En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
03/09
Tapia
Monforte de Lemos
191.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
4u24'54"
2
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
3
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
4
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
5
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
6
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
7
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
op 5"
8
Alberto Dainese
Team DSM
op 18"
9
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
10
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
11
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
12
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
13
Michael Matthews
Team BikeExchange
z.t
14
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
15
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
16
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
17
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
18
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
19
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
20
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
z.t
22
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
23
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
24
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
25
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
26
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
27
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
28
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
29
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
30
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
31
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
32
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
33
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
34
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
35
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
36
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
37
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
38
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
39
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
40
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
41
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
42
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
43
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
44
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
45
Remy Rochas
Cofidis
z.t
46
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
47
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
48
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
49
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
50
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
z.t
51
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
52
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
53
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
54
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
55
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
56
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
57
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
58
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
59
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
60
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
61
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
62
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
63
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
64
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
65
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
66
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
67
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
68
Jay Vine
Alpecin - Fenix
z.t
69
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
70
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
71
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
72
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
73
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
74
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
75
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
76
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
77
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
78
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
79
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
80
Nico Denz
Team DSM
z.t
81
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
82
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
83
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
84
Eddy Fine
Cofidis
z.t
85
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
86
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
87
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
op 39"
88
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 41"
89
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
op 46"
90
Ander Okamika
Burgos - BH
op 1'04"
91
Martijn Tusveld
Team DSM
op 1'19"
92
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 1'21"
93
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
94
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
95
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
96
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
97
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
98
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 1'25"
99
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
100
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 1'42"
101
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 1'46"
102
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
op 1'57"
103
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 1'59"
105
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
106
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
107
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'03"
108
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
109
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 2'07"
110
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
111
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
op 2'30"
112
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
113
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
114
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
115
Thymen Arensman
Team DSM
op 4'02"
116
Chad Haga
Team DSM
z.t
117
Michael Storer
Team DSM
z.t
118
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
op 4'31"
119
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
120
Romain Bardet
Team DSM
op 5'59"
121
Chris Hamilton
Team DSM
op 10'56"
122
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
123
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 26'26"
124
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
125
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
126
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
127
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
128
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
129
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
130
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
131
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
132
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
z.t
133
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
134
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
135
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
136
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
137
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
138
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
z.t
139
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
140
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
141
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
142
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
143
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
144
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
145
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
DNF
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares