En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
15/08
Caleruega
Burgos
166.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
3u58'57"
2
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
3
Michael Matthews
Team BikeExchange
z.t
4
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
5
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
6
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
7
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
8
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
9
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
10
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
11
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
12
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
13
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
14
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
15
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
16
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
17
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
18
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
19
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
20
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
21
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
22
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
23
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
24
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
25
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
26
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
27
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
28
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
z.t
29
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
30
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
31
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
32
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
33
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
34
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
35
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
36
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
37
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
38
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
39
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
40
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
41
Romain Bardet
Team DSM
z.t
42
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
43
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
44
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
45
Remy Rochas
Cofidis
z.t
46
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
47
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
48
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
49
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
50
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
51
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
52
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
53
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
54
Chad Haga
Team DSM
z.t
55
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
56
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
57
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
58
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
z.t
59
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
60
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
61
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
62
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
63
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
64
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
z.t
65
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
66
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
67
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
68
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
69
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
70
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
71
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
72
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
73
Steff Cras
Lotto Soudal
op 24"
74
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
75
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 31"
76
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
77
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
78
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
op 36"
79
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 38"
80
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
81
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
82
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
83
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
84
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
85
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
86
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
87
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
88
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
89
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
90
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
91
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
92
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
93
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
94
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
95
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
96
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
98
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
99
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
101
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
102
Jay Vine
Alpecin - Fenix
z.t
103
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
104
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
105
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
106
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
107
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
108
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
109
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
110
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
111
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
112
Eddy Fine
Cofidis
z.t
113
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
114
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
115
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
116
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
117
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
118
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
z.t
119
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
120
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
121
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
122
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
123
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
124
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 50"
125
Frederik Frison
Lotto Soudal
op 52"
126
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
op 1'00"
127
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
128
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
op 1'11"
129
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
130
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 1'15"
131
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
132
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
133
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
134
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
135
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 1'28"
136
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 1'31"
137
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
138
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
op 1'36"
139
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
op 1'57"
140
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
op 2'10"
141
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 2'16"
142
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
143
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
144
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
op 38"
145
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'29"
146
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
147
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
op 2'33"
148
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 2'35"
149
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
150
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
151
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
152
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
153
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
154
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
155
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
156
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
157
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
158
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
159
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
z.t
160
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
161
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
162
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
163
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
164
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
165
Michael Storer
Team DSM
z.t
166
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
167
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
168
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
169
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
170
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
171
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
op 2'40"
172
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
173
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
174
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 3'10"
175
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
op 0"
176
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
op 4'11"
177
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
178
Nico Denz
Team DSM
op 4'13"
179
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
op 4'16"
180
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 5'49"
181
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 6'19"
182
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 7'08"
183
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 7'19"
184
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
op 8'27"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares