En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
04/09
Sanxenxo
Mos. Castro de Herville
202.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
5u21'50"
2
Primož Roglič
Jumbo - Visma
op 6"
3
Adam Yates
Ineos Grenadiers
op 8"
4
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
5
Jack Haig
Bahrain Victorious
op 12"
6
Chris Hamilton
Team DSM
op 16"
7
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
op 23"
8
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
op 26"
9
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
10
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 50"
11
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'05"
12
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 1'09"
13
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 1'13"
14
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
op 1'15"
15
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
op 1'35"
16
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
op 2'25"
17
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 6'55"
18
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
19
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
20
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
21
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 7'31"
22
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
23
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
24
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
26
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
op 7'34"
27
Guillaume Martin
Cofidis
op 7'40"
28
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
29
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
30
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
31
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
33
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
34
Michael Storer
Team DSM
z.t
35
Romain Bardet
Team DSM
z.t
36
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
37
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
op 7'47"
38
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 7'49"
39
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 8'15"
40
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 8'20"
41
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 8'30"
42
Remy Rochas
Cofidis
op 8'33"
43
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
op 9'33"
44
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
op 11'11"
45
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
op 11'21"
46
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
47
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 14'10"
48
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
49
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
op 15'03"
50
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 16'12"
51
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 18'21"
52
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
53
Michael Matthews
Team BikeExchange
op 18'40"
54
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
op 22'24"
55
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
56
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
57
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
58
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
59
Eddy Fine
Cofidis
z.t
60
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
61
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
62
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
63
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
64
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
65
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
66
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
67
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
68
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
69
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
70
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
71
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
72
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
op 22'29"
73
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 24'02"
74
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
75
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
op 24'44"
76
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 24'45"
77
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
78
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
79
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 24'49"
80
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
op 25'21"
81
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
z.t
82
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
op 27'09"
83
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
84
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
85
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
86
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
87
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
88
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
89
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
op 27'20"
90
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
91
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
op 32'33"
92
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
93
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
94
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
95
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
96
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
op 33'14"
97
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
op 34'17"
98
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
99
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
100
Chad Haga
Team DSM
z.t
101
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
102
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
103
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
104
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
105
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
106
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
107
Nico Denz
Team DSM
z.t
108
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
109
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
110
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
111
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
112
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
113
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
114
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 40'17"
115
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
116
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
117
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
118
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
119
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
120
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
121
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
122
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
123
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
124
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
z.t
125
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
126
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
127
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
128
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
129
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
130
Tom Scully
EF Education - Nippo
op 40'28"
131
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 40'29"
132
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
133
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
op 40'31"
134
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
135
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 41'13"
136
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
137
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
138
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
139
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
140
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
141
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
142
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
DNF
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
DNS
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares