En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
01/09
Unquera
Lagos de Covadonga
185.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Primož Roglič
Jumbo - Visma
4u34'45"
2
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
op 1'35"
3
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
4
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
5
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
6
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
7
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
8
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
9
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'29"
10
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
op 2'44"
11
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
12
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 2'47"
13
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
14
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 3'43"
15
Guillaume Martin
Cofidis
op 4'46"
16
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 5'03"
17
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 5'20"
18
Wout Poels
Bahrain Victorious
op 5'25"
19
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 5'52"
20
Remy Rochas
Cofidis
op 5'57"
21
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
op 7'46"
22
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 7'49"
23
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 9'23"
24
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 9'41"
26
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
op 11'45"
27
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
28
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
29
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
30
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
32
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 12'21"
33
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 13'08"
34
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
op 13'34"
35
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
36
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 18'19"
37
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 18'28"
38
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 18'59"
39
Ander Okamika
Burgos - BH
op 20'15"
40
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
41
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
op 21'02"
42
José Herrada Lopez
Cofidis
op 22'04"
43
Steff Cras
Lotto Soudal
op 22'50"
44
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
45
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
op 23'03"
46
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 26'32"
47
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
48
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
49
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
50
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
51
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
52
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
53
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 26'36"
54
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
op 26'38"
55
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
56
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 26'41"
57
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
op 26'43"
58
Romain Bardet
Team DSM
z.t
59
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 26'45"
60
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
op 26'54"
61
Andreas Kron
Lotto Soudal
op 28'07"
62
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 29'13"
63
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
64
Michael Storer
Team DSM
op 30'05"
65
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
66
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 32'20"
67
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 35'13"
68
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
69
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
70
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
71
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
72
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
73
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 35'18"
74
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 35'23"
75
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
op 35'25"
76
Chris Hamilton
Team DSM
op 35'26"
77
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
78
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 35'29"
79
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
80
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
81
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
82
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
op 36'57"
83
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
84
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 36'59"
85
Michael Matthews
Team BikeExchange
op 37'57"
86
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
op 38'38"
87
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
88
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
89
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
z.t
90
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
91
Eddy Fine
Cofidis
z.t
92
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
93
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
94
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
95
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
96
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
97
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
98
Nico Denz
Team DSM
z.t
99
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
100
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
101
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
102
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
103
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
104
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
z.t
105
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
106
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
107
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
108
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
109
Chad Haga
Team DSM
z.t
110
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
111
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 38'49"
112
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
113
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
114
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
115
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 38'53"
116
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
op 38'56"
117
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
op 38'59"
118
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
119
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 39'06"
120
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 39'45"
121
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 40'23"
122
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
123
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
124
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
125
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
126
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
127
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
128
Tom Scully
EF Education - Nippo
op 40'27"
129
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
130
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
131
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 40'35"
132
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
op 40'49"
133
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
134
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
op 40'53"
135
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
op 41'27"
136
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 41'34"
137
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
138
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 42'58"
139
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
140
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
op 44'58"
141
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
142
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
op 45'00"
143
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
op 45'07"
144
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
op 45'11"
145
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
146
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 45'14"
147
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 45'16"
148
Alberto Dainese
Team DSM
op 45'17"
149
Luka Mezgec
Team BikeExchange
op 45'19"
150
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
151
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
op 45'21"
152
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
153
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
DNF
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
DNF
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
DNF
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
DNF
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares