En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
10/09
Pamplona
Lekunberri
158.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Rui Alberto Costa Da Faria
Intermarché - Circus - Wanty
3u30'56"
2
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
z.t
3
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
4
Remco Evenepoel
Soudal - Quick Step
op 2"
5
Andreas Kron
Lotto Dstny
z.t
6
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
7
Cristian Rodriguez Martin
Team Arkéa - Samsic
z.t
8
Chris Hamilton
Team DSM - Firmenich
z.t
9
Nico Denz
Bora - HansGrohe
op 36"
10
Jimmy Janssens
Alpecin - Deceuninck
op 1'07"
11
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'52"
12
Kaden Groves
Alpecin - Deceuninck
z.t
13
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
z.t
14
Matevz Govekar
Bahrain Victorious
z.t
15
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
16
Sean Flynn
Team DSM - Firmenich
z.t
17
Jacopo Mosca
Lidl - Trek
z.t
18
Remy Rochas
Cofidis
z.t
19
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
20
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
21
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
22
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
23
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
24
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
25
Aleksander Vlasov
Bora - HansGrohe
z.t
26
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
27
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
z.t
28
Juan Ayuso Pesquera
UAE Team Emirates
z.t
29
Antonio Tiberi
Bahrain Victorious
z.t
30
Cian Uijtdebroeks
Bora - HansGrohe
z.t
31
Paul Ourselin
TotalEnergies
z.t
32
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
33
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
34
Steff Cras
TotalEnergies
z.t
35
João Almeida
UAE Team Emirates
z.t
36
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
37
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
38
Wilco Kelderman
Jumbo - Visma
z.t
39
Bauke Mollema
Lidl - Trek
z.t
40
Marc Soler
UAE Team Emirates
z.t
41
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
42
Sergio Andres Higuita
Bora - HansGrohe
z.t
43
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
z.t
44
Amanuel Gebreigzabhier
Lidl - Trek
z.t
45
Juan Pedro Lopez Perez
Lidl - Trek
z.t
46
Dylan van Baarle
Jumbo - Visma
op 3'02"
47
Lennert Van Eetvelt
Lotto Dstny
op 3'08"
48
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Qazaqstan Team
z.t
49
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 3'19"
50
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
op 3'32"
51
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 3'39"
52
Jan Tratnik
Jumbo - Visma
z.t
53
Ander Okamika
Burgos - BH
op 4'40"
54
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
55
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
z.t
56
Simone Petilli
Intermarché - Circus - Wanty
op 7'20"
57
Julien Bernard
Lidl - Trek
z.t
58
Andrea Piccolo
EF Education - EasyPost
z.t
59
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ
z.t
60
Hugo Hofstetter
Team Arkéa - Samsic
z.t
61
Lenny Martinez
Groupama - FDJ
z.t
62
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
63
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
64
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
65
Oier Lazkano
Movistar Team
z.t
66
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
67
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
68
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
z.t
69
Romain Gregoire
Groupama - FDJ
z.t
70
James Knox
Soudal - Quick Step
z.t
71
Louis Vervaeke
Soudal - Quick Step
z.t
72
Pieter Serry
Soudal - Quick Step
z.t
73
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
op 7'54"
74
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 9'12"
75
Jason Osborne
Alpecin - Deceuninck
z.t
76
Eduardo Sepulveda
Lotto Dstny
z.t
77
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
78
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
79
Max Poole
Team DSM - Firmenich
op 10'20"
80
Rune Herregodts
Intermarché - Circus - Wanty
op 10'22"
81
Dries Van Gestel
TotalEnergies
op 10'36"
82
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
83
Felix Engelhardt
Team Jayco AlUla
z.t
84
Edward Theuns
Lidl - Trek
z.t
85
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
86
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
z.t
87
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
88
Mathis Le Berre
Team Arkéa - Samsic
z.t
89
Romain Bardet
Team DSM - Firmenich
z.t
90
Kamil Gradek
Bahrain Victorious
z.t
91
Boy van Poppel
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
92
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
z.t
93
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
94
Hugo Page
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
95
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 11'43"
96
Samuele Battistella
Astana Qazaqstan Team
z.t
97
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
z.t
98
Thomas De Gendt
Lotto Dstny
z.t
99
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
100
Attila Valter
Jumbo - Visma
z.t
101
Abel Balderstone Roumens
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Julius Johansen
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
103
Matteo Sobrero
Team Jayco AlUla
z.t
104
Mattia Cattaneo
Soudal - Quick Step
z.t
105
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
106
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
107
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
108
Michel Ries
Team Arkéa - Samsic
z.t
109
Michael Storer
Groupama - FDJ
op 11'47"
110
Jan Hirt
Soudal - Quick Step
z.t
111
Lewis Askey
Groupama - FDJ
op 13'14"
112
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
113
Sean Quinn
EF Education - EasyPost
z.t
114
Marijn van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
115
Paul Lapeira
Ag2r Citroën Team
z.t
116
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
z.t
117
Kenny Elissonde
Lidl - Trek
op 13'17"
118
Sébastien Grignard
Lotto Dstny
op 13'36"
119
Otto Vergaerde
Lidl - Trek
op 14'29"
120
Casper Pedersen
Soudal - Quick Step
z.t
121
Tobias Bayer
Alpecin - Deceuninck
z.t
122
Samuel Watson
Groupama - FDJ
z.t
123
Milan Menten
Lotto Dstny
z.t
124
Julius van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
125
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - EasyPost
z.t
126
François Bidard
Cofidis
z.t
127
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 14'52"
128
Domen Novak
UAE Team Emirates
op 15'43"
129
Andre Carvalho
Cofidis
op 17'16"
130
Davide Cimolai
Cofidis
z.t
131
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
132
Maurice Ballerstedt
Alpecin - Deceuninck
z.t
133
Clément Davy
Groupama - FDJ
z.t
134
Stefan Bissegger
EF Education - EasyPost
z.t
135
Edward Planckaert
Alpecin - Deceuninck
z.t
136
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
137
Alberto Dainese
Team DSM - Firmenich
z.t
138
Jonas Koch
Bora - HansGrohe
z.t
139
Kim Alexander Heiduk
Ineos Grenadiers
z.t
140
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 17'30"
141
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
142
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
143
Jarrad Drizners
Lotto Dstny
z.t
144
Sylvain Moniquet
Lotto Dstny
z.t
145
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
146
Jan Maas
Team Jayco AlUla
op 20'21"
147
Romain Combaud
Team DSM - Firmenich
z.t
148
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
149
Omar Fraile Matarranza
Ineos Grenadiers
z.t
150
Thomas Bonnet
TotalEnergies
z.t
151
Cyril Barthe
Burgos - BH
z.t
152
Welay Berhe
Team Jayco AlUla
op 20'24"
153
Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
154
Antonio Eric Fagundez Lima
Burgos - BH
op 21'22"
Kévin Vauquelin
Team Arkéa - Samsic
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares