugaard Jensen
Team Coloquick
z.t
17
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
18
Hayden McCormick
One Pro Cycling
z.t
19
Ivan Balykin
GM Europa Ovini
op 8"
20
Nikodemus Holler
Stradalli - Bike Aid
op 9"
21
Devid Tintori
Team Differdange - Losch
z.t
22
Filippo Fortin
GM Europa Ovini
z.t
23
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
24
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
25
Kristian House
One Pro Cycling
z.t
26
Paolo Ciavatta
d'Amico Bottechhia
op 10"
27
Derk Abel Beckeringh
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
28
Daniel Crista
Tusnad Cycling Team
z.t
29
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
op 11"
30
Joris Blokker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
31
Marco Tecchio
Unieuro Wilier
z.t
32
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
33
Alex Turrin
Unieuro Wilier
z.t
34
Jochem Hoekstra
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 12"
35
Giorgio Bocchiola
d'Amico Bottechhia
z.t
36
Nicola Genovese
d'Amico Bottechhia
z.t
37
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
z.t
38
Serghei Tvetcov
Androni Giocattoli
op 13"
39
Richard Handley
One Pro Cycling
z.t
40
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
41
Alessandro Malaguti
Unieuro Wilier
z.t
42
Stefan Schumacher
Christina Jewelry Pro Cycling
op 14"
43
Matej Mugerli
Synergy Baku Cycling Project
z.t
44
Thijs van Beusichem
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
45
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 15"
46
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
47
Simone Ravanelli
Unieuro Wilier
z.t
48
Martin Lestido Rey
Tusnad Cycling Team
z.t
49
Josip Rumac
Synergy Baku Cycling Project
z.t
50
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
51
Marco Tizza
d'Amico Bottechhia
op 16"
52
Roy Goldstein
Cycling Academy Team
z.t
53
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Losch
z.t
54
Tomasz Kiendys
CCC Sprandi Polkowice
z.t
55
Gianfranco Zilioli
Nippo - Vini Fantini
z.t
56
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
57
Patrick Lechner
Stradalli - Bike Aid
z.t
58
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
op 17"
59
Moritz Fussnegger
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
60
Hampus Anderberg
Team Coloquick
op 19"
61
Jonas Nordkroggaard
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
62
Antonio Parrinello
d'Amico Bottechhia
z.t
63
Nikolai Genov
z.t
64
Georg Loef
Christina Jewelry Pro Cycling
op 20"
65
Daniel Turek
Cycling Academy Team
z.t
66
Till Drobisch
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
67
Antonio Di Sante
GM Europa Ovini
z.t
68
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
69
Daniel Bichlmann
Stradalli - Bike Aid
op 21"
70
Jozef Palcak
Dukla Banska Bystrica
z.t
71
Luis Guillermo Mora
d'Amico Bottechhia
z.t
72
Dan Craven
Cycling Academy Team
z.t
73
Vlad-Nicolae Dobre
Tusnad Cycling Team
op 22"
74
Emanuel Piaskowy
Cycling Academy Team
op 23"
75
Matija Kvasina
Synergy Baku Cycling Project
z.t
76
Ivan Azhi
z.t
77
Georgi Petrov Georgiev
z.t
78
Jose Miralles
Tusnad Cycling Team
op 25"
79
Emil Dam Sorensen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
80
Ionut-Adrian Sdraila
z.t
81
Federico Borella
GM Europa Ovini
z.t
82
Filip Bengtsson
Team Differdange - Losch
op 26"
82
Stefan Koychev Histrov
z.t
84
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
85
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
op 27"
86
Stanimir Cholakov
op 28"
87
Mathias Skov-Jensen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
88
Emil Dima
Tusnad Cycling Team
z.t
89
Christopher Butler
Cycling Academy Team
z.t
90
Juraj Lajcha
Dukla Banska Bystrica
op 29"
91
Valentin Plesea
z.t
92
Damien Garcia
Stradalli - Bike Aid
z.t
93
Frederik Wilmann
Team Coloquick
op 30"
94
Søren Siggaard
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
95
Ruben Gabriel Ramos
Tusnad Cycling Team
op 31"
96
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
97
Tomas Harag
Dukla Banska Bystrica
op 32"
98
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
z.t
99
John Bohn Ebsen
One Pro Cycling
z.t
100
Meron Amanuel Mengstab
Stradalli - Bike Aid
z.t
101
Julian Schulze
Christina Jewelry Pro Cycling
op 33"
102
Lemus Davila Luis Enrique
Cycling Academy Team
z.t
103
Mihail Mihaylov
z.t
104
Szabolcs Sebestyen
Tusnad Cycling Team
op 34"
105
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
op 35"
106
Joshua Stritzinger
Christina Jewelry Pro Cycling
op 36"
107
Gabriel Reguero
Team Differdange - Losch
op 40"
108
Timo Schäfer
Stradalli - Bike Aid
op 42"
109
José Alberto Marquez Moreno
GM Europa Ovini
op 46"
110
Dorin-Alexandru Tescanu
op 49"
111
Elias Helleskov Busk
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
z.t
David Wederkinck Andersen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares