En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
12/09
Getxo
Balcón de Bizkaia
157 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Michael Woods
Team EF Education First - Drapac
4u09'48"
2
Dylan Teuns
BMC Racing Team
op 5"
3
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
op 10"
4
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
op 13"
5
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
op 38"
6
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
op 44"
7
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 48"
8
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 51"
9
Jai Hindley
Team Sunweb
op 55"
10
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
op 1'48"
11
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
12
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
op 1'51"
13
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
op 1'57"
14
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
op 2'40"
15
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
16
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'44"
17
Simon Yates
Mitchelton - Scott
op 2'48"
18
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
op 2'50"
19
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
op 2'52"
20
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'53"
21
Adam Yates
Mitchelton - Scott
op 3'08"
22
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
op 3'44"
23
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
24
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
op 3'53"
25
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
op 4'09"
26
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
op 4'10"
27
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 4'20"
28
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 4'33"
29
Wilco Kelderman
Team Sunweb
op 4'55"
30
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
op 5'17"
31
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
op 5'22"
32
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 5'26"
33
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
34
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
35
Richard Carapaz
Movistar Team
op 5'30"
36
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
op 5'41"
37
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 5'48"
38
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
op 6'06"
39
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
op 6'17"
40
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
op 6'19"
41
Jack Haig
Mitchelton - Scott
op 6'30"
42
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 6'40"
43
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
op 7'20"
44
Pieter Serry
Quick Step Floors
op 7'34"
45
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
op 7'37"
46
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
op 7'45"
47
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
op 8'26"
48
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 8'28"
49
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 8'45"
50
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
op 9'04"
51
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
52
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
53
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 9'39"
54
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
55
Benjamin King
Team Dimension Data
op 10'48"
56
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
57
Laurens De Plus
Quick Step Floors
op 10'50"
58
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
59
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
60
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 10'55"
61
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
op 11'20"
62
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
op 11'24"
63
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
op 11'30"
64
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
65
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
66
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
op 11'56"
67
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 11'57"
68
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 12'10"
69
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
op 12'31"
70
Davide Villella
Astana Pro Team
op 13'19"
71
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 13'26"
72
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
73
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 13'29"
74
Imanol Erviti
Movistar Team
op 13'36"
75
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
76
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
77
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
z.t
78
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
79
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
80
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
op 14'00"
81
Damien Howson
Mitchelton - Scott
op 14'03"
82
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 14'12"
83
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 14'14"
84
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
85
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
86
Michael Storer
Team Sunweb
op 14'33"
87
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
op 16'59"
88
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
op 17'17"
89
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
90
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
91
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 18'18"
92
Simon Geschke
Team Sunweb
op 18'30"
93
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
94
Daniele Bennati
Movistar Team
op 18'37"
95
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
op 18'46"
96
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
op 19'48"
97
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
98
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
99
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
100
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
103
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
104
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 20'13"
105
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 20'27"
106
Richie Porte
BMC Racing Team
z.t
107
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
op 20'59"
108
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
op 21'14"
109
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
op 21'19"
110
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
op 21'35"
111
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 22'12"
112
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
op 22'17"
113
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
op 22'34"
114
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 22'36"
115
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
116
Mickael Delage
Groupama - FDJ
op 22'41"
117
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
118
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 22'44"
119
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
120
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
op 22'58"
121
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
122
Loic Chetout
Cofidis
op 23'02"
123
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 23'15"
124
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 23'19"
125
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 23'34"
126
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
127
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
128
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
op 24'03"
129
Elia Viviani
Quick Step Floors
z.t
130
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
131
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
132
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
133
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
134
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
135
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
z.t
136
Sepp Kuss
Team LottoNL - Jumbo
z.t
137
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
138
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
139
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
140
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
141
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
142
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
143
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
op 24'11"
144
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
145
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
146
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 24'17"
147
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 24'25"
148
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
z.t
149
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
op 24'29"
150
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
151
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 24'36"
152
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
op 24'44"
153
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
154
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
155
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
156
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
157
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
158
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
op 24'52"
159
Michael Morkov
Quick Step Floors
op 25'30"
160
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
161
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
op 25'33"
162
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
op 26'36"
Mark Padun
Bahrein - Merida
DNF
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
DNF
Rohan Dennis
BMC Racing Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares