En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
05/09
Padrón
Santiago de Compostela
33.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Primož Roglič
Jumbo - Visma
83u55'29"
2
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
op 4'42"
3
Jack Haig
Bahrain Victorious
op 7'40"
4
Adam Yates
Ineos Grenadiers
op 9'06"
5
Gino Mäder
Bahrain Victorious
op 11'33"
6
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 13'27"
7
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
op 18'33"
8
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
op 18'55"
9
Guillaume Martin
Cofidis
op 20'27"
10
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 22'22"
11
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 25'14"
12
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
op 26'42"
13
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 31'21"
14
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 49'09"
15
Remy Rochas
Cofidis
op 52'32"
16
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
op 57'29"
17
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
op 1u05'31"
18
Sam Oomen
Jumbo - Visma
op 1u09'25"
19
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 1u12'43"
20
Steff Cras
Lotto Soudal
op 1u22'06"
21
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 1u22'14"
22
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 1u22'38"
23
Wout Poels
Bahrain Victorious
op 1u34'52"
24
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
op 1u37'26"
25
Romain Bardet
Team DSM
op 1u37'27"
26
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 1u37'47"
27
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 1u39'03"
28
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1u42'39"
29
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1u45'51"
30
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 1u48'17"
31
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
op 1u56'31"
32
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1u58'54"
33
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 2u03'52"
34
Martijn Tusveld
Team DSM
op 2u04'06"
35
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
op 2u04'47"
36
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
op 2u05'50"
37
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 2u10'39"
38
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 2u16'48"
39
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
op 2u17'20"
40
Michael Storer
Team DSM
op 2u22'45"
41
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 2u22'55"
42
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
op 2u24'30"
43
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 2u25'16"
44
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 2u27'52"
45
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
op 2u30'26"
46
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
op 2u30'33"
47
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 2u32'29"
48
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 2u37'18"
49
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
op 2u39'13"
50
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 2u48'20"
51
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
op 2u49'04"
52
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
op 2u53'05"
53
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
op 2u53'47"
54
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
op 2u56'47"
55
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2u58'46"
56
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 3u02'19"
57
José Herrada Lopez
Cofidis
op 3u05'54"
58
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 3u07'54"
59
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 3u09'46"
60
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 3u14'26"
61
Thymen Arensman
Team DSM
op 3u14'59"
62
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 3u15'18"
63
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
op 3u15'38"
64
Chris Hamilton
Team DSM
op 3u18'33"
65
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
op 3u21'21"
66
Imanol Erviti
Movistar Team
op 3u28'24"
67
Tom Pidcock
Ineos Grenadiers
op 3u31'54"
68
Andreas Kron
Lotto Soudal
op 3u34'35"
69
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
op 3u36'48"
70
Michael Matthews
Team BikeExchange
op 3u39'31"
71
Jetse Bol
Burgos - BH
op 3u39'48"
72
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 3u39'49"
73
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 3u40'31"
74
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 3u42'10"
75
Ander Okamika
Burgos - BH
op 3u43'42"
76
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 3u44'56"
77
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
op 3u46'48"
78
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 3u46'50"
79
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 3u47'28"
80
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
op 3u47'40"
81
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
op 3u50'05"
82
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
op 3u50'19"
83
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 3u52'10"
84
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
op 3u52'29"
85
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 3u52'41"
86
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
op 3u52'52"
87
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
op 3u53'02"
88
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
op 3u53'55"
89
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
op 3u55'36"
90
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
op 3u58'45"
91
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 4u02'04"
92
Eddy Fine
Cofidis
op 4u04'47"
93
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
op 4u06'37"
94
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 4u07'22"
95
Damien Howson
Team BikeExchange
op 4u10'16"
96
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
op 4u16'42"
97
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
op 4u18'28"
98
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 4u18'54"
99
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 4u19'24"
100
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 4u20'47"
101
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 4u21'19"
102
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
op 4u22'19"
103
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
op 4u22'43"
104
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
op 4u24'21"
105
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
op 4u27'40"
106
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
op 4u28'30"
107
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 4u30'10"
108
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
op 4u30'22"
109
Luka Mezgec
Team BikeExchange
op 4u30'30"
110
Wesley Kreder
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 4u34'38"
111
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 4u36'40"
112
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 4u38'23"
113
Chad Haga
Team DSM
op 4u38'46"
114
Nico Denz
Team DSM
op 4u42'09"
115
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 4u42'31"
116
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
op 4u42'59"
117
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
op 4u47'15"
118
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 4u48'14"
119
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 4u48'56"
120
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 4u50'22"
121
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
op 4u57'09"
122
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
op 5u03'10"
123
Piet Allegaert
Cofidis
op 5u03'48"
124
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
op 5u06'02"
125
Tom Scully
EF Education - Nippo
op 5u09'47"
126
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 5u10'04"
127
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 5u16'27"
128
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 5u20'45"
129
Alberto Dainese
Team DSM
op 5u20'50"
130
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
op 5u22'42"
131
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
op 5u26'43"
132
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 5u29'29"
133
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
op 5u34'14"
134
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
op 5u36'20"
135
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
op 5u37'10"
136
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
op 5u45'39"
137
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
op 5u48'13"
138
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 5u50'15"
139
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 5u53'36"
140
Martin Laas
Bora - HansGrohe
op 6u00'28"
141
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 6u01'24"
142
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
op 6u03'50"
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
DNF
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
DNS
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
DNS
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
DNF
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
DNF
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
DNF
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
DNS
Dylan van Baarle
Ineos Grenadiers
DNS
Matthew Holmes
Lotto Soudal
OTL
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
DNF
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
DNF
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
DNF
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
DNF
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
DNF
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
DNF
Rudy Molard
Groupama - FDJ
DNF
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
DNF
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
DNF
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
DNF
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
DNS
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
DNF
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
DNS
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
DNS
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
DNF
Simon Carr
EF Education - Nippo
DNF
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
DNS
Jasper Philipsen
Alpecin - Fenix
DNS
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
DNF
Johan Jacobs
Movistar Team
DNF
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
DNF
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
DNF
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
DNF
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
DNF
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
DNF
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
OTL
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
DNS
Frederik Frison
Lotto Soudal
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares