En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
03/09
Tapia
Monforte de Lemos
191.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
77u54'20"
2
Gino Mäder
Bahrain Victorious
op 3'05"
3
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 13'20"
4
Remy Rochas
Cofidis
op 34'31"
5
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
op 47'32"
6
Steff Cras
Lotto Soudal
op 1u05'55"
7
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1u23'09"
8
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
op 1u33'13"
9
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 1u36'16"
10
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
op 1u38'23"
11
Michael Storer
Team DSM
op 2u07'24"
12
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
op 2u17'33"
13
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
op 2u34'25"
14
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
op 2u39'54"
15
Thymen Arensman
Team DSM
op 2u47'00"
16
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 2u49'43"
17
Andreas Kron
Lotto Soudal
op 2u49'48"
18
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
op 2u57'07"
19
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 3u07'56"
20
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
op 3u08'10"
21
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
op 3u09'34"
22
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 3u10'34"
23
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
op 3u12'09"
24
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 3u13'28"
25
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 3u13'40"
26
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
op 3u18'55"
27
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
op 3u22'10"
28
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 3u29'43"
29
Eddy Fine
Cofidis
op 3u31'22"
30
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
op 3u32'14"
31
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 3u41'14"
32
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
op 3u42'44"
33
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 3u48'46"
34
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
op 3u50'47"
35
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 3u58'46"
36
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 3u59'15"
37
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
op 3u59'39"
38
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 4u00'43"
39
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
op 4u13'42"
40
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
op 4u14'47"
41
Alberto Dainese
Team DSM
op 4u31'19"
42
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
op 4u41'13"
43
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
op 4u45'18"
44
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 5u02'18"
45
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 5u06'58"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares