En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
16/08
Santo Domingo de Silos
Picón Blanco
202.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
5u16'57"
2
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
op 21"
3
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
op 36"
4
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 1'16"
5
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
op 1'45"
6
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
op 1'48"
7
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
8
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
9
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
10
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
11
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
12
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
13
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
op 1'55"
14
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 2'00"
15
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
16
Gino Mäder
Bahrain Victorious
op 2'05"
17
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 2'09"
18
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
19
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
20
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
op 2'12"
21
Simon Carr
EF Education - Nippo
op 2'14"
22
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
23
Michael Storer
Team DSM
op 2'17"
24
Romain Bardet
Team DSM
z.t
25
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
26
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
27
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
28
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
29
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
30
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
31
Remy Rochas
Cofidis
z.t
32
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
op 2'32"
33
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
op 2'36"
34
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 2'42"
35
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
z.t
36
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
37
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 2'46"
38
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
op 2'48"
39
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'53"
40
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
op 2'57"
41
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 3'15"
42
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
43
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
44
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
45
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 3'19"
46
Martijn Tusveld
Team DSM
op 3'23"
47
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 3'27"
48
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 3'28"
49
Steff Cras
Lotto Soudal
op 3'31"
50
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
52
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'34"
53
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 3'35"
54
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
55
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
op 3'39"
56
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
op 3'43"
57
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
58
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
59
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
60
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 3'48"
61
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
op 4'01"
62
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 4'24"
63
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
64
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 4'47"
65
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
66
Jetse Bol
Burgos - BH
op 4'50"
67
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
op 5'04"
68
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
op 5'54"
69
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
70
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
op 5'58"
71
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
72
Chris Hamilton
Team DSM
op 6'26"
73
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
74
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
75
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
76
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
77
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
78
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
z.t
79
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 6'42"
80
Ander Okamika
Burgos - BH
op 6'53"
81
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 7'51"
82
Matthew Holmes
Lotto Soudal
op 8'16"
83
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 8'21"
84
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
op 9'48"
85
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
86
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
87
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
89
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
90
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 9'52"
91
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
92
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
93
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 10'08"
94
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
95
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
96
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
97
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
98
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
op 10'13"
99
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 10'50"
101
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
op 10'56"
102
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 11'54"
103
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 12'11"
104
Chad Haga
Team DSM
op 12'51"
105
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
106
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
op 13'11"
107
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
108
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
109
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
110
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
111
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
z.t
112
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
113
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
114
Eddy Fine
Cofidis
z.t
115
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
116
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
117
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
118
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
119
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
120
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
z.t
121
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
122
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
123
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
124
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
125
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
126
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
127
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
128
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
129
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
op 14'31"
130
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
131
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 14'50"
132
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
op 14'57"
133
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
134
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 15'01"
135
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 15'43"
136
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
137
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
138
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
139
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
z.t
140
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
141
Michael Matthews
Team BikeExchange
z.t
142
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
143
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
144
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
145
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
146
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
op 15'55"
147
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
148
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
z.t
149
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 16'14"
150
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
151
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
op 16'17"
152
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 16'25"
153
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
154
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
155
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 17'09"
156
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
op 18'38"
157
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
158
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
159
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
160
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
161
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
162
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
163
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
op 21'38"
164
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
165
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
op 21'53"
166
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
167
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
168
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
169
Nico Denz
Team DSM
z.t
170
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
171
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
172
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
173
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
174
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
175
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
176
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
177
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
178
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
179
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
180
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
181
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
182
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
DNS
Frederik Frison
Lotto Soudal
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares