En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
27/08
Belmez
Villanueva de la Serena
203.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
4u58'23"
2
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
3
Alberto Dainese
Team DSM
op 2"
4
Luka Mezgec
Team BikeExchange
op 3"
5
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
z.t
6
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
7
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
8
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
9
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
10
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 6"
11
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
op 9"
12
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
13
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
op 11"
14
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
15
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
16
Nico Denz
Team DSM
z.t
17
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
18
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
19
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
20
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
21
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
22
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
23
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
24
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
25
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
26
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
27
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
28
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
29
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
30
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
31
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
32
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
33
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
34
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
35
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
36
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
37
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
38
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
39
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
40
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
41
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
42
Michael Matthews
Team BikeExchange
z.t
43
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
44
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
45
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
46
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
47
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
48
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
49
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
50
Remy Rochas
Cofidis
z.t
51
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
z.t
52
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
op 30"
53
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
54
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
55
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 37"
56
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
57
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
op 39"
58
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
59
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
60
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
61
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
62
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
63
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
64
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
65
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
66
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
67
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
68
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
69
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
70
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
71
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 45"
72
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
73
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
74
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
75
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 50"
76
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
op 52"
77
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 58"
78
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
79
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 1'02"
80
Martin Laas
Bora - HansGrohe
op 1'05"
81
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
82
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
83
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
84
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
85
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
86
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
87
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
88
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
89
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
90
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
91
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
92
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
93
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
94
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
95
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
96
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
97
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
98
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
99
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
100
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
101
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
op 1'18"
102
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'26"
103
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
op 1'36"
104
Romain Bardet
Team DSM
z.t
105
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
op 1'39"
106
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
107
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
108
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
109
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
110
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
z.t
111
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
112
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
113
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
114
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
115
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
116
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
117
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
118
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
119
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
120
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
121
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
122
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
123
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
124
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
125
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
126
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
127
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
z.t
128
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
129
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
130
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
131
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
132
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
133
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
134
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
135
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
136
Chad Haga
Team DSM
z.t
137
Jay Vine
Alpecin - Fenix
z.t
138
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
139
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
140
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
op 1'48"
141
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
op 1'50"
142
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
op 2'20"
143
Michael Storer
Team DSM
z.t
144
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
145
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
146
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
147
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
z.t
148
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
149
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
150
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
151
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
152
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
153
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
154
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
op 2'48"
155
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 2'53"
156
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
op 3'35"
157
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
158
Eddy Fine
Cofidis
z.t
159
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
160
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
161
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
162
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
163
Chris Hamilton
Team DSM
op 3'43"
164
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
165
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 4'12"
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
DNS
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares