En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
28/08
L'Eliana
Observatorio Astrofísico de Javalambre
170.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
45
2
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
34
3
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
33
4
Primož Roglič
Team Jumbo - Visma
28
5
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
26
6
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
25
7
Jetse Bol
Burgos - BH
24
8
Nicholas Roche
Team Sunweb
22
9
Edward Theuns
Trek - Segafredo
22
10
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
22
11
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
18
12
José Herrada Lopez
Cofidis
18
13
Rigoberto Urán
EF Education First Pro Cycling Team
17
14
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
17
15
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
17
16
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
17
17
Ariel Maximiliano Richeze
Deceuninck - Quick Step
16
18
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
16
19
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
16
20
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
15
21
Sergio Andres Higuita
EF Education First Pro Cycling Team
13
22
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
13
23
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
13
24
Fabio Aru
UAE Team Emirates
12
25
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
10
26
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
10
27
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
9
28
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
9
29
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
7
30
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
7
31
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
5
32
Sander Armée
Lotto - Soudal
4
33
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
4
34
Wilco Kelderman
Team Sunweb
4
35
Damien Touzé
Cofidis
4
36
Jonas Koch
CCC Team
3
37
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
3
38
George Bennett
Team Jumbo - Visma
2
39
Martijn Tusveld
Team Sunweb
2
40
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
2
41
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
2
42
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
2
43
Ruben Guerreiro
Team Katusha Alpecin
1
44
Max Walscheid
Team Sunweb
-4
45
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
-6
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares