En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
20/08
Gandia
Balcón de Alicante
152 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Michael Storer
Team DSM
4u10'13"
2
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 21"
3
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
op 59"
4
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
op 1'16"
5
Jack Haig
Bahrain Victorious
op 1'24"
6
Romain Bardet
Team DSM
op 1'32"
7
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
8
Andreas Kron
Lotto Soudal
op 1'37"
9
Steff Cras
Lotto Soudal
op 2'17"
10
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 2'29"
11
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 2'49"
12
Martijn Tusveld
Team DSM
op 2'53"
13
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
14
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 3'08"
15
Adam Yates
Ineos Grenadiers
op 3'33"
16
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
17
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
18
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
19
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
20
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
21
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
22
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
op 3'46"
23
Guillaume Martin
Cofidis
op 4'03"
24
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
25
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
26
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
z.t
27
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
28
Gino Mäder
Bahrain Victorious
op 4'12"
29
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
30
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
31
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
32
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 4'31"
33
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
op 4'59"
34
Remy Rochas
Cofidis
op 5'03"
35
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 5'45"
36
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 6'13"
37
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
op 6'24"
38
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
39
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 6'37"
40
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 7'17"
41
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 8'42"
42
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
43
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 8'53"
44
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
op 9'26"
45
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
46
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
47
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
48
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
49
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
50
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 9'58"
51
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
op 10'31"
52
Chris Hamilton
Team DSM
op 11'18"
53
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 11'20"
54
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
55
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
56
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
57
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
op 11'27"
58
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
59
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 11'42"
60
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 11'48"
61
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
62
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 12'47"
63
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
op 13'39"
64
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
op 14'20"
65
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 16'14"
66
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
67
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
op 17'59"
68
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
op 18'07"
69
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 20'38"
70
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
71
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
72
Chad Haga
Team DSM
op 22'20"
73
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
74
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
75
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
76
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 22'26"
77
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
op 24'13"
78
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
79
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 24'22"
80
Imanol Erviti
Movistar Team
op 26'29"
81
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
82
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
83
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
84
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
85
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
86
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
87
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
88
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
89
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
90
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
91
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
92
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
93
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
94
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
95
Eddy Fine
Cofidis
z.t
96
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
97
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
98
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
99
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
100
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
101
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
z.t
102
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
z.t
103
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
z.t
104
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
105
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
106
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
107
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
108
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
109
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
110
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
111
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
112
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
113
Nico Denz
Team DSM
z.t
114
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
115
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
116
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
117
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
118
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
119
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
120
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
121
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
122
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
123
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
124
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
125
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
126
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
z.t
127
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
128
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
129
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
130
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
131
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
132
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
133
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
134
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
135
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
136
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 26'50"
137
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
138
Michael Matthews
Team BikeExchange
z.t
139
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
140
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
141
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
142
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
z.t
143
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
144
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
145
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
146
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
147
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
148
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
149
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
150
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
151
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
152
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
153
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
154
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 26'57"
155
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 27'17"
156
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
157
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
158
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 27'28"
159
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 28'08"
160
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
161
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 28'12"
162
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
op 28'28"
163
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 28'36"
164
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
op 28'38"
165
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
op 28'44"
166
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
op 28'49"
167
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
op 29'08"
168
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
169
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
op 29'49"
170
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 29'57"
171
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
172
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 30'01"
173
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
174
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
175
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
176
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
DNF
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
DNF
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
DNF
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares