En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
27/08
La Pola Llaviana/Pola de Laviana
Colláu Fancuaya
153,4 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Jay Vine
Alpecin - Deceuninck
4u05'25"
2
Marc Soler
UAE Team Emirates
op 43"
3
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
4
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
op 47"
5
Remco Evenepoel
Quick Step - Alpha Vinyl
op 1'20"
6
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
7
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
8
Simon Yates
Team BikeExchange - Jayco
op 1'33"
9
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
z.t
10
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
op 1'42"
11
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
op 1'47"
12
João Almeida
UAE Team Emirates
op 2'10"
13
Juan Ayuso Pesquera
UAE Team Emirates
z.t
14
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
15
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
op 2'16"
16
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
17
Thymen Arensman
Team DSM
op 2'24"
18
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 2'31"
19
Sergio Andres Higuita
Bora - HansGrohe
op 2'39"
20
Miguel Angel López Moreno
Astana Qazaqstan Team
z.t
21
Alexey Lutsenko
Astana Qazaqstan Team
z.t
22
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
op 2'43"
23
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
op 2'57"
24
Gino Mäder
Bahrain Victorious
op 3'00"
25
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
op 3'24"
26
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
27
Chris Harper
Jumbo - Visma
op 3'32"
28
Luis Léon Sanchez Gil
Bahrain Victorious
z.t
29
Mark Padun
EF Education - EasyPost
op 3'34"
30
Domenico Pozzovivo
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 3'37"
31
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 3'45"
32
Wout Poels
Bahrain Victorious
op 4'03"
33
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
op 4'07"
34
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 4'31"
35
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
op 4'35"
36
Carl Fredrik Hagen
Israel - Premier Tech
op 4'39"
37
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
op 4'53"
38
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
op 5'04"
39
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
op 5'10"
40
Lucas Hamilton
Team BikeExchange - Jayco
op 5'16"
41
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 5'22"
42
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
op 6'02"
43
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
z.t
44
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
op 6'24"
45
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 6'46"
46
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 6'56"
47
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
z.t
48
Ilan Van Wilder
Quick Step - Alpha Vinyl
op 7'58"
49
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 8'07"
50
Edoardo Zambanini
Bahrain Victorious
op 8'09"
51
Thomas Champion
Cofidis
op 8'39"
52
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
op 9'19"
53
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 9'29"
54
Rohan Dennis
Jumbo - Visma
z.t
55
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
56
Gregor Muhlberger
Movistar Team
z.t
57
Lawson Craddock
Team BikeExchange - Jayco
op 10'13"
58
Louis Vervaeke
Quick Step - Alpha Vinyl
op 10'15"
59
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
60
Patrick Bevin
Israel - Premier Tech
op 10'18"
61
Omer Goldstein
Israel - Premier Tech
op 10'20"
62
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 10'26"
63
Quentin Pacher
Groupama - FDJ
z.t
64
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
op 11'25"
65
Xandro Meurisse
Alpecin - Deceuninck
op 11'42"
66
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 11'45"
67
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 12'11"
68
Marco Brenner
Team DSM
op 12'49"
69
Julian Alaphilippe
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
70
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
71
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
op 13'05"
72
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
op 13'18"
73
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
z.t
74
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
75
Simon Guglielmi
Team Arkéa - Samsic
op 13'28"
76
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 13'41"
77
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
78
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
79
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
80
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
81
Vincenzo Nibali
Astana Qazaqstan Team
z.t
82
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
83
Bob Jungels
Ag2r Citroën Team
z.t
84
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
85
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
86
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
z.t
87
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 13'49"
88
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
op 13'58"
89
Davide Villella
Cofidis
z.t
90
Callum Scotson
Team BikeExchange - Jayco
op 15'43"
91
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
op 16'39"
92
Luke Plapp
Ineos Grenadiers
z.t
93
Gianni Vermeersch
Alpecin - Deceuninck
op 16'40"
94
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
op 16'47"
95
Ben Turner
Ineos Grenadiers
op 16'49"
96
Merhawi Kudus Ghebremedhin
EF Education - EasyPost
z.t
97
Fausto Masnada
Quick Step - Alpha Vinyl
op 17'43"
98
Jetse Bol
Burgos - BH
op 19'26"
99
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
op 21'22"
100
Samuele Battistella
Astana Qazaqstan Team
z.t
101
Michael Hepburn
Team BikeExchange - Jayco
z.t
102
Luke Durbridge
Team BikeExchange - Jayco
z.t
103
Daryl Impey
Israel - Premier Tech
op 22'10"
104
Christopher Froome
Israel - Premier Tech
z.t
105
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
z.t
106
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 22'14"
107
James Callum Shaw
EF Education - EasyPost
op 22'43"
108
Pieter Serry
Quick Step - Alpha Vinyl
op 22'53"
109
Dries Devenyns
Quick Step - Alpha Vinyl
op 23'02"
110
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 24'25"
111
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
112
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
z.t
113
Antoine Raugel
Ag2r Citroën Team
z.t
114
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
115
Bryan Coquard
Cofidis
z.t
116
Carlos Canal Blanco
Euskaltel - Euskadi
z.t
117
Cedric Beullens
Lotto Soudal
z.t
118
Jonas Koch
Bora - HansGrohe
z.t
119
Yevgeniy Fedorov
Astana Qazaqstan Team
z.t
120
Henri Vandenabeele
Team DSM
op 24'30"
121
Filippo Conca
Lotto Soudal
op 24'55"
122
Alessandro De Marchi
Israel - Premier Tech
op 24'57"
123
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
op 25'35"
124
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
op 26'09"
125
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
126
Kelland O'Brien
Team BikeExchange - Jayco
op 26'16"
127
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
128
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
op 26'21"
129
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
130
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
op 26'39"
131
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
132
Ander Okamika
Burgos - BH
op 27'39"
133
Luis Mas Bonet
Movistar Team
op 27'40"
134
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
z.t
135
Jonas Hvideberg
Team DSM
op 27'42"
136
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
z.t
137
Floris De Tier
Alpecin - Deceuninck
op 27'46"
138
Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
z.t
139
Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
z.t
140
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
141
Jimmy Janssens
Alpecin - Deceuninck
z.t
142
Rémi Cavagna
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
143
Kamil Malecki
Lotto Soudal
z.t
144
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
145
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
146
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
147
Dario Cataldo
Trek - Segafredo
z.t
148
Kaden Groves
Team BikeExchange - Jayco
z.t
149
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
150
Harry Sweeny
Lotto Soudal
z.t
151
John Degenkolb
Team DSM
z.t
152
Jarrad Drizners
Lotto Soudal
z.t
153
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
154
Tim Merlier
Alpecin - Deceuninck
z.t
155
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
z.t
156
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 27'55"
157
Fabian Lienhard
Groupama - FDJ
z.t
158
Julius Johansen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 28'05"
159
Julius van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
160
Davide Cimolai
Cofidis
op 28'13"
161
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 28'31"
162
Gerben Thijssen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
163
Ryan Mullen
Bora - HansGrohe
op 28'54"
164
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
165
Danny van Poppel
Bora - HansGrohe
z.t
166
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
167
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 29'10"
168
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 29'13"
169
Mike Teunissen
Jumbo - Visma
op 29'32"
Itmar Einhorn
Israel - Premier Tech
DNF
Victor Langellotti
Burgos - BH
DNF
Nikias Arndt
Team DSM
DNS
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
DNS
Mark Donovan
Team DSM
DNS
Jake Stewart
Groupama - FDJ
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares