En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
25/08
Antequera
Valdepeñas de Jaén
133.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Primož Roglič
Jumbo - Visma
3u11'00"
2
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
op 3"
3
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
op 5"
4
Jack Haig
Bahrain Victorious
op 7"
5
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
6
Romain Bardet
Team DSM
z.t
7
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
8
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
9
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 11"
10
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
11
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
12
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
z.t
13
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
14
Andreas Kron
Lotto Soudal
op 17"
15
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
16
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 20"
17
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 23"
18
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
19
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
z.t
20
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
21
Remy Rochas
Cofidis
op 29"
22
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
23
Michael Matthews
Team BikeExchange
op 34"
24
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
op 38"
25
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
op 49"
26
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
27
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
28
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
29
Steff Cras
Lotto Soudal
op 1'09"
30
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
31
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
32
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 1'31"
33
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 1'59"
34
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
op 2'01"
35
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 2'09"
36
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 2'17"
37
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
38
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
op 2'22"
39
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'51"
40
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
z.t
41
Chris Hamilton
Team DSM
op 2'56"
42
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
43
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 3'00"
44
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
45
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 3'03"
46
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
47
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
48
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
49
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
50
Luka Mezgec
Team BikeExchange
op 3'23"
51
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 3'31"
52
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 3'38"
53
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 6'01"
54
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
55
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
56
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 6'09"
57
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 6'19"
58
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
op 6'30"
59
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 6'51"
60
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 7'07"
61
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
op 7'31"
62
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 7'38"
63
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
op 7'48"
64
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
65
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
66
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
67
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
op 7'51"
68
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
op 7'53"
69
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 8'05"
70
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
op 8'09"
71
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 8'14"
72
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
op 9'06"
73
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
74
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
op 9'08"
75
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
76
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
77
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
78
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
79
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
81
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
82
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
83
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
84
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
85
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
86
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
op 9'24"
87
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
88
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
op 9'25"
89
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
90
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
op 9'27"
91
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
92
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 9'31"
93
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 9'35"
94
Michael Storer
Team DSM
z.t
95
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
op 10'00"
96
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
op 10'13"
97
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
op 10'15"
98
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 10'27"
99
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
op 11'28"
100
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
op 11'31"
101
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
102
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
103
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
104
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
z.t
105
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
106
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
107
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
108
Chad Haga
Team DSM
op 11'50"
109
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
op 11'52"
110
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
111
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
112
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 11'55"
113
Thymen Arensman
Team DSM
op 13'27"
114
Nico Denz
Team DSM
z.t
115
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
116
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
117
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
z.t
118
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
119
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
120
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
121
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
122
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
123
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
124
Eddy Fine
Cofidis
z.t
125
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
126
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
127
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
128
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
129
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
130
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
z.t
131
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
132
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
133
Robert Gesink
Jumbo - Visma
z.t
134
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 13'38"
135
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
136
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
op 13'40"
137
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 13'44"
138
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
139
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
140
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
op 13'49"
141
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
142
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
143
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
144
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
145
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
z.t
146
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
147
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
148
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
149
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
150
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
151
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
152
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
153
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
op 13'56"
154
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
155
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
156
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
157
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
158
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
159
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
160
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
161
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
162
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
op 14'00"
163
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
164
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
op 14'03"
165
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
166
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 14'05"
167
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 14'07"
168
Martin Laas
Bora - HansGrohe
op 14'09"
Simon Carr
EF Education - Nippo
DNF
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
DNS
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares