En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
09/09
Sauveterre de Bearn
Larra-Belagua
156.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Remco Evenepoel
Soudal - Quick Step
4u13'38"
2
Romain Bardet
Team DSM - Firmenich
op 1'12"
3
Lennert Van Eetvelt
Lotto Dstny
op 6'33"
4
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
op 6'35"
5
Michael Storer
Groupama - FDJ
op 7'24"
6
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
op 8'21"
7
Aleksander Vlasov
Bora - HansGrohe
op 8'22"
8
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
9
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
10
Juan Ayuso Pesquera
UAE Team Emirates
z.t
11
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
12
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
13
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
14
Cian Uijtdebroeks
Bora - HansGrohe
z.t
15
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
16
João Almeida
UAE Team Emirates
z.t
17
Marc Soler
UAE Team Emirates
z.t
18
Antonio Tiberi
Bahrain Victorious
op 8'44"
19
Cristian Rodriguez Martin
Team Arkéa - Samsic
op 9'07"
20
Steff Cras
TotalEnergies
op 9'22"
21
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
22
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
op 10'05"
23
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
op 10'23"
24
Juan Pedro Lopez Perez
Lidl - Trek
op 10'34"
25
Attila Valter
Jumbo - Visma
z.t
26
Kenny Elissonde
Lidl - Trek
op 12'31"
27
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
z.t
28
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
op 15'33"
29
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
30
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
op 16'18"
31
Mattia Cattaneo
Soudal - Quick Step
op 16'21"
32
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 20'12"
33
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 20'30"
34
Chris Hamilton
Team DSM - Firmenich
op 21'01"
35
Sergio Andres Higuita
Bora - HansGrohe
op 25'19"
36
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 25'23"
37
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
38
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
39
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
41
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
42
Julien Bernard
Lidl - Trek
z.t
43
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
44
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
45
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Qazaqstan Team
z.t
46
Jan Tratnik
Jumbo - Visma
z.t
47
Jan Hirt
Soudal - Quick Step
op 25'27"
48
Welay Berhe
Team Jayco AlUla
op 26'37"
49
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
50
Dylan van Baarle
Jumbo - Visma
z.t
51
Jimmy Janssens
Alpecin - Deceuninck
z.t
52
Cyril Barthe
Burgos - BH
op 30'15"
53
Romain Combaud
Team DSM - Firmenich
z.t
54
Julius Johansen
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
55
Remy Rochas
Cofidis
z.t
56
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
57
Rune Herregodts
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
58
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
59
Paul Ourselin
TotalEnergies
z.t
60
Jan Maas
Team Jayco AlUla
z.t
61
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
z.t
62
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
z.t
63
Clément Davy
Groupama - FDJ
z.t
64
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
65
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
66
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
z.t
67
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
68
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
69
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
70
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
71
Wilco Kelderman
Jumbo - Visma
z.t
72
Andrea Piccolo
EF Education - EasyPost
z.t
73
Simone Petilli
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
74
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
75
Paul Lapeira
Ag2r Citroën Team
z.t
76
Romain Gregoire
Groupama - FDJ
z.t
77
Boy van Poppel
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
78
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
z.t
79
Felix Engelhardt
Team Jayco AlUla
z.t
80
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
81
Thomas Bonnet
TotalEnergies
z.t
82
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
83
Rui Alberto Costa Da Faria
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
84
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ
z.t
85
Stefan Bissegger
EF Education - EasyPost
z.t
86
Louis Vervaeke
Soudal - Quick Step
z.t
87
Michel Ries
Team Arkéa - Samsic
z.t
88
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - EasyPost
z.t
89
Mathis Le Berre
Team Arkéa - Samsic
z.t
90
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
91
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
92
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
93
Jonas Koch
Bora - HansGrohe
z.t
94
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
95
Amanuel Gebreigzabhier
Lidl - Trek
z.t
96
Pieter Serry
Soudal - Quick Step
z.t
97
Sean Quinn
EF Education - EasyPost
z.t
98
Lenny Martinez
Groupama - FDJ
z.t
99
Jason Osborne
Alpecin - Deceuninck
z.t
100
Kim Alexander Heiduk
Ineos Grenadiers
z.t
101
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
z.t
102
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
103
Jacopo Mosca
Lidl - Trek
z.t
104
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
105
James Knox
Soudal - Quick Step
z.t
106
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
z.t
107
Hugo Page
Intermarché - Circus - Wanty
z.t
108
Kévin Vauquelin
Team Arkéa - Samsic
z.t
109
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
110
Andre Carvalho
Cofidis
z.t
111
Oier Lazkano
Movistar Team
z.t
112
Otto Vergaerde
Lidl - Trek
op 31'15"
113
Lewis Askey
Groupama - FDJ
op 31'32"
114
Edward Theuns
Lidl - Trek
op 32'08"
115
Hugo Hofstetter
Team Arkéa - Samsic
z.t
116
Abel Balderstone Roumens
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
117
Nico Denz
Bora - HansGrohe
z.t
118
Maurice Ballerstedt
Alpecin - Deceuninck
op 32'17"
119
Edward Planckaert
Alpecin - Deceuninck
z.t
120
Kaden Groves
Alpecin - Deceuninck
z.t
121
Alberto Dainese
Team DSM - Firmenich
z.t
122
Max Poole
Team DSM - Firmenich
z.t
123
Sean Flynn
Team DSM - Firmenich
z.t
124
Dries Van Gestel
TotalEnergies
z.t
125
Bauke Mollema
Lidl - Trek
z.t
126
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
127
Kamil Gradek
Bahrain Victorious
z.t
128
Sylvain Moniquet
Lotto Dstny
z.t
129
Andreas Kron
Lotto Dstny
z.t
130
Domen Novak
UAE Team Emirates
z.t
131
Matevz Govekar
Bahrain Victorious
z.t
132
Eduardo Sepulveda
Lotto Dstny
op 32'43"
133
Matteo Sobrero
Team Jayco AlUla
op 33'08"
134
Samuele Battistella
Astana Qazaqstan Team
z.t
135
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
136
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
137
Thomas De Gendt
Lotto Dstny
z.t
138
Sébastien Grignard
Lotto Dstny
op 34'15"
139
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
op 34'18"
140
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
141
Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
op 34'19"
142
Omar Fraile Matarranza
Ineos Grenadiers
op 34'42"
143
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 34'53"
144
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
145
Julius van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
146
Casper Pedersen
Soudal - Quick Step
z.t
147
Tobias Bayer
Alpecin - Deceuninck
z.t
148
Davide Cimolai
Cofidis
z.t
149
Milan Menten
Lotto Dstny
z.t
150
Jarrad Drizners
Lotto Dstny
z.t
151
François Bidard
Cofidis
z.t
152
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
op 35'45"
153
Samuel Watson
Groupama - FDJ
op 37'26"
154
Marijn van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
155
Antonio Eric Fagundez Lima
Burgos - BH
op 39'05"
Rein Taaramae
Intermarché - Circus - Wanty
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares